Praktické využitie LED v každodennom živote

1
LED

LED je skratka pre diódu emitujúcu svetlo. Boli vynájdené v roku 1962 a odvtedy sa používajú v mnohých aplikáciách. LED diódy sú pri výrobe svetla účinnejšie ako žiarovky alebo žiarivky, takže sú ideálnou náhradou pre väčšinu osvetľovacích aplikácií. Medzi hlavné výhody LED oproti iným zdrojom svetla patria:

Svetelné diódy existujú už dlho

Svetlá LED sú na trhu už od 60. rokov minulého storočia a majú široké spektrum využitia. V roku 1962 spoločnosť Philips vytvorila LED diódu, ktorú bolo možné ovládať mikroprocesorom, čo spotrebiteľom umožnilo meniť farby a vzory za chodu. V nasledujúcom desaťročí si LED diódy našli cestu do semaforov a svetlometov automobilov.

Používajú sa v mnohých zariadeniach a elektronike.

LED diódy https://www.tme.eu/sk/katalog/led-diody_100684/ sa používajú v mnohých spotrebičoch a elektronike. Existujú už dlho, ale v poslednom čase sa stali populárnejšími, pretože sú energeticky účinnejšie ako klasické žiarovky. Svetelné diódy možno nastaviť tak, aby vyžarovali špecifické vlnové dĺžky svetla, čo znamená, že zmenou frekvencie elektrického prúdu v dióde možno vytvoriť rôzne farby. Vďaka tomu je možné vytvoriť celý rad farieb pomocou jedinej diódy!

Najbežnejším typom LED je infračervená svetelná dióda (IRED); tieto diódy sa výborne hodia na aplikácie, kde sa vyžaduje vysoký jas bez toho, aby sa generovalo príliš veľa tepla alebo tepla v dôsledku spotreby energie samotných LED diód, ako aj chladiacich ventilátorov, ktoré sú potrebné pri ich používaní pri súčasnom prúdení veľkého množstva elektrickej energie cez ich obvody.”

Najstaršie skutočné využitie v každodennom živote bolo pravdepodobne v digitálnych hodinkách.

LED diódy boli vynájdené v roku 1962 a odvtedy sa používajú v rôznych zariadeniach.

Prvé použitie LED diód v reálnom svete bolo pravdepodobne v digitálnych hodinkách. V roku 1968 boli k dispozícii batériové LED displeje pre hodinky a kalkulačky.

V súčasnosti ich možno nájsť v hrách, fotoaparátoch a dokonca aj v podsvietených obrazovkách mobilných telefónov.

LED žiarovky sa používajú v širokej škále zariadení vrátane:

  •  Fotoaparáty.
  •  Mobilné telefóny
  •  Hry

LED diódy sú oveľa energeticky účinnejšie ako tradičné žiarovky.

LED diódy sú oveľa energeticky účinnejšie ako tradičné žiarovky. To znamená, že na výrobu rovnakého množstva svetla spotrebujú menej energie. Účinnosť LED diód je v skutočnosti taká vysoká, že ju možno označiť ako “99 % účinnosť” alebo dokonca “100 % účinnosť”.

Vďaka vyššej účinnosti sú LED diódy ideálne pre mnohé aplikácie, kde potrebujeme veľa svetla v noci a nechceme plytvať elektrickou energiou. Jedným z príkladov sú baterky: keďže LED majú také nízke prevádzkové napätie (Vf), môžu sa používať ako svietidlá s malým priemerom (nízkou intenzitou) a veľmi dlhou životnosťou v porovnaní s ich žiarovkami, ktoré by si vyžadovali svietidlá s väčším priemerom a kratšou životnosťou kvôli vyššiemu prevádzkovému napätiu (Vf).

Ďalším dobrým príkladom sú LCD monitory: keďže LCD monitory používajú podsvietené obrazovky namiesto lámp ako CRT, nie sú potrebné objemné žiarivky vo vnútri týchto zariadení – čo znižuje hmotnosť!

Účinnosť LED diód výrazne presahuje 100 lúmenov na watt (v porovnaní s 20 lúmenmi na watt v prípade žiaroviek).

Možno vás zaujíma, ako je možné, že LED diódy sú oveľa účinnejšie ako iné typy žiaroviek. Odpoveďou je, že LED diódy sa skladajú z polovodičov, čo znamená, že majú vysokú účinnosť. To znamená, že množstvo energie spotrebovanej LED žiarovkami sa môže v porovnaní s tradičnými žiarovkami alebo žiarivkami výrazne znížiť. Účinnosť LED diód je v skutočnosti oveľa vyššia ako účinnosť žiaroviek, ktoré majú 20 lúmenov na watt (v porovnaní so 100-200 lúmenov na watt v prípade CFL), a dokonca vyššia ako účinnosť CFL, ktoré majú 60-70 lúmenov na watt!

