S cukrom opatrne. Ako si dopriať, ale nepresladiť život?

0

Chcete sa stravovať zdravšie, ale neviete sa vzdať sladkých jedál? Dlhoročný zlozvyk a chuť na sladké sa ťažko mení, ale dá sa to. Ak máte pevnú vôľu a zapriete sa, telo si na nový spôsob stravovania zvykne rýchlejšie, ako si myslíte. Čo však robiť, keď na vás príde neodolateľná chuť na sladké a neviete ju prekonať, no zároveň si nechcete presladiť život?

 

Poradí skúsená odborníčka a výživová poradkyňa Martina Dvořáková, ktorá pomohla schudnúť viacerým slovenským a českým celebritám. 

Postrážte si príjem cukru
Možno ste nevedeli, že používanie bielej múky je jedným z dôvodov, ktoré nás nútia vyhľadávať cukor. Ideálne je však nesladiť alebo nepoužívať cukor vôbec. „Med alebo sirupy ako sú napríklad agávový, datľový, javorový či ryžový, sa síce tvária ako zdravé náhrady cukru, ale vo výsledku nám tiež veľa kalórií neušetria, pretože je to stále glukóza, len v inej podobe,“ vysvetľuje odborníčka na ketodiétu Martina Dvořáková. Ako náhrada cukru sú preto zdravšie a vhodnejšej iné alternatívy. Určite ste už neraz počuli napríklad o stévii, brezovom cukre či čakankovom sirupe. „Jednou z najzdravších alternatív je čakankový sirup, ktorý obsahuje len 7,5 g jednoduchých cukrov na 100 g, čo zodpovedá asi 1,5 kocke cukru,“ radí výživová poradkyňa Dvořáková.

Pozor na ovocie!
Opatrní by ste mali byť aj s konzumáciou ovocia. Veľa ľudí si myslí, že si jedením ovocia v priebehu dňa či večer nijako neublíži, veď je zdravé. „Ovocie však nie je to isté čo zelenina. Aj keď obsahuje veľkú porciu vlákniny, vitamínov a minerálov, súčasne obsahuje veľa cukru. V zdravšom jedálnom lístku by ste mali jeho množstvo obmedziť. Ak máte na ovocie chuť, ideálne je dopriať si ho ako súčasť raňajok či dopoludňajšej desiaty, prípadne v priebehu dňa so zvýšenou športovou či fyzickou aktivitou,“ vysvetľuje Martina Dvořáková, výživová poradkyňa KetoDiet. Zamerať by ste sa mali na citrusy a bobuľové ovocie ako čučoriedky, maliny, jahody, brusnice či ríbezle. Ak teda máte chuť na ovocie, pripravte si napríklad proteínovú čučoriedkovú penu. Stopku by ste mali dať aj sušenému ovociu. Koncentrácia cukru v ňom je niekoľkonásobne vyššia.

Nalejte si pohár vody
Sladené nápoje, limonády, džúsy? „Cukor v nápojoch zvyšuje ich kalorickú hodnotu a my ľahko stratíme prehľad, koľko cukru sme v priebehu dňa prijali, zvlášť ak sa snažíme schudnúť. Môžeme mať perfektný jedálniček a napriek tomu neschudneme, pretože sme si nepostrážili pitný režim,“ tvrdí Martina Dvořáková a dodáva: „Nápoj s umelým sladidlom môže byť občasným spestrením pitného režimu, nemal by ale tvoriť celý pitný režim.“ Ideálne je piť čistú vodu. Ak s tým však máte problém, plátok citróna alebo limetky, uhorka či pár lístkov mäty osviežia chuť obyčajnej vody, takže aj toto môže byť pre vás cesta. Pitný režim vám spestria aj pramenité a minerálne vody, ktoré navyše dodajú telu množstvo minerálov.

EXTRA TIP:
Pôžitok v podobe nadýchanej čučoriedkovej peny


Ak máte chuť na sladké, ale nechcete zhrešiť voči svojej postave, siahnite po zdravej alternatíve. Pripravte si proteínovú čučoriedkovú, ktorá ulahodí vašim chuťovým bunkám. Jej príprava je rýchla a jednoduchá. Svieža chuť čučoriedok v kombinácii s našľahanou, nadýchanou penou a vysokým obsahom proteínu zasýti váš organizmus na dlhú dobu. Nízka hladina cukru zas postráži ručičku na váhe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.