Majte z pohybu radosť + Súťaž!

12
www.pexels.com

Prechádzky, turistika, beh, návšteva posilňovne, vodné športy a rôzne iné pohybové a športové aktivity…   

Slnečné letné počasie a prichádzajúce babie leto nás priam vyzýva k tomu urobiť niečo pre seba a pre svoje zdravie. Aj keď nás však pohyb dobíja energiou, robí nás zdravšími, šťastnejšími a spokojnejšími, treba si ho tiež vedieť správne dávkovať a svojim svalom dopriať vždy aj dostatok oddychu a relaxu.   

person standing on hand rails with arms wide open facing the mountains and clouds
Photo by Nina Uhlíková on Pexels.com

Aj pohyb treba správne „dávkovať“
Uvoľnenie epidemických opatrení mnohých ľudí náhle motivuje k zvýšenému pohybu. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH však s úsmevom prirovnáva túto situáciu k dlho odloženému autu v garáži. „Potom naštartujete a objavia sa „skryté“ technické chyby, ktorým treba už v začiatkoch predchádzať. Nárazovým športovaním si môžeme pohybom, ktorý je inak fyziologicky v norme, viac uškodiť ako pomôcť.“ Základnou zásadou správnej pohybovej aktivity je teda jej pravidelnosť. Pri dodržaní tohto pravidla nie je potom podľa odborníka ani tak veľmi dôležitá jej intenzita.   

Prvá rada doktora Maloviča: Športujte pravidelne, 2-3 krát do týždňa.  

Naše svaly sú „vždy pripravené“   
Pri voľbe správnej pohybovej aktivity treba zohľadniť svoju súčasnú kondíciu, ale aj vek.
„To čo sme dokázali pred desiatimi rokmi, nemusí dnes fungovať rovnako dobre,“ hovorí športový lekár Pavel Malovič.   

Kostrové svalstvo vďaka svojej schopnosti širokej prestavby v rámci návyku na vysoké nároky rôznych druhov fyzického zaťaženia, energetickú látkovú premenu a svalovú silu patrí k najprispôsobivejším tkanivám. Rozsiahle zmeny v ňom vznikajú postupne ako dôsledok pravidelných tréningov rôznej intenzity počas týždňov a mesiacov.

„Inak povedané – svalstvo, ktoré vidíme (alebo aj nevidíme) ako sa nám napína pod pokožkou, sú akoby zvláštne struny tela natiahnuté na kostiach, udržiavajúce schopnosť pohybu, vzpriamený život organizmu aj správnu harmóniu duše. Tak ako husle či gitara alebo iný hudobný strunový nástroj, aj ľudské telo potrebuje na hru bez falošných tónov presné ladenie – pružné napnutie hracích strún, v ktorom je rozhodujúca kvalita a nie kvantita. Narušiteľov je však mnoho a medzi tie najčastejšie patria svalové zranenia rôzneho typu, svalová horúčka a únava nezriedka spojená s bolestivými kŕčmi a opuchmi.“

woman holding exercise equipment
Photo by Pixabay on Pexels.com

Druhá rada doktora Maloviča: Vyberte si športovú aktivitu zodpovedajúcu aktuálnemu stavu, kondícii a veku, ktorá vás bude baviť dlhodobo.

Aj vaše svaly potrebujú „dobiť baterky“     
„Začiatky fyzickej aktivity u ľudí, ktorí doposiaľ nešportovali, sú takmer vždy spojené s únavou, tenziou, svalovou bolesťou, drobnými a často „neviditeľnými“ poraneniami svalov alebo kŕčmi. Rovnaká situácia môže nastať aj u športujúcich, ktorí sa pravidelne a intenzívne hýbu a náhle zvýšili svoju záťaž či aktivitu. Obe skupiny potrebujú regeneráciu svalstva po výkone, ale aj ošetrenie vnútorných mikroporanení,“ zdôrazňuje MUDr. Pavel Malovič.

Pri liečbe akéhokoľvek poškodenia pohybového aparátu majú už stáročia svoje miesto rastlinné prípravky. Obmedzujú bolesť a regenerujú poškodené a preťažené svalstvo. Ich neoceniteľnou prednosťou je absencia nežiaducich účinkov. Do tejto skupiny liečiv z prírody patrí aj Arnika horská.