LED diódy sa dajú nastaviť aj na vyžarovanie špecifických vlnových dĺžok svetla, takže sú užitočné napríklad pri pestovateľských svetlách alebo iných aplikáciách, kde potrebujete špecifickú farbu svetla.

LED diódy sa dajú nastaviť aj na vyžarovanie špecifických vlnových dĺžok svetla, takže sú užitočné v aplikáciách, ako sú napríklad pestovateľské svetlá alebo iné aplikácie, kde sa vyžaduje špecifická farba svetla.

Napríklad pouličné osvetlenie LED môže byť nakonfigurované s červenými a zelenými LED diódami rôznych vlnových dĺžok, pričom každá z nich produkuje svoju vlastnú vlnovú dĺžku na tej istej žiarovke. To pomáha vytvoriť rovnomernejšie rozloženie viditeľného svetla v celom spektre.

LED baterky sú v porovnaní s bežnými baterkami mimoriadne jasné a spotrebujú menej energie.

LED baterky sú v porovnaní s bežnými baterkami mimoriadne jasné a spotrebujú menej energie. Svetlo, ktoré vydáva LED žiarovka, je také jasné, že je viditeľné aj za denného svetla, takže je ideálne na vonkajšie aktivity, ako je kempovanie alebo turistika, kde je potrebný zdroj svetla.

Okrem toho LED diódy vydržia dlhšie ako žiarovky a sú účinnejšie pri premene elektrickej energie na svetelnú.

Keďže sa dajú ľahko vyrobiť v úplne ľubovoľnom tvare, stali sa obľúbeným stavebným prvkom pre také veci, ako sú svetelné panely v domácnostiach alebo kancelárskych budovách.

Keďže LED diódy sa dajú ľahko vyrobiť v takmer akomkoľvek tvare, stali sa obľúbeným stavebným prvkom pre také veci, ako sú svetelné panely v domácnostiach a kancelárskych budovách. Používajú sa v rôznych typoch osvetlenia, elektroniky a spotrebičov.

LED diódy sú také všestranné, pretože dokážu generovať širokú škálu farieb len pomocou jedného čipu – a každý čip je vyrobený z niekoľkých samostatných častí, ktoré do seba zapadajú ako skladačka. Vďaka tomu sa v porovnaní s inými typmi elektroniky, ako sú dosky s plošnými spojmi (PCB), veľmi ľahko vyrábajú na montážnej linke.

Počítačové monitory sa dlhé roky vyrábali s použitím žiariviek a vysokonapäťových obvodov, ale v súčasnosti sa častejšie stretávame s monitormi LCD, ktoré ako hlavný zdroj osvetlenia používajú diódy LED.

LED diódy sa používajú v mnohých zariadeniach a sú k dispozícii už dlho.

Nachádzajú sa v baterkách a mobilných telefónoch, ako aj v televízoroch, počítačoch a iných elektronických zariadeniach.

LED diódy sa môžu používať namiesto viacerých zariadení, čím sa dosiahne oveľa lepší výkon a menej odpadu.

LED žiarovky sú účinnejšie ako iné zdroje svetla. Sú tiež odolné, pretože sa dajú použiť v širokej škále domácich a elektronických spotrebičov. Jedným z ich najvýznamnejších použití je nahradenie žiaroviek, ktoré boli postupne vyradené z dôvodu ich nízkej účinnosti a vplyvu na životné prostredie. LED diódy sú tiež oveľa odolnejšie ako iné zdroje svetla, pretože sa pri páde alebo náraze do predmetov, ako je sklo alebo kúsky kovu (napríklad mince), ľahko nerozbijú.

Je dôležité si uvedomiť, že spektrum farieb vyžarovaných diódou LED možno upraviť v závislosti od toho, čo sa snažíte dosiahnuť: niektoré diódy LED vyžarujú svetlo s určitou vlnovou dĺžkou, vďaka čomu sú vhodnejšie na vytvrdzovanie určitých typov škvŕn na tkaninách; iné vyžarujú zelenomodré vlnové dĺžky, ktoré sú ideálne na osvetlenie rastlín v interiéri; červené farby dobre fungujú na zviditeľnenie v noci, ale neposkytujú veľa tepla v porovnaní s tradičnými formami, ako sú krby alebo sviečky horiace na stoloch na večierkoch!

Zhrnutie

LED diódy sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť kvalitu života. Používajú sa takmer vo všetkom, od bateriek až po počítače a všetko medzi tým. Či už ide o výmenu starej žiarovky, alebo jednoducho o dodatočné svetlo, LED diódy pomôžu s čímkoľvek!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.