Pili ste doteraz kávu iba pre jej povzbudzujúce účinky? V našom článku zistíte, že konzumácia kávy prospieva telu z viacerých strán. Prehľad 194 štúdií ukazuje, že mierna konzumácia kávy má priaznivé účinky na viaceré orgány a trávenie.
Hovorí sa, že káva dodáva telu energiu, no podľa výskumov je užitočná aj na trávenie, ale je to naozaj tak?
3 hlavné priaznivé účinky kávy pri ceste tráviacim traktom
Výskum z praxe naznačuje, že mierna konzumácia najlepšej kávy (podľa odborníkov ide o množstvo 3-5 šálok denne) nielenže nemá škodlivé účinky na rôzne orgány tráviaceho traktu, ale najmä v dvoch prípadoch môže byť, smerom k riziku žlčových kameňov a pankreatitídy, prospešná.
Na svojej ceste cez gastrointestinálny trakt má káva podľa metaanalýzy tri hlavné priaznivé účinky:
- Káva stimuluje produkciu tráviaceho hormónu gastrínu a kyseliny chlorovodíkovej, ktoré sú prítomné v žalúdočnej šťave a obe pomáhajú rozkladať potravu v žalúdku. Obľúbený nápoj tiež stimuluje sekréciu cholecystokinínu, hormónu, ktorý zvyšuje produkciu žlče, podieľajúcej sa aj na trávení.
- Káva súvisí so zmenami v zložení črevnej mikroflóry, najmä na úrovni populácie bifidobaktérií.
- Káva je spojená s motilitou hrubého čreva (schopnosť organizmu samostatne sa pohybovať s využitím metabolickej energie). Preskúmané údaje naznačujú, že káva môže hrubé črevo stimulovať rovnako ako obilniny, o 23 % viac ako káva bez kofeínu alebo o 60 % viac ako pohár vody, a môže súvisieť so zníženým rizikom chronickej zápchy.
Ak teda tento nápoj milujete pre jeho horkastú chuť s povzbudzujúcim účinkom, možno vás poteší aj zistenie, že môže pomáhať aj vášmu lepšiemu tráveniu. Aj v tomto prípade však treba investovať do tej najkvalitnejšej kávy z e-shopu, ktorú si vy a vaše chuťové poháriky určite zamilujete.
Zdroj obrázka: spass/Shutterstock.com
[…] odpadových látok, ktoré telo vylúči, je voda nevyhnutná. Dávajte prednosť neperlivej vode, nesladeným nápojom a […]