„Arnika horská je vzácna rastlina patriaca do portfólia chránených bylín a považujem ju za liečivý klenot prírody,“ hovorí MUDr. Pavel Malovič, ktorý hodnotí jej prednosti: „Nepôsobí invazívne na kožu a nepoškodzuje ju, čo je fakt potvrdený dermatológmi. Tradične sa aplikovala na hojenie omrzlín s neporušenou pokožkou, na podvrtnutie a vykĺbenie a na modriny. V Nemecku je schválená na vonkajšie použitie pri zraneniach typu podvrtnutia kĺbových spojení alebo ich luxácie, teda vykĺbenia, aj na následky úrazov spojených s hematómami, teda modrinami a pomliaždeninami svalov, proti opuchom pri drobných zlomeninách aj ich hojení a reumatických ochoreniach mäkkých tkanív a kĺbov. Mierne zahrieva povrch kože, a preto je tiež často súčasťou krémov na uvoľnenie stuhnutých až „zatavených“ svalov po neobvyklej námahe a pri kŕčoch. Pomáha udržať zdravie našich kĺbov, upravuje opuchy, urýchľuje vstrebávanie modrín a krvných podliatin.“
Čítajte tiež: Športujte pravidelne a budete šťastní

Medzi iné možné aplikácie Arniky horskej patria ošetrenie rany na mieste opuchu vzniknutého bodnutím hmyzu (komár, sršeň, včela, osa), pri svalovej únave a svalových kŕčoch, pri syndróme tzv. karpálneho tunela, laicky nazývanom IT ruka, pri jednostrannom nadmernom zaťažení tela či pri (pseudo) tetánii v rámci postcovidového syndrómu.         

Tretia rada doktora Maloviča:  Majte vždy po ruke produkty z Arniky horskej! Majú ich vždy pri sebe aj hráči slovenskej hokejovej a futbalovej reprezentácie.   

Stáročiami overené účinky tejto vzácnej bylinky dnes na našom trhu zosobňuje účinný tonizujúci krém Arnicalme,  ktorý je vhodný pri svalovej únave a pri celej škále možných úrazov.

„Keď budeme produkty z Arniky horskej využívať s rozmyslom, rady sa nám odvďačia. V optimálnej koncentrácii 7%minimalizujú prípadný alergizujúci vplyv a môžeme si ich obstarať v podobe aplikátorov tvaru guľôčky roll-on a krémov. Majú veľmi širokú cieľovú skupinu, ktorá vychádza z účinkov produktu v oboch formách. Sú vhodné pre všetkých ľudí bez rozdielu pohlavia, ktorí sa venujú pohybovým aktivitám a preferujú zdravý životný štýl,“ zdôrazňuje športový lekár Pavel Malovič. 

Arnicalme sú produkty obsahujúce extrakt z čerstvej Arniky horskej v dvoch formách – masážny krém a praktický roll-on s aplikátorom. Oba produkty sa rýchlo vstrebávajú a nezanechávajú pocit mastnoty.

Osviežujúci gél Arnicalme roll-on – upokojujúci osviežujúci gél je účinný na uvoľnenie svalového napätia. Praktická roll-on forma umožňuje nielen jeho pohodlné nanášanie bez zašpinenia rúk, ale má aj automasážny účinok.  

Tonizujúci krém Arnicalme cream tonizujúci krém s jemnou textúrou je vhodný pri pocite únavy a preťaženia svalov. Podporuje nielen ich regeneráciu po námahe, ale príjemne osviežuje pokožku. Je vhodný na masáž väčších plôch tela. 
Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť

ARNICALMe je zárukou, že nás pohyb nebude bolieť a budeme mať z neho radosť!

Súťaž: Napíšte do komentára, akému športu sa venujete a jeden z vás získa balíček Arnicalme :)
Žrebujem 19.9. 2021

12 KOMENTÁRE

  1. Mojou veľkou vášňou je Power Jóga a Pilates. Po druhom pôrode mi moje diastatické bruško, kyprejšie boku a silnejšie stehná už neprišli vôbec roztomilo venušovské :-), necítila som sa v pohode, a tak som sa rozhodla začať cvičiť, vďaka čomu sa teraz cítim oveľa lepšie, pri jóge fyzicky aj mentálne odychujem a “dobíjam baterky” aby som stíhala s mojim 2 detičkami.

  2. Venujem sa korculovaniu a turistike..to sú moje úžasné činnosti..uzasne športy.. úžasný pohyb ?
    Robím niečo pre zdravie a aj kukadla si prídu na svoje,lebo mať okolo seba prírodu..jej krasy.. tak taký sport je naj ??

    ????????

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.