Hypertenzia vás môže potichu zabíjať

2

17. máj je Svetový deň hypertenzie. Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak sa týka najmä mužov. Teda postihuje najmä ich, no neznamená to, že ženám sa vyhýba. Hypertenzia je zradná v tom, že často nevysiela žiadne varovania. Človek tak necíti žiadne príznaky alebo ťažkosti. V tomto prípade platí, že najdôležitejšia je prevencia. Je lepšie predvídať, ako potom hasiť problémy, ktoré môžu byť nezvratné.

Vysoký krvný tlak sa týka aj mladších ľudí. Tí jeho príznaky nepoznajú, ignorujú ich a pripisujú ich stresu alebo iným problémom.

A ak si ho aj zmerajú, pripisujú to zvýšenej záťaži či stresu. Ako vidíte, hypertenzia sa týka všetkých. Preto nečakajte na príznaky, dajte si zmerať tlak.
Čítajte tiež: Infarkt myokardu útočí nečakane

www.pexehttp://www.pexels.comls.com

Jediný spôsob, ako môžete zistiť, či trpíte hypertenziou, je meranie krvného tlaku. Ten si môžete zmerať doma pomocou tlakomera alebo u lekára pomocou 24 hodinového ambulantného monitorovania tlaku krvi.

Či si už meriate tlak doma alebo u lekára, tlakomer musí byť validovaný (kontrolovaný). Zdravotník väčšinou použije elektronický automatický tlakomer, ktorého manžeta na ramene je napojená na merač.

Nafúknutím manžety príde k stlačeniu ramennej tepny a následne k postupnému uvoľňovaniu tlaku. V tomto čase sa meria krvný tlak v tepne.
Čítajte tiež: Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca aj infarkt

Ako si správne merať tlak?

Pohodlne sa usaďte na stoličke a nohy dajte na zem. Miestnosť, v ktorej si budete merať tlak by mala byť tichá.

Približne 5 minút nekomunikujte, netelefonujte, nič neriešte. Aspoň hodinu pred meraním nepite alkohol, kávu, nefajčite a nemerajte so tlak po jedle. Potom, ako budete v kľude si zmerajte tlak.

Manžetu tlakomeru upevnite na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom, vo výške srdca. Predlaktie nechajte voľne položené na stole a lakeť má byť mierne zohnutý.

Počas celého merania nedvíhajte ruku, nohy majte na zemi, nestláčajte brucho a nerozprávajte.

Po približne 2 minútach meranie opakujte a obidve merania si zapíšte. Hypertenziou pravdepodobne trpíte v prípade, že ste si namerali hodnotu 140/90 mmHg a viac. 

Ideálny krvný tlak je 120/80 mmHg.

www.pexels.com

Hypertenzia vedie ku kardiovaskulárnym chorobám

Kardiovaskulárne ochorenia patria celosvetovo na prvé miesto príčin úmrtia. A hypertenzia je jedným z najdôležitejších rizikových faktorov mnohých kardiovaskulárnych ochorení.

Do roku 2025 sa očakáva, že hypertenziou bude trpieť 1,56 miliardy dospelých ľudí na svete. V súčasnosti postihuje 1 miliardu.

Typy hypertenzie

Existuje niekoľko typov hypertenzie. Tu si môžete pozrieť, do ktorej skupiny spadáte.

Primárna – zvýšený tlak nie je dôsledkom iného ochorenia. Tento typ tvorí väčšinu prípadov.

Sekundárna – zvýšený tlak je dôsledkom iného ochorenia.

„Hypertenzia bieleho plášťa“ – objavuje sa ako reakcia na stres či strach pri návšteve lekára. V praxi to znamená, že hodnoty krvného tlaku sú zvýšené pri meraniach v ambulancií a v norme sú pri 24 hodinovom meraní.

