Poďte cestovať v čase Maďarska

0
Maďarsko a jeho história

Chcete prežiť najzaujímavejšie okamihy uhorskej histórie? Vidieť nádherné domy kráľov a kráľovien spred storočí? Prejsť sa medzi hradbami, kde sa kedysi odohrávali krvavé bitky? Ak áno, máme pre vás skvelú destináciu. V Maďarsku sa nachádza viac ako dvetisíc hradov, zámkov, kostolov a pevností.

Vďaka aktuálnym verejným rozvojovým projektom sa v krajine od roku 2020 renovuje ďalších 17 hradov a 12 pevností. Navštívte ich a vráťte sa do slávnych čias kráľov, kráľovien a cisárov.
Čítajte tiež: RECENZIA: Kniha Škovránkovo tajomstvo

V hlavnom meste môžete navštíviť Budínsky hrad, ktorýje zapísaný na zozname svetového dedičstva  UNESCO. Bývalá kráľovská rezidencia je dnes jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier Budapešti.
Čítajte tiež: Kaviareň v Kodani – recenzia

Môžete tu navštíviť Maďarskú národnú galériu, Budapeštianske historické múzeum a Národnú knižnicu. Vo vnútri hradu máte možnosť nahliadnuť do Svätoštefanskej siene, ktorá je prvým dôležitým bodom Hauszmannovho programu. Jeho cieľom je obnoviť deštrukciu v hradnej štvrti spôsobenú druhou svetovou vojnou. Sieň bola renovovaná v dobovom štýle. Pri jej renovácii sa vychádzalo z pôvodných plánov, náčrtov a fotografií.

Maďarsko Castle Garden Bazar
Maďarsko – Castle Garden Bazaar

Na stavbe sa podieľali remeselníci z celej krajiny, ktorí dokázali čo najpresnejšie obnoviť zdobený interiér použitím pôvodných materiálov. (Viac informácií o samotnom paláci nájdete tu: https://budacastlebudapest.com/ a viac informácií o sále svätého Štefana na stránke: https://szentistvanterem.hu/en/the-story)

Maďarsko ponúka veľa historických zaujímavostí

Várkert bazár (Hradný záhradný bazár) je jednou z najznámejších turistických atrakcií Budapešti. Má historické hradby, ponúka malebný výhľad na Dunaj a zelenú oázou v srdci mesta. Na prechádzkach po Budínskom hrade tak môžete objaviť doteraz neznámu stránku Budínskej hradnej štvrte. (Viac informácií o bazáre: https://budacastlebudapest.com/buda-castle-garden-bazaar/)

Maďarsko - Grassalkovičov palác
Grassalkovičov palác

Maďarsko – romantický zámok, ktorý ohromil aj Sissy

Jedným z najkrajších barokových zámkov v Maďarsku je Grassalkovichov kráľovský zámok v Gödöllő. Nachádza sa len 30 kilometrov od centra Budapešti. Romantický, zdanlivo nekonečný zámocký park láka už z diaľky. Keď sa dostanete k jeho vchodu, pri pohľade na bielo-zlaté kráľovské apartmány či zámocké divadlo, stratíte dych.

Cisárovná Sissy a František Jozef dostali zámok ako korunovačný dar od uhorského štátu. Bolo to jej obľúbené miesto a trávila tu aj vianočné sviatky so svojou rodinou.

V rozprávkovej budove sa nachádza stála expozícia s niekoľkými miestnosťami (salón, kancelária, šatňa, spálňa). Umožní vám nahliadnuť do vkusu cisárovnej. (Viac informácií: https://kiralyikastely.hu/royal-palace-of-godollo.html )

 

Miesto, kde sa podpísala Schonbrunská mierová zmluva

70 kilometrov a asi 50 minút jazdy od Budapešti, sa nachádza neskorobarokový zámok Esterházy na brehu jazera Öreg-tó v Tate. Bol obnovený do svojej pôvodnej krásy. Autentický interiér kaštieľa, zrekonštruovaný v roku 2020, odhaľuje architektúru starých čias. Oživuje časy, keď sa po chodbách budovy prechádzali členovia rodiny Esterházyovcov.

V dome sa kedysi konali mnohé významné diplomatické udalosti. Podpísala sa tu napríklad Schönbrunnská mierová zmluva, a to samotným Napoleonom Bonapartem.

