7 pravidiel pre dobrú náladu

2

Začnite nový týždeň bez predsavzatí a namiesto nich si vytvorte nové návyky. Schudnete, budete v pohode a dobre vyzerať. Dobrá nálada – ako si ju navodiť?

Dobrá nálada – ako ste s ňou skamarátení? Čo ak k tomu pristupujete úplne zle? Možno je kľúčom k vašej telesnej a životnej pohode pocit šťastia, ktorý dosiahnete len vďaka správnej starostlivosti o svoje telo.

Ostatne, hovorí sa predsa „v zdravom tele zdravý duch”, takže to tento rok skúste inak. V ceste za šťastím a celkovou pohodou využite svoje telo, dožičte mu, čo potrebuje, jedzte múdro a zdravo, hýbte sa a rozmaznávajte svoje telo.
Čítajte tiež: Ako sa naučiť meditovať?

5 tipov pre zdravý a krajší deň

Na pomoc si prizvite naše pravidlá a aspoň niektorých sa držte po celý rok. Často stačí vo svojom životnom štýle zmeniť pár maličkostí a výsledky sa určite dostavia.

Nemusíte jesť zdravo len preto, že chcete schudnúť, ale práve preto, aby ste sa dobre cítili a mali dobrú náladu. Existujú totiž potraviny, ktoré svedčia nielen telu, ale i hlave.
Čítajte tiež: Hygge – recept na šťastný a útulný život

1 pravidlo pre dobrú náladu: Sedem porcií ovocia a zeleniny denne pre dobrú náladu


Výskumy odhalili, že konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny počas jedného dňa vám nasledujúci deň zlepší náladu. Dokonca sa podieľa na nižšom riziku vzniku depresií a na celkovej spokojnosti.

Ešte treba dodať, že najlepšie pozitívne účinky na psychiku sa prejavujú pri siedmich porciách zeleniny a ovocia denne.
Čítajte tiež: Ako si navodiť správnu jesennú náladu?

2 pravidlo pre dobrú náladu: Štyri porcie rýb a morských plodov týždenne pre dobrú náladu


Ďalšou veľmi dôležitou látkou pre dobrú náladu sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách a morských plodoch. Ich dostatok zlepšuje odolnosť voči stresu a pomáha vytvárať dostatok serotonínu – hormónu šťastia.

Ideálne preto je konzumovať približne 1000 mg omega-3 denne, t.j. asi štyri porcie rýb týždenne.

3 pravidlo pre dobrú náladu: 5 pohárov vody denne pre dobrú náladu

Dehydratácia spôsobuje únavu, nervozitu, napätie, zlú náladu, chaos a bolesti hlavy. Vypite každý deň päť veľkých pohárov (vrátane čaju a ďalších tekutín) a budete sa cítiť oveľa lepšie.

4 pravidlo pre dobrú náladu: Menej stresu, viac spánku, meditácia


Spojnicu medzi stresom a spánkom tvorí hormón kortizol. Kortizol nám pomáha lepšie sa vysporiadať so stresom a s emocionálnou a fyzickou záťažou a udržať v tele dostatok energie.

Svoju najvyššiu hladinu by mal dosahovať ráno, počas dňa jeho množstvo v tele klesá.

Nálada a kortizol

Ak ale prežívate nejakú stresujúcu situáciu – blížiaci sa termín, hádka, verejné vystúpenie a pod. – je kortizol v tele po celý deň vo vysokom množstve a narušuje vylučovanie spánkového hormónu melatonínu, čo potom ovplyvňuje kvalitu spánku.

Aké sú fázy spánku

Naopak, ľudia, u ktorých množstvo kortizolu počas dňa klesá, majú kvalitnejší a výdatnejší spánok, viac energie, lepšie zvládajú stresové situácie a sú šťastnejší.

V prípade nepríjemného napätia je preto namieste meditácia – pomáha uviesť hladinu stresových hormónov do normálu, uvoľniť svaly a upokojiť myseľ.

Nehľadajte za tým nič zložité, stačí, ak si nájdete ten pre vás najvhodnejší spôsob – zavrite oči a snažte sa vypnúť, pri každom nádychu a výdychu sa sústreďte na svoj dych a vnímajte len svoje telo. K rýchlejšiemu upokojeniu často pomáha i tichá hudba. 

5 pravidlo pre dobrú náladu: Blahodarná terapia i pre pokožku


Úžasným „zlepšovačom“ nálady sú telové mlieka. Po aplikácii zanechávajú pokožku priamo nabitú energiou.

Účinné zloženie podporuje regeneráciu a obnovu kožných buniek, pomáha nielen ich správnemu fungovaniu, ale znateľne zvyšuje pevnosť a pružnosť pokožky a zlepšuje jej hebkosť.

Pozitívne účinky na pokožku potom nepriamo ovplyvňujú i vašu náladu!

6 pravidlo pre dobrú náladu: Každý deň 35 minút pohybu


Pohyb je prostriedkom s najlepšie preukázaným účinkom na psychické zdravie a celkovú pohodu. Vplyv na zlepšenie nálady sa prejaví už po desiatich minútach, pričom najlepšie výsledky boli dosiahnuté pri 30 – 35 minútach.

Za desať minút intenzívnej záťaže získate ešte niečo navyše – zrýchlite svoj metabolizmus, a to až na nasledujúcich 12 hodín. Zlepšíte koncentráciu, zažívanie i psychiku a rozprúdite svoju energiu až na štyri hodiny.

Základ je robiť niečo každý deň. „Účinky cvičení sa sčítajú.“

Ak budete cvičiť intenzívne 10 minút takmer každý deň, dosiahnete lepšie výsledky než pri dlhodobejšej záťaži raz alebo dvakrát týždenne.

Ak máte čas, môžete dobu cvičenia zdvojnásobiť – jedna séria ráno a druhá neskôr počas dňa.

7 pravidlo pre dobrú náladu: 5 minút liečivých dotykov denne


Vaša pokožka funguje ako citlivý „barometer nálady”. Keď je pevná a žiari, máte zo seba dobrý pocit a vaša nálada sa zlepšuje. V našom každodennom živote nás silno ovládajú vizuálne a hmatové podnety.

A to, ako tieto vnemy ovplyvňujú vnímanie vlastného telesného vzhľadu, má veľa spoločného s našou pokožkou.

Nálada a naše telo

Pokožka hrá veľmi dôležitú rolu vo vyjadrovaní nášho sebavedomia a spokojnosti so životom. Ľudia, ktorí komunikovali dotykom ako deti a ktorí tak naďalej komunikujú i ako dospelí, majú o sebe ucelenejší obrázok a sú tiež oveľa vnímavejší ku zmenám nálad.

Masáže, cvičenie i výrobky starostlivosti o telo majú priamy a blahodarný účinok nielen na pokožku, ale i na ľudskú dušu, a prispievajú k celkovej psychickej pohode a zdravému sebavedomiu.

Pri starostlivosti o pokožku sa sprostredkovateľom medzi pokožkou a psychikou stáva kozmetika.

Nanášanie krému je akousi meditáciou pre pokožku, ktorú by ste si mali dopriať ráno i večer – pozitívne podnety „liečivých dotykov“ sú prenášané do mozgu a v dôsledku toho sa telo i myseľ uvoľňujú.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.