Kozmetika- vyhoďte produkty po dátume spotreby

1

Počas voľných dní sa väčšina z vás určite pustí aj do precízneho upratovania domácnosti.  A keďže hygiena je v týchto dňoch často skloňovaným výrazom, ponúkame vám niekoľko tipov, na čo si „posvietiť“ práve v kúpeľni.

Skontrolujte etikety
Počas dôkladného upratovania určite prídu na rad aj poličky a skrinky v kúpeľni, ktoré skrývajú nejeden „historický“ kúsok. Ako prvé preto zrevidujte škatuľky, tuby a tégliky s pleťovou kozmetikou. Všetky informácie potrebné pre rozhodnutie, ktorý kus musí preč, nájdete na etiketách. Čas, dokedy treba spotrebovať pleťový krém, masku či sérum označuje buď dátum spotreby  (využíva sa najmä pri produktoch určených na jednorazové použitie) alebo ikonka otvorenej nádoby s číselným údajom. Ten vyjadruje počet mesiacov, počas ktorých môžete prípravok po otvorení používať. Záleží na konkrétnom produkte, v prípade pleťovej kozmetiky je to zvyčajne 6 až 9 mesiacov. „Kozmetiku v žiadnom prípade nepoužívajte, ak zmenila vôňu, farbu alebo konzistenciu. Vizuálne sa takáto zmena prejavuje napríklad vodnatými mapami a oddeľovaním niektorých zložiek. Výnimkou sú, samozrejme, produkty, u ktorých na možnosť oddeľovania zložiek alebo potrebu pretrepania obsahu pred použitím, upozorňuje výrobca na obale,“ vysvetľuje Tomáš Vida, vizážista značky Dermacol.

Prehodnoťte zvyky
Zásadnú revíziu si zaslúžia aj naše „kúpeľňové“ hygienické návyky.  Akúkoľvek kozmetickú rutinu treba začať umytím rúk a vyčistením pokožky tváre pleťovou vodou. Platí to večer aj ráno po prebudení, kedy sa na pleti nachádza neviditeľná vrstvička odumretých buniek, ktorých sa koža zbavila počas nočnej regenerácie. Pri nanášaní produktov môže hygienu skomplikovať alebo, naopak, zjednodušiť samotné balenie. „Najhygienickejším riešením je pumpička, ktorá zabráni akémukoľvek kontaktu s vnútorným obsahom. Prípravok najskôr aplikujte na chrbát ruky a až následne na tvár. Výborné sú aj pipety, ktorými sú „vybavené“ najmä tekuté pleťové séra. Nezabudnite však, že pipeta by vôbec nemala prísť do kontaktu s kožou,“ radí Tomáš Vida. 

A aké sú zásady hygienického používania klasických téglikov s krémami? „Nanášaním prstami sa do krému môžu dostať baktérie, preto hmotu aplikujte najskôr na chrbát ruky pomocou  špachtličky a až následne na tvár. Po rozbalení nového produktu nevyhadzujte ani  ochranné plastové viečko. Čím viac vzduchu sa dostane do krému, tým vyššie je riziko pre množenie baktérií a vysychanie hmoty,“ dodáva.

Intenzívna liftingová a remodelačná starostlivosť BT Cell, Dermacol – 14,19 eur/30ml

Nezabudnite na farbičky
Špeciálnou kategóriou je dekoratívna kozmetika, ktorá môže vzbudzovať dojem, že je „nesmrteľná“. A pravdou je, že  mnohé produkty pri správnom skladovaní a používaní vydržia celkom dlho. Medzi najtrvácnejšie patria práškové púdre a očné tiene, ktoré môžete, v závislosti od údajov na etikete,  používať až 18 mesiacov. Výdrž predĺži aj správne zaobchádzanie. „Tiene treba používať so štetcom na to určeným, je to hygienickejšie ako prsty, ktoré navyše zanechávajú na povrchu mastný film. Nové očné tiene a púdre naberáme od vonkajšej strany do stredu, čím predídeme praskaniu a trúseniu hmoty,“ radí vizážista Tomáš Vida. 

A ako na pravidelnú „údržbu“?Vrchnú vrstvu stačí jemne odstrániť suchou papierovou  vreckovkou. Na krémové produkty a rúže môžete použiť aj čistý  alkohol, ideálne aspoň 70 %-ný lieh  z lekárne. Môžete ho naniesť na papierovú vreckovku, ktorou očistíte povrch produktu alebo naliať fľaštičky s rozprašovačom a jemne nastriekať na produkt. Krémový rúž  môžete  dokonca  ponoriť na  30 sekúnd  do liehu,“ dodáva. Pre produkty v ceruzkovom balení platí, že ich stačí zastrúhať. Riasenky zase nemajú rady vzduch, preto čím menej pri používaní „pumpujete“, tým dlhšie vydržia bez suchých hrudiek aj baktérií. Inak je dobré riasenku spotrebovať  do 3 mesiacov od otvorenia.

Paletka očných tieňov Romance, Dermacol – 19,19 eur/ 12 odtieňov

Vyčistite štetce a hubky
Na záver ešte pár tipov ku kozmetickým pomocníkom. Ak používate na aplikáciu make-upu štetec alebo hubku, mali by ste ich čistiť pravidelne. Tie zo syntetickým materiálov môžete aj každý deň. Ak máte štetce z prírodných vlákien, ktoré bývajú menej odolné, dôkladná očista mydlom a vodou je potrebná aspoň raz za týždeň. „Štetiny štetca by počas čistenia pod tečúcou vodou mali smerovať dole, aby sa voda nedostala  dovnútra. Nesušte ich v žiadnom prípade na radiátore, ale nechajte voľne vyschnúť pri izbovej teplote,“ radí vizážista Dermacol Tomáš Vida.

Priebežne používajte aj čistiaci roztok, ktorým štetec poprášite, utriete do papierovej vreckovky a necháte uschnúť. Rovnako tak čo najčastejšie perte aj hubku na make-up a po 3-4 mesiacoch ju vymeňte za novú.

Čistiaci sprej na kozmetické štetce, Dermacol – 3,79 eur/100 ml

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.