Výstava s názvom Ostrov mieru predstavuje každodenný život a medzinárodný význam rodiny Esterházyovcov. Interaktívne prvky výstavy zavedú návštevníkov na rozprávkovú cestu časom. (Viac informácií: https://tataikastely.hu/en/main-page/ )

Kaštieľ s najväčšou anglickou záhradou v Maďarsku

Ďalší slávny uhorský šľachtický rod Festeticsovcov sa v priebehu 18. storočia stal jedným z najväčších vlastníkov pôdy v Zadunajsku. Kaštieľ Festetics v obci Dég, vzdialený hodinu jazdy od Budapešti, je jedným z najstarších neoklasicistických zámkov v Maďarsku.

Maďarsko a jeho história

Jeho park je najväčšou anglickou záhradou v Maďarsku, veľkosťou sa vyrovná Central Parku v New Yorku. V parku sa nachádzajú staré stromy a rastlinné rarity. Je obľúbeným miestom na filmovanie. Vodné toky boli prehradené a vytvorili okolo parku 2 km dlhé serpentínové jazero. Bez problémov tu môžete absolvovať niekoľkohodinovú prechádzku. 

Maďarsko a tajné miesto slobodomurárov

Jeden z prvých impozantných maďarských neoklasicistických zámkov bol postavený v rokoch 1810 až 1815. Objednal si ho cisársky a kráľovský komorník Antala Festeticsa. Tento zámok bol vzorom pre budúce Národné múzeum a mnohé ďalšie budovy v Maďarsku.

Zámok je známy aj ako tajné centrum slobodomurárstva v Maďarsku. Už vyše storočia v ňom sídli tajný archív maďarského slobodomurárstva. Antal Festetics bol slobodomurárom.

Výstava na prízemí predstavuje mnohostranné záujmy, životný štýl, sviatky, každodenný život a historickú úlohu rodiny Festeticsovcov. Zameriava sa na históriu hradu a život v ňom. V miestnostiach sa na základe autentických prameňov a artefaktov skúmajú počiatky maďarského slobodomurárskeho hnutia. A jeho prepojenie s rodmi Festetics a obcou Dég. (Viac informácií: https://degikastely.hu/en/main-page/ )

Maďarsko - história

Navštívte aj Tokaj

Na severovýchodnej hranici Maďarska, neďaleko slávnej vinárskej oblasti Tokaj, sa nachádza palác Károlyi, pýcha mesta Füzérradvány. Zvláštna osemuholníková veža paláca skutočne vyniká spomedzi ostatných maďarských hradov.

Palác obklopený lesmi si zachováva atmosféru svojej doby. Jeho miestnosti evokujú nádheru minulosti, návštevníkov vítajú nefalšované talianske renesančné detaily interiéru. Rozsiahly zámocký park má zvláštnu atmosféru.

Obnovená historická záhrada ohromí návštevníkov svojimi promenádami, potokmi a ich mostíkmi. A tiež rybníkmi, borovicami, široko rozložitými lipami, mnohokmennými ľaliovníkmi a pyramídovými anglickými dubmi.

V parku sa môžete prechádzať aj niekoľko hodín bez toho, aby ste dvakrát vkročili na tú istú cestu. (Viac informácií: https://fuzerradvanyikastely.hu/en/main-page/ )

Maďarsko obnovuje históriu

Národný program rozvoja ochrany kultúrneho dedičstva v Maďarsku zahŕňa obnovu 30 objektov, z toho 17 hradov a 12 pevností. Od roku 2022 bolo obnovených a sprístupnených viac ako 50 budov. Vďaka národnému programu môžu návštevníci lepšie spoznať dôležité obdobia maďarských a európskych dejín.

S využitím moderných technológií, ako sú interaktívne výstavy a inštalácie, je návšteva týchto hradov ešte vzrušujúcejšia. Tieto výstavy rozprávajú príbeh rodov, ktoré hrady postavili, Grassalkovichovcov, Esterházyovcov alebo Festeticsovcov.

So slávnymi pánmi hradov sa stretnete virtuálne, prostredníctvom výstav alebo návštevou ich spální, kuchýň a chodieb, po ktorých kedysi chodili. Môžete tiež zažiť ich každodenný život alebo vojny, ktoré viedli v slávnej minulosti. Návštevníci sa v znovuotvorených palácoch a ich okolitých záhradách a parkoch budú cítiť ako doma.

Pre viac informácií o maďarských hradoch a zámkoch kliknite na https://nof.hu/en/  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.