Október v záhrade. Ako pripraviť záhradu na zimu?

0
Pripravte svoju záhradu na zimu.

Október je kľúčovým mesiacom pre starostlivosť o záhradu. Je to prechodné obdobie medzi teplými letnými mesiacmi a chladnými zimnými dňami. Existuje niekoľko dôležitých úloh a aktivít, ktoré môžete urobiť v októbri, aby ste zabezpečili krásny vzhľad vašej záhrady aj na budúci rok. Tu sú naše odporúčania – október v záhrade.

Október v záhrade. Zozbierajte zrelé plody, zeleninu a bylinky, ktoré ešte máte na záhrade.

Čo robiť v záhrade v októbri?

Vysádzame v októbri: najlepšie rastliny na výsadbu

Ovocná záhrada počas októbra

Príprava trávnika na zimu: kroky k zdravému trávniku na jeseň

Jesenná príprava záhrady

Správna príprava záhrady: od zberu zeleniny po kompost

Ochrana ovocných stromov

Zakladanie nových záhonov: kedy je vhodný čas

Zber a skladovanie úrody v októbri

Zhrnutie

1. Zber úrody:

Zozbierajte zrelé plody, zeleninu a bylinky, ktoré ešte máte na záhrade.

Odstráňte záhradné odpadky a kompostujte ich.

2. Príprava pôdy:

Ak máte vo vašej záhrade prázdne miesta, môžete pripraviť pôdu na budúcu sezónu.

Dodajte do pôdy kompost alebo hnojivo na zlepšenie jej štruktúry.

3. Ošetrovanie rastlín:

Vyhrabte citlivé rastliny, ktoré by mohli byť poškodené mrazom. Presuňte ich dovnútra alebo na chráneného miesta.

Október v záhrade. Vyhrabte citlivé rastliny, ktoré by mohli byť poškodené mrazom. Presuňte ich dovnútra alebo na chráneného miesta.

Odstráňte odumreté kvety a odrezky rastlín. Môžu poslúžiť ako základ pre kompost.

4. Zavlažovanie:

Záhradu zavlažujte podľa potreby. Ak je október suchý, rastliny môžu potrebovať vlhkosť.

5. Ochrana pred mrazom:

Zakryte citlivé rastliny vrstvou mulča alebo agrotextilom. Ochránite ich tak pred mrazom.

Preneste dovnútra či zabezpečte inak citlivé kvety, kaktusy a iné rastliny, ktoré by nemuseli prezimovať na vašom podnebí.

6. Orezávanie:

Orežte stromy a kríky. Orezávajte až po opadaní listov, kedy je štruktúra rastliny dobre viditeľná.

Pripravte si plány na budúcu sezónu, vrátane výberu nových rastlín a zmeny záhradnej štruktúry.

7. Príprava na jar: čo môžeme zasiať v októbri?

Teraz je vhodný čas na výsadbu jarnej kvitnúcej cibuľoviny, ako sú tulipány a narcisy.

Pripravte si plány na budúcu sezónu, vrátane výberu nových rastlín a zmeny záhradnej štruktúry.

8. Čistenie náradia:

Očistite záhradné náradie, zabezpečte ho a uskladnite na zimu. Pravidelná údržba predĺži životnosť náradia.

9. Zber semien:

Zozbierajte semienka z rastlín, ktoré chcete znova pestovať. Uistite sa, že sú suché a uložte ich v suchom, tmavom prostredí do budúcej sezóny.

Skráťte trávu pred prvými mrazmi na odporúčanú zimnú výšku (zvyčajne 4-6 cm).

Príprava trávnika na zimu:

Trávnik na jeseň. Príprava trávnika na zimu je dôležitá. Pomáha zabezpečiť, že trávnik bude zdravý a silný počas chladných mesiacov a pripravený na novú sezónu na jar. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na prípravu trávnika na zimu:

1. Kosenie:

Skráťte trávu pred prvými mrazmi na odporúčanú zimnú výšku (zvyčajne 4-6 cm). Kratšia tráva má tendenciu lepšie odolávať chorobám a menej náchylná na poškodenie mrazom.