Štádia hypertenzie

1. stupeň – krvný tlak 140 – 159 a/alebo dTK 90 -99
2. stupeň – krvný tlak 160 – 179 a/alebo dTK 100 – 109
3. stupeň – krvný tlak viac ako 180 a/alebo viac ako 110
Izolovaná systolická hypertenzia s tlakom viac ako 140 a dTK viac ako 90

www.pexels.com Eliminujte stres vo vašom živote.

Ako predísť vzniku a čo neovplyvníte?

Teraz prechádzame k tomu veľmi dôležitému a to je prevencia hypertenzie. Čo všetko môžete a čo nemôžete ovplyvniť, nakoľko existujú aj určité genetické predispozície. Pri týchto ľuďoch je riziko vzniku hypertenzie vyššie.

Hypertenzia na vás „číha“ aj v prípade, že ste prekročili vek 45 rokov. U ľudí nad 60 rokov sa hypertenzia vyskytuje takmer u 50 % populácie.

Toto sú faktory, ktoré ovplyvniť nemôžete. Sú však aj také, vďaka ktorým môžete tomuto tichému zabijaku predchádzať a mohli by sme ich zahrnúť pod jeden dáždnik – zdravý životný štýl.

Ale poďme si to rozmeniť.

  • Nadváha a obezita
  • Fajčenie a alkohol
  • Nadmerné solenie, nevhodné zloženie stravy
  • Nezdravý životný štýl – nadmerný stres, telesná nečinnosť
  • Zvýšený cholesterol

Rozvoj hypertenzie môžu urýchľovať aj iné ochorenia, napríklad chronické ochorenie obličiek, diabetes mellitus 2. stupňa, ischemická choroba srdca, mozgovo – cievne ochorenia.

Prejavy hypertenzie

Vysoký krvný tlak väčšinou nebýva sprevádzaný žiadnymi výraznými príznakmi a práve to vám môže škodiť celé roky. Napriek tomu, sú určité prejavy, ktoré možno za príznaky považovať.

V začiatkoch choroby môže ísť o poruchy spánku, bolesti hlavy a hrudníka, a tiež o bezdôvodnú únavu či krvácanie z nosa.

Pri pokročilejšom štádiu hypertenzie už ide o príznaky poškodenia iných orgánov – napríklad srdca, pľúc, či poruchy zraku alebo obličiek.
Čítajte tiež: Ako si naštartovať lymfu a odstrániť toxíny z tela?

Čo sa môže stať, ak sa neliečite?


Pri vysokom krvnom tlaku musí srdce vynakladať oveľa viac úsilia, aby zabezpečilo prísun kyslíku a živín do celého tela. Bez správnej a systematickej liečby sa hodnoty tlaku krvi neupravia samé od seba, práve naopak, stúpajú.

Časom spôsobuje tento stav funkčné zmeny na srdci a cievach, čo spôsobuje ďalšie problémy aj v iných orgánových sústavách. Čo konkrétne môže spôsobiť neliečenie vysokého krvémho tlaku?

Tak napríklad poškodenia mozgu (krvácanie do mozgu alebo ischemickú cievnu mozgovú príhodu), ochorenie srdca (koronárna choroba srdca, srdcový infarkt), zlyhanie obličiek (spôsobené hypertenznou nefrosklerózou), ďalej poškodenie až stratu zraku či aterosklerózu.

www.pexels.com

Navyše majú ľudia s vysokým krvným tlakom 2,5 krát vyššie riziko rozvoja cukrovky.

Ako sa hypertenzia lieči?

Farmakologická liečba – je to liečba pomocou liekov na znižovanie krvného tlaku. Väčšinou nestačia len jedny lieky, pacient užíva viacero účinných látok súčasne.

Užívanie jedného liečiva – Monoterapia – umožňuje dosiahnuť cieľové hodnoty tlaku len u obmedzeného počtu pacientov.

Preto sa táto metóda odporúča len pri obmedzenom počte pacientov s nízkym kardiovaskulárnym rizikom, alebo vo veľmi vysokom veku.

Pri tzv. Kombinovanej liečbe sa lieky kombinujú, aby sa posilnil ich účinok a znížil sa výskyt nežiaducich účinkov. Ideálne je, ak sa lieky pacientovi kombinujú „na mieru“ – podľa výskytu ďalších ochorení a ostatných faktorov. Liečba artériovej hypertenzie musí byť dlhodobá, väčšinou celoživotná.

Moderným prístupom v liečbe je používanie tzv. fixných kombinácií –  je to spojenie dvoch alebo troch liečiv do jednej tabletky, čím sa znižuje množstvo tabletiek, ktoré musí pacient užívať. Zvyšuje sa aj ochota pacienta liečiť sa a zároveň sa zlepšuje kontrola tlaku krvi.

www.pexels.com

Nefarmakologická liečba

Spomedzi mnohých vecí ktoré napomáhajú pri liečbe hypertenzie, sú najdôležitejšie zmena stravovania a zvýšenie fyzickej aktivity.

Strava

Znížte príjem soli (je vhodné obmedziť príjem kuchynskej soli na menej ako jednu kávovú lyžičku denne).

Obmedzte príjem mastných a vyprážaných jedál (rýchle občerstvenia, zemiakové lupienky, hranolky, údeniny a pod.)

Zvýšte príjem ovocia a zeleniny

Abstinujte

www.pexels.com Znížte príjem soli vo svojich jedlách

Životný štýl


Pravidelne cvičte – aspoň 30 minút aktivity ako beh, cyklistika, plávanie ale aj iné športy 4-5x do týždňa majú pozitívny prínos pre pacientov s vysokým krvným tlakom vďaku zníženiu telesnej hmotnosti ale aj spomaleniu srdcovej frekvencie

Chudnite  – zníženie hmotnosti o 8 kg prináša zníženie systolického tlaku o 8,5 mm Hg a diastolického o 6,5 mm Hg

Vyhýbajte sa stresovým situáciám – počas stresu telo vyplavuje do krvného obehu adrenalín, ktorý spôsobuje zrýchlenie srdcovej frekvencie, zúženie ciev a zvýšenie krvného tlaku

Nefajčite

Pravidelne si merajte krvný tlak a komunikujte so svojim ošetrujúcim lekárom

www.pexels.com

A ešte niečo z bylinkovej lekárne

Prírodným superliekom, ktorý pomáha znižovať krvný tlak je IMELO. Už starogermánske a keltské kmene ho považovali za liečivo.

Táto rastlinka nie je vhodná len na bozkávanie sa počas Vianoc, po pravde obsahuje účinné látky, ktoré krvný tlak zvyšujú aj znižujú.
Imelo sa nevarí, používa sa za studena ako macerát.

Ďalším prírodným pokladom, ktorý bojuje s vysokým krvným tlakom je pŕhľava, ktorú môžete používať čerstvú (napríklad do šalátov), ale si ju môžete aj nasušiť a pripravovať si z nej čaj.

Medovkový čaj, ktorý všetci dobre poznáme, znižuje krvný tlak a spomaľuje pulz.
Vysoký krvný tlak sa v mnohých krajinách lieči tiež pomocou cesnaku. Odporúča sa 1 až 2 strúčiky denne.

V kuchyni tiež určite nájdete cviklu. Šťava z nej je nielen chuťovo výborná, ale pomáha aj v znižovaní krvného tlaku. Môžete si ju zriediť s medom.


Ak máte vysoký krvný tlak alebo mu chcete predchádzať, určite by ste sa mali zamerať na zeler. Táto bylinky má obsahuje veľmi veľa prospešných látok pre ľudský organizmus.
Ďalšie odporúčané potraviny sú cibuľa, banány, fazuľa, rajčiny a tiež kefírové nápoje.
Čítajte tiež: Máme radi bylinky
Čítajte tiež: Deväť bylín, ktoré naštartujú telo i dušu
http://www.andawell.sk
Foto: http://www.pexels.com

www.pexels.com

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.