Jarná únava? Stres môže vyvolať tetániu

1
bench light man people
Photo by cottonbro on Pexels.com

Cítite sa unaveno a netušíte prečo? Dobre spíte? Nenamáhate sa a napriek tomu sa cítite vyčerpane? Možno bojujete s jarnou únavou. Vyhrajte nad ňou dopĺňaním horčíka. Ideálne v malých množstvách počas celého dňa, a tým najjednoduchším spôsobom – pomocou pitného režimu. Jarná únava.

Žijeme v klimatickom pásme, ktoré má štyri ročné obdobia. Klimatické zmeny však spôsobujú, že planéta sa otepľuje a zima najmä v nižších oblastiach už  nie je rozprávkovo zasneženou krajinou.

Aj tento rok sa už od začiatku roka striedali chladné dni s tými takmer jarnými.
Čítajte tiež: Depresia – čo robiť, ak necítite radosť?

Jarná únava nie je ochorenie

V prípade, že by klimatické obdobia prichádzali pozvoľne, organizmus by sa im prispôsobil a zrejme by sme hovorili len o jarnej únave.

Spája sa so subjektívnymi pocitmi fyzickej a psychickej vyčerpanosti u niektorých ľudí. Jarná únava nie je ochorenie. Je to skôr vyčerpanosť organizmu.
Čítajte tiež. Ľubovník proti depresiám a stresu

Chráňte si svoje mentálne zdravie

Príroda a počasie ovplyvňujú náš denný rytmus a zmeny nálad. Vitamíny a minerály, ktoré nám po zime môžu chýbať, sú dôležitou súčasťou nášho zdravia a mali by sme dbať na ich pravidelný príjem.

„Dôležitá zložka je napríklad vitamín B12. Vďaka nemu si telo vytvára hormóny šťastia ako serotonín a dopamín. Tie výrazne zlepšujú náladu, nadšenie a pozitivitu.

Ak nám tieto hormóny chýbajú, sme viac úzkostní a depresívni. To platí aj pre minerály ako zinok, železo a horčík. Sú dôležitou súčasťou stavby nervovej sústavy. A

k ich náš organizmus neprijíma v dostatočnom množstve, môžeme čeliť kríze mentálneho zdravia či zhoršeniu mentálnych funkcií,“ dodáva psychológ Aleš Bednařík.

Stres odčerpáva magnézium z tela

Dianie okolo nás môže dodatočne vyčerpávať a stresovať, čo spôsobuje nadmerné vylučovanie magnézia z tela.

V dôsledku toho sa môžeme cítiť stále unavene, zobúdzať sa a zaspávať s bolesťou hlavy, bojovať s úzkosťami a mať problém so spánkom aj napriek tomu, že slnko svieti čoraz intenzívnejšie a dni sú dlhšie a teplejšie.
Čítajte tiež: 7 rád, ako na jarný detox – podporte chudnutie

Jarná únava nie je jediným dôvodom pre dopĺňanie horčíka

Organizmus, ktorý je vystavený stresu vylučuje vo zvýšenom množstve magnézium z tela. Preto ho musíme dopĺňať. Horčík znižuje dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému, pôsobí nielen na nervovej, ale aj na svalovej úrovni.

Vďaka tomu sa organizmus dokáže upokojiť. Je to jednou z najefektívnejších ciest, ako bojovať nielen s jarnou únavou, úzkosťami, či tenznou bolesťou hlavy, ale aj s tŕpnutím končatín a svalovými kŕčmi, ktoré môžeme pociťovať vo väčšej miere na jar,“ vysvetľuje neurologička Ronnie Šandorová Traubnerová.
Čítajte tiež: Zmiernite stres týmito potravinami

Jarná únava – čo spôsobuje nedostatok horčíka?

O dostatočný nutričný príjem vitamínov a minerálov by sme sa mali starať nielen na jar. Priebežný príjem dôležitých minerálov a vitamínov súvisí s prevenciou a je nevyhnutný na zachovanie psychického aj fyzického zdravia.

Jeho deficit sa môže prejavovať rôznymi formami, ktoré vám dokážu skomplikovať život.
Čítajte tiež: Čo je stres a ako s ním pracovať?

„Nedostatok horčíka z pohľadu duševného zdravia môže spôsobiť zvýšenie prejavov depresií, úzkostí a dokonca aj ADHD. U ľudí sa zhoršuje schopnosť koncentrácie a zvyšuje sa agitácia, čiže tendencia k rozrušeniu.

Sme viac podráždení, a to vedie k zmätenosti a bolestiam hlavy. Pri príliš veľkom nedostatku až k halucináciám,“ dopĺňa psychológ Aleš Bednařík.

Jarná únava – Užívajte horčík preventívne

Pravidelným dopĺňaním horčíka môžeme predchádzať riziku vzniku viacerých zdravotných komplikácií, ktoré nám chýbajúci minerál môže spôsobiť.

Pri jeho dostatočnom nutričnom príjme vieme koordinovať a riešiť komplikácie, spôsobené rôznymi vonkajšími faktormi, ktorých výskyt v našom živote nevieme ovplyvniť.

Ide napríklad o čoraz častejšie sa vyskytujúci tetanický syndróm. Teda zvýšenú neuromuskulárnu dráždivosť, kedy sú nervové bunky viac rozdráždené a hyperaktívne.

Ako vzniká tetánia?

„Tetánia môže byť spôsobená zvýšeným stresom, napríklad počas ťažkej životnej udalosti, vyčerpaním organizmu či po prekonaní ochorenia, ale aj bez zjavnej vyvolávajúcej príčiny.

Pacienti môžu pociťovať tŕpnutie končekov prstov, rúk, nôh, často tváre a pier.

Súčasťou môžu byť aj svalové zášklby, bolestivé kŕče, pomykávanie očných svalov, pocity úzkosti a tlaky na hrudi.

Tomuto ochoreniu, ktorým trpí stále viac ľudí žijúcich v tejto hektickej dobe, sa vieme vyhnúť práve pravidelným preventívnym príjmom horčíka, ktorého odporúčaný denný príjem je 420 mg pre mužov a 320 mg pre ženy.

Vhodné je častejšie prijímanie magnézia počas dňa v malých dávkach,“ vysvetľuje neurologička Ronnie Šandorová Traubnerová.

Kde všade magnézium nájdete?

Základným zdrojom magnézia sú potraviny. Napríklad semená rastlín, strukoviny, celozrnná múka či listová zelenina, banán a tofu.

Ideálny spôsob, ako dopriať organizmu dostatok magnézia je jeho pravidelný príjem v malých dávkach, počas celého dňa.

Pravidelné pitie minerálnych vôd s dostatočným množstvom magnézia, by preto malo byť súčasťou každodenného pitného režimu.

Nedostatok tekutín znižuje fyzickú aj duševnú výkonnosť

Bez tekutín nemôžeme fungovať a nemáme dobrú kondíciu.

Nedostatok tekutín znižuje celkovú fyzickú aj duševnú výkonnosť. Dôležitý faktor pri výbere minerálnej vody je aj intenzita mineralizácie.

Slabo a stredne mineralizované vody sú vhodné na každodenné pitie u ľudí bez rozdielu veku a zdravotného stavu.

Úvodné foto: http://www.pexels.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.