Galéria mladých umelcov – VITIS Galéria

0

Vinárstvo Vitis, výrobca obľúbených slovenských odrodových a prívlastkových vín Vitis Galéria podporuje talentovaných mladých umelcov a ich tvorbu. Tentokrát vinárstvo Vitis vo svojej rubrike „Galéria mladých umelcov“ predstavuje šperkárku Petru Paštékovú, ktorá stojí za značkou MAHASI. Jej šperky sú doslova klenotom a očarili mnoho známych tvárí.

MAHASI je handmade luxusnou fashion značkou označovanou aj ako fine jewellery. Jej zakladateľka Petra Paštéková tvorí šperky metódou beat embroidery, teda vlastnoručne prišíva koráliky o textílie v nápaditých tvaroch či obrazcoch v rôznych farebných kombináciách.

Tvorí tiež majestátne korunky či vlasové doplnky, ktoré sú častou ozdobou neviest. Vo svojej tvorbe využíva tiež vzácne kamene a polodrahokamy.

Kamene ma prenášajú z tohto hmotného sveta do toho magického až fantazijného. Aj preto je v mojej tvorbe cítiť nádych nadprirodzených bytostí –  víl, elfov aj anjelov,“ hovorí šikovná umelkyňa.
Čítajte tiež: Unikátne vegánske Mladé vína Vitis

Viac sa o značke MAHASI dozviete TU

Kedy prišla prvotná myšlienka začať podnikať vo fashion biznise?

Moja značka MAHASI začala najskôr ako hobby. Prvé korunky, náhrdelníky či náušnice vznikli v mojom voľnom čase po práci, kedy som sa učila rôznym šperkárskym technikám.

Pri tvorbe som vtedy cítila obrovskú eufóriu, ktorá pretrváva dodnes.

Pri vytváraní náušníc či náhrdelníkov využívam svoju fantáziu a vymýšľam rôzne vzory, do ktorých neskôr v procese vkladám korálky či textílie.

Korunkám dominujú polodrahokamy, pri ktorých pracujem zas s drôtikmi a kovovými komponentami.

Na moje prvé výtvory rodina a najbližší kamaráti reagovali veľmi pozitívne, čo ma potešilo. Práve pri týchto momentoch mi napadlo, že ak by sa to páčilo aj širokej verejnosti, bol by to pre mňa splnený pracovný sen.

Vyskúšala som to a vyšlo to.

Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Inšpirujú ma samotné polodrahokamy. Keď sa na nich detailne zahľadím, napadne mi ako s nimi pracovať a aký šperk z nich vyrobiť. Polodrahokamy sú z prírodného materiálu.

Odrážajú mnoho farieb, a práve tie ma inšpirujú ku konkrétnym farebným kombináciám. Keď sa pustím do samotného procesu ručnej práce, niekedy sa stane aj to, že z prvotnej myšlienky vzíde niečo úplne iné.

Nechávam sa jednoducho unášať procesom tvorby.

Ako by ste opísali svoje klientky?

Vždy som si myslela, že k mojim výrazným šperkom inklinujú skôr extravagantnejšie klientky. No opak je pravdou. Za tie roky, čo tvorím pod značkou MAHASI o šperky či korunky prejavili záujem nevesty, rockerky, ženy milujúce boho štýl, ale aj ten minimalistický.

Keď robím šperk na objednávku, samotnej tvorbe predchádza mnoho správ či telefonátov s klietkou. Snažím sa ich spoznať čo najviac a šperk im dokonale prispôsobiť k osobnosti.

Korunka z polodrahokamov dopĺňala svadobné šaty Jasmíne Alagič Vrbovskej, manželke hokejistu Martina Marinčina či manželke Andyho Krausa.

Do jednej z reklamných kampaní som vyšperkovala náhrdelník aj Veronike Strapkovej.

Máte vysnívanú osobnosť, ktorú by ste chceli vidieť vo svojich šperkoch?

Zo zahraničných mien je to určite Rihanna a ASAP Rocky. Mojim snom je vyrobiť korunu rapperovi. Milujem totiž hip-hopovú kultúru.

Zo slovenskej hip-hopovej scény ma v posledných rokoch čoraz viac baví Samey. Jeho myslenie mi je veľmi sympatické a vidieť ho v korune z mojej dielne by bolo ďalším splneným snom.

Akú métu by ste chceli vo svojej práci dosiahnuť?

Mojou víziou je spraviť z MAHASI značku, ktorú budú tvoriť mladí, zruční a kreatívni ľudia milujúci šperky rovnako ako ja. Som naklonená akejkoľvek spolupráci so šikovnými ľuďmi pretože verím, že sa navzájom môžeme inšpirovať a spoločnými silami vytvoriť niečo veľké.

Druhou mojou métou je napísať knihu o sebarozvoji. V začiatku mojej kariéry som mala obrovský strach zo zlyhania.

Vedome som na sebe pracovala a napokon som išla „s kožou na trh“. Dnes by som chcela povzbudiť každého jedného človeka, ktorý o sebe pochybuje a bojí sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny.

Tento rozhovor a Galériu mladých umelcov Vám prináša slovenské odrodové a prívlastkové víno VITIS Galéria. Tieto vína sú u Slovákov mimoriadne obľúbené a na domácich, ale aj na prestížnych zahraničných súťažiach zbierajú ocenenia za svoju mimoriadnu kvalitu a chuť.

  • Vitis Galéria Rulandské šedé, neskorý zber 2020  1 x Gold Medal Biel Vinalia, 3 x Silver medal Vitis Aurea Modra, Gustus Juvenlis, Vino Show Bojnice
  • Vitis Galéria Rulandské biele 2021  6 x Silver Medal Vinále Topoľčianky a Vínne trhy Pezinok a Gustus Juvenlis, Terrawag  Šaľa, Vino Tirnavia, Bojnice
  • Vitis Galéria Rizling rýnsky  neskorý zber 202 – 2 x  Silver Medal Biel Vinalia, zeleneč
  • Vitis Galéria Tramín červený 2021  1 x Gold Medal Vino show Bojnice,  1 x Silver Medal Vienále Topoľčianky
  • Perlivé víno Vitis Galéria Frizzante

Najnovšie ocenenia 2023 –  3 x strieborná medaila Slovenský Grob 2023

www.vitis.sk www.najnapoje.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.