2. Hnojenie:

Poslednú dávku hnojiva na jesenný rast aplikujte podľa odporúčaní výrobcu. Hnojenie na jeseň pomôže trávniku získať potrebné živiny na prežitie zimy a rýchlejší rast na jar.

3. Aerácia:

Ak trávnik trpí kompakciou pôdy, jesenná aerácia pomáha zlepšiť prienik vzduchu, vody a živín do koreňov. Použite aerátor na trávniku, ktorý odstráni z pôdy malé valce pôdy, čím pomáha znižovať kompakciu.

4. Zber lístia:

Odstráňte lístie z trávnika. Nadmerná vrstva lístia totiž môže brániť slnečnému svetlu a dusíku prístup k trávniku. To môže spôsobiť problémy so zdravím trávnika.

5. Zalejte trávnik:

Posledné zalievanie pred zimou pomôže zabezpečiť, že korene trávnika budú dostatočne hydratované počas suchých období zimy.

6. Ochrana pred poškodením:

Ochráňte trávnik pred ťažkým dopravou alebo iným poškodením, ktoré by mohlo nastať v dôsledku zimných aktivít. Použite obrubníky na ochranu okrajov trávnika.

7. Ošetrenie proti škodcom:

Máte problémy so škodcami? (napríklad hmyz alebo hlodavce). Použite vhodné prostriedky na kontrolu škodcov podľa potreby.

Tieto opatrenia vám pomôžu udržať zdravý a pekný trávnik počas zimy a pripraviť ho na rýchly a zdravý rast na jar.

Pamätajte, že tieto rady môžu byť prispôsobené podľa miestneho podnebia a konkrétnych potrieb vašej záhrady. Hlavne si užite jeseň na vašej záhrade. Je to skvelý spôsob, ako si vyčistiť hlavu.

Foto: http://www.pexels.com, http://www.canva.com

Hlavne si užite jeseň na vašej záhrade. Je to skvelý spôsob, ako si vyčistiť hlavu.
  • Dojímavý životný príbeh Pippi Dlhej Pančuchy
    Viete, kto povedal túto nádhernú vetu? „Ak sa mi podarilo rozjasniť aspoň jedno ponuré detstvo, som spokojná.“ Určite poznáte minimálne jej postavy ako Pippi Dlhá pančucha, Emil z Lönnebergy, či zbojníkovu dcéru Ronju. Práve vyšiel krásny beletrizovaný životopis o výnimočnej švédskej spisovateľke s jednoduchým názvom Astrid Lindgrenová.
  • Špargľa a recepty z nej
    Nemusíte byť zarytým vegetariánom, ani uvedomelým zástancom zdravej stravy, aby si vás svojou chuťou získala špargľa. Zelená, biela, či dokonca fialová špargľa je zdravá a chutná zelenina, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Podáva sa ako hlavné jedlo, ale aj ako príloha k mäsitým jedlám, cestovinám či šalátu. Jej sezóna sa práve začala, a tak si ju môžete… Čítať viac: Špargľa a recepty z nej
  • Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
    Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
  • Mrkvový pohárový cheescake – Recept
    Sviatky Veľkej noci sú tu a k nim patria aj maškrty. Nech sa páči recept na jednoduchý mrkvový cheescake v pohári. Do jednoduchých krokov pečenia zapojte aj vašich pomocníkov a potom si spoločne vychutnajte maškrty, ktoré ste pripravili. Skvelým tipom je napríklad tento Mrkvový cheesecake, ktorého lahodnú chuť si okamžite zamilujete!  Čítajte tiež: Veľkonočný mazanec – Recept… Čítať viac: Mrkvový pohárový cheescake – Recept
  • Veľkonočné nátierky – Recept
    Už sú u vás prípravy na Veľkú noc v plnom prúde? Prinášame pár tipov, s ktorými si môžete oživiť sviatočný stôl. Veľkonočné nátierky.  Šunkovo-karfiolová veľkonočná nátierka 4 porcie Ingrediencie:Šunka – 200 g Uvarený karfiol – 200 g Červená cibuľa – 1 malá Majonéza – 3 lyžice Nakladaný zelený koreň – 2 lyžice soľ Postup:Šunku a karfiol… Čítať viac: Veľkonočné nátierky – Recept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.