Spoznajte najstarší hotel vo Vysokých Tatrách

1

Miesto s patričnou atmosférou, hotel z roku 1876 ponúka fascinujúci príbeh a zážitkové pobyty. Miesto, kde oddych má rôzne podoby – od sladkého ničnerobenia až po vysokohorskú turistiku.

Vysoké Tatry sú univerzálnym miestom pre turistov, milovníkov cyklistiky, ale i hubárčenia, rodiny s deťmi a rovnako aj páry. Tatry ocenia gurmáni vďaka širokej ponuke skvelých reštaurácií, golfoví nadšenci, ale tiež tí, ktorí vyhľadávajú nejaký ten adrenalín. Široký výber hotelov, penziónov a ubytovacích zariadení  a k tomu dokonalé wellness, procedúry a masáže. Tatry sú proste istota, kde sa stále niečo deje, ale zároveň ponúkajú miestečka, kde sa dá úplne vypnúť od ruchu mesta a kde môžete byť chvíľu spojení s prírodou.

Dnešná zastávka bude v Novom Smokovci a to v najstaršom hoteli vo Vysokých Tatrách. Predstavuje hotel, ktorý napriek rekonštrukcii s citlivo zapracovanými modernými prvkami dýcha históriou. 


„Áno, Villa Dr. Szontagh  z roku 1876 si zachovala svoje čaro z minulosti,“ hovorí aj český projekt Amazing Places. Dnešní majitelia sa držali myšlienky vrátiť legendárny štandard liečebného vysokohorského strediska so službami svetovej úrovne naspäť do súčasnosti. Elegancia sa tu snúbi s príjemným prostredím a nádhernou prírodou.
Čítajte tiež: Historický hotel s rímskymi kúpeľmi v Trenčíne

Zľavy na pobyty na Slovensku

Malý hotel s veľkým srdcom

Tak opisujú svoj hotel majitelia Katarína a Marcin. „Ku každému hosťovi pristupujeme individuálne,“ hovoria. A tak si tu na svoje prídu nielen tí, ktorí hľadajú starú-dobrú klasiku, ale nemôžu chýbať aj tematické pobyty či pobyty na mieru. Pýtate sa, čo také netradičné vás tu môže prekvapiť? Čo tak pobyt s výletom za tatranskými medveďmi alebo pobyt pre horo-milovníkov. Degustačný večer v sprievode profesionálneho someliéra, golfový balíček opäť šitý na mieru, ekologický pobyt a horské túry s e-bikom, jóga víkend alebo 7-dňový pobyt pre nadšencov športových zážitkov v horách – to všetko sa tu dá zažiť v malom boutique hoteli s bohatou historickou tradíciou.

Pohodlie interiéru a komorná atmosféra

Izby sú navrhnuté tak, aby poskytli maximum pohodlia a komfortu a zároveň ponúkli dostatočnú flexibilitu pri výbere. S dôrazom na domácu, lokálnu remeselnú kvalitu sú vyšperkované tie najmenšie detaily – presne na tých, na ktorých vždy záleží.  Komorná atmosféra wellnessu je zas to, čo človek po náročnom dni na horách potrebuje. Samozrejmosťou je jacuzzi, fínska sauna a oddychová miestnosť s krbom.
Čítajte tiež: Tri sestry a každá je iná. Také sú aj Chaty Urbanove sestry na Horehroní

Čo tak kúsok histórie?

Pýtate sa, ako vznikol samotný hotel? Nový Smokovec založil  Dr. Mikuláš Szontagh starší ešte v roku 1876. Bolo to hneď po tom, čo bolo postavené a 1. júla do prevádzky uvedené prvé Szontaghove sanatórium. Hlavnou terapeutickou zložkou bola celoročná klimatická liečba tuberkulózy a respiračných chorôb vo vysokohorskom prostredí.

Sanatórium prosperovalo, čo následne viedlo  k rastu liečebných zariadení Nového Smokovca. A tak v roku 1899 vytváralo komplex liečebnej osady 26 budov a 12 rodinných letohrádkov. Villa majiteľa stála na západe liečebného areálu.

Po otcovi prebral „žezlo“ syn. Mikuláš Szontagh mladší pokračoval v otcových šľapajách. V roku 1914 rozšíril vilu na terajšiu „Villu Dr. Szontagh“.  Keďže Európu výrazne zasiahla tuberkulóza, tak bol to on, kto sa zaslúžil o rozvoj Nového Smokovca a výstavby liečební. Po druhej svetovej vojne bola villa známa ako hotel Tokajík.

Manželka syna Dr. Szontagha mladšieho Anna-Katarína Szontahová, ktorá žila v Mníchove, sa v roku 1991 rozhodla prísť do Tatier a zostala tu až do svojej smrti v roku 2005. O pamiatku Szontaghovcov sa s rodinou Vrábelovou starala až do konca.  A dnes sa o bohatý odkaz Szontaghovcov stará druhá generácia rodiny Vrábelovej (Katarína a Marcin Maj s rodinou).

Vedeli ste, že…

Szontaghove sanatórium bola prvá špecializovaná liečebňa tuberkulózy na celom území Uhorska?

Pri stavbe prvého szontaghoveho sanatória vykopali robotníci rímsku mincu z druhého storočia s portrétom Marka Aurélia? Strieborniak dosvedčoval, že dávni tatranskí hutníci mali styk s rímskymi kupcami.

Mikuláš Szontagh st. mal tuberzkulózu? Vyliečil sa práve vo Vysokých Tatrách sa vyliečil, meteorologické pozorovania a vplyv podnebia vykonával na vlastnom organizme.

Zľavy na pobyty na Slovensku

1 komentár

  1. […] Harmaneckú jaskyňu pri obci Dolný Harmanec sa oplatí navštíviť. Vstúpite priamo do Izbice. V jej vstupnej časti sú nádherné podzemné siene a chodby. Sú tvorené bielou vápencovou kvapľovou výzdobou. Zaujímavosťou jaskyne je aj to, že tu žije desať druhov netopierov. V jej blízkosti je ešte jedna, síce menej známa, ale taktiež zaujímavá so svojou sinitrovou výzdovou – Dekrétova jaskyňa. Vstup do nej je voľný. Informačná tabuľa návštevníkom prezradí o mieste viac.Čítajte tiež: Spoznajte najstarší hotel vo Vysokých Tatrách […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.