Sedíte s prekríženými nohami?

0

Zvyk je železná košeľa a spolu s každodennou rutinou môžu mať negatívny vplyv na kondíciu našich nôh. Stačí ozaj málo na to, aby ste zmenili zaužívané sedenie v tureckom sede alebo s inak prekríženými nohami a pocítite pozitívne zmeny.  

V aktuálnej karanténnej situácii kvôli vírusu COVID-19, kedy väčšina z nás trávi takmer celé dni doma, je ten správny čas spraviť niečo prospešné pre seba a svoje nohy. Pretože to, ako sa cítime a cítia sa naše nohy je v mnohých prípadoch zrkadlom toho, ako sa k sebe a k nim správame.

Foto: Pexels

Prekrížené nohