Od Lucie do Vianoc, má každá noc čarovnú moc

0

Stridží deň – aj takto sa nazýva 13. december, ktorý je sviatkom Lucie, vraj najväčšej bosorky.

Od dnes do Vianoc je to presne 11 dní. A s týmto dňom prichádza aj najznámejšia ľúbostná mágia pre nezadané dievčatá.

Meno Lucia je odvodené z latinského lux, čo znamená svetlo. Lucia z talianskych Syrakúz sa narodila v 3. storočí do bohatej rodiny, kde od rodičov dostala kresťanskú výchovu. Už ako mladé dievča zasvätila svoj život Bohu a preto dala košom aj svojmu pytačovi, pohanskému mládencovi. Ten nezniesol jej odmietnutie a preto ju udal vtedajšiemu konzulovi za to, že je kresťanka. Lucia sa nezriekla svojej viery ani pri mučení a nakoniec ju sťali mečom.

Na Slovensku je Lucia ponímaná ako najväčšia čarodejnica, ktorú nespálil ani oheň. V zahraničí je nositeľkou svetla. Nech už je pravda kdekoľvek, sviatok Lucie sa spája s čarami. Najmä ľúbostnými.

Lístočková ľúbostná mágia
Zoberte si 13 kúskov papiera a napíšte na ne 13 mien chlapcov, ktorí sa vám páčia. Potom každý večer spáľte 1 papierik s menom, bez toho, aby ste vedeli, o aké meno ide! Prvý papierik spáľte v deň sv. Lucie a posledný na Štedrý večer. Pred Štedrovečernou večerou si prečítajte meno, ktoré zostalo na papieriku. Chlapec, ktorého meno na ňom bude sa stane vašim vyvoleným.

Drevený stolček
Ďalšia “povera” sa spája s dreveným stolčekom. Ten mal rezbár vyrezávať postupne každý deň až do Vianoc a nesmel byť na ňom ani jeden klinec – vtedy mal čarovnú moc. Na Štedrý deň si rezbár mal počas polnočnej omše na tento stolček sadnúť a okolo oltára potom videl tancovať všetky strigy z dediny. Hneď nato mal podľa povery zobrať stolček a utekať domov, aby ho strigy nechytili.

Vymetanie izieb
Ďalším zvykom bolo, že dievčatá a ženy boli večer na Luciu poobliekané celé v bielom a metličkou  alebo husími perami vymetali kúty izieb, aby ich očistili od zlých síl. Tváre mali zaprášené múkou, na niektorých miestach aj sadzami (čierne Lucky).

Určite si dajte cesnak
Pred zlom a bosorkami sa kedysi dedinčania chránili aj tak, že jedli cesnak alebo cibuľu a dom kropili posvätnou vodou.

Už 12.decembra večer sa treba najesť výdatne cesnaku. Cesnak bol má ochrannú funkciu pred zlými a neprajnými duchmi. Vysoko ochranná je aj cibuľa a to z toho dôvodu, že má viacero šupiek.

Halušky s lístočkami
Jedným z najkrajších predvianočných zvykov je ľúbostné veštenie  – na Ondreja a počas 12 dní od Lucie do Vianoc. Najčastejšie sa varili halušky s lístočkami. Múka aj voda museli byť kradnuté. Lialo sa olovo i vosk. Dievky zvykli odložiť vajíčko, znesené na Luciu. Na Štedrý večer vyliali bielok do vody a tak hádali ženíchovo remeslo.

Na Luciu si zapáľte aj ochranné biele a červené sviečky a „vykúrte“ domov vonnými tyčinkami bielej šalvie. Odoženiete tak všetky zlé sily, ktoré sa u vás doma počas roka nahromadili.

Sviečky si môžete kúpiť tu: https://samanskesviecky.sk/

Andrea Hinková – Tarová

https://www.youtube.com/watch?v=JMoYb2KGcpQ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.