Spoznajte najstarší hotel vo Vysokých Tatrách

1

Miesto s patričnou atmosférou, hotel z roku 1876 ponúka fascinujúci príbeh a zážitkové pobyty. Miesto, kde oddych má rôzne podoby – od sladkého ničnerobenia až po vysokohorskú turistiku.

Vysoké Tatry sú univerzálnym miestom pre turistov, milovníkov cyklistiky, ale i hubárčenia, rodiny s deťmi a rovnako aj páry. Tatry ocenia gurmáni vďaka širokej ponuke skvelých reštaurácií, golfoví nadšenci, ale tiež tí, ktorí vyhľadávajú nejaký ten adrenalín. Široký výber hotelov, penziónov a ubytovacích zariadení  a k tomu dokonalé wellness, procedúry a masáže. Tatry sú proste istota, kde sa stále niečo deje, ale zároveň ponúkajú miestečka, kde sa dá úplne vypnúť od ruchu mesta a kde môžete byť chvíľu spojení s prírodou.

Dnešná zastávka bude v Novom Smokovci a to v najstaršom hoteli vo Vysokých Tatrách. Predstavuje hotel, ktorý napriek rekonštrukcii s citlivo zapracovanými modernými prvkami dýcha históriou. 


„Áno, Villa Dr. Szontagh  z roku 1876 si zachovala svoje čaro z minulosti,“ hovorí aj český projekt Amazing Places. Dnešní majitelia sa držali myšlienky vrátiť legendárny štandard liečebného vysokohorského strediska so službami svetovej úrovne naspäť do súčasnosti. Elegancia sa tu snúbi s príjemným prostredím a nádhernou prírodou.
Čítajte tiež: Historický hotel s rímskymi kúpeľmi v Trenčíne

Zľavy na pobyty na Slovensku

Malý hotel s veľkým srdcom

Tak opisujú svoj hotel majitelia Katarína a Marcin. „Ku každému hosťovi pristupujeme individuálne,“ hovoria. A tak si tu na svoje prídu nielen tí, ktorí hľadajú starú-dobrú klasiku, ale nemôžu chýbať aj tematické pobyty či pobyty na mieru. Pýtate sa, čo také netradičné vás tu môže prekvapiť? Čo tak pobyt s výletom za tatranskými medveďmi alebo pobyt pre horo-milovníkov. Degustačný večer v sprievode profesionálneho someliéra, golfový balíček opäť šitý na mieru, ekologický pobyt a horské túry s e-bikom, jóga víkend alebo 7-dňový pobyt pre nadšencov športových zážitkov v horách – to všetko sa tu dá zažiť v malom boutique hoteli s bohatou historickou tradíciou.

Pohodlie interiéru a komorná atmosféra

Izby sú navrhnuté tak, aby poskytli maximum pohodlia a komfortu a zároveň ponúkli dostatočnú flexibilitu pri výbere. S dôrazom na domácu, lokálnu remeselnú kvalitu sú vyšperkované tie najmenšie detaily – presne na tých, na ktorých vždy záleží.  Komorná atmosféra wellnessu je zas to, čo človek po náročnom dni na horách potrebuje. Samozrejmosťou je jacuzzi, fínska sauna a oddychová miestnosť s krbom.
Čítajte tiež: Tri sestry a každá je iná. Také sú aj Chaty Urbanove sestry na Horehroní

Čo tak kúsok histórie?

Pýtate sa, ako vznikol samotný hotel? Nový Smokovec založil  Dr. Mikuláš Szontagh starší ešte v roku 1876. Bolo to hneď po tom, čo bolo postavené a 1. júla do prevádzky uvedené prvé Szontaghove sanatórium. Hlavnou terapeutickou zložkou bola celoročná klimatická liečba tuberkulózy a respiračných chorôb vo vysokohorskom prostredí.

Sanatórium prosperovalo, čo následne viedlo  k rastu liečebných zariadení Nového Smokovca. A tak v roku 1899 vytváralo komplex liečebnej osady 26 budov a 12 rodinných letohrádkov. Villa majiteľa stála na západe liečebného areálu.

Po otcovi prebral „žezlo“ syn. Mikuláš Szontagh mladší pokračoval v otcových šľapajách. V roku 1914 rozšíril vilu na terajšiu „Villu Dr. Szontagh“.  Keďže Európu výrazne zasiahla tuberkulóza, tak bol to on, kto sa zaslúžil o rozvoj Nového Smokovca a výstavby liečební. Po druhej svetovej vojne bola villa známa ako hotel Tokajík.

Manželka syna Dr. Szontagha mladšieho Anna-Katarína Szontahová, ktorá žila v Mníchove, sa v roku 1991 rozhodla prísť do Tatier a zostala tu až do svojej smrti v roku 2005. O pamiatku Szontaghovcov sa s rodinou Vrábelovou starala až do konca.  A dnes sa o bohatý odkaz Szontaghovcov stará druhá generácia rodiny Vrábelovej (Katarína a Marcin Maj s rodinou).

Vedeli ste, že…

Szontaghove sanatórium bola prvá špecializovaná liečebňa tuberkulózy na celom území Uhorska?

Pri stavbe prvého szontaghoveho sanatória vykopali robotníci rímsku mincu z druhého storočia s portrétom Marka Aurélia? Strieborniak dosvedčoval, že dávni tatranskí hutníci mali styk s rímskymi kupcami.

Mikuláš Szontagh st. mal tuberzkulózu? Vyliečil sa práve vo Vysokých Tatrách sa vyliečil, meteorologické pozorovania a vplyv podnebia vykonával na vlastnom organizme.

Zľavy na pobyty na Slovensku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.