Kliešť – ako si ho bezpečne vybrať?

0

Ak sa vám na kožu prisaje kliešť, odstráňte ho čo najskôr. Ako nato? Miesto s kliešťom najprv vydezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu. Kliešť.

Častou chybou, ktorú robíme pri vyťahovaní kliešťa je použitie mydla. Pri tomto spôsobe hrozí, že kliešťa udusíme a on môže následne uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Kliešť.
Čítajte tiež: Kliešte – ako sa im vyhnúť

Po odstránení celého kliešťa postihnuté miesto dezinfikujte. Lekára kontaktujte, ak spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku, ako sú bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava či horúčka.

Foto: http://www.pexels.com

Kliešť – očkovanie ako prevencia

Kliešťovej encefalitíde, ktorej potencionálnymi prenášačmi sú práve kliešte, je možné predchádzať očkovaním. Pokiaľ sa nechávate zaočkovať prvýkrát, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny.

Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roku a dospelých.

Očkovacia látka vás cháni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Je preto dôležité vždy použiť repelent, keďže kliešť môže infikovať aj inou chorobou.

Idete do prírody? Dodržte týchto 5 základných krokov

Zvoľte vhodné oblečenie – ideálne sú dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom. To kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu.

Dlhé nohavice zasuňte do ponožiek – kliešť sa na kožu dostáva najčastejšie práve priestorom medzi nohavicami a obuvou.

Pred výletom použite repelent, ktorý odpudzuje komáre i kliešte.

Nelíhajte si do vysokej trávy – práve v nej sa vyskytujú kliešte najčastejšie. Mýtus je, že kliešte padajú zo stromov a skáču. Naopak, žijú v priestoroch do výšky 60 cm od zeme, preto je riziko prilezenia kliešťa práve od chodidiel.

Po návrate z rizikovej oblasti sa odporúča ihneď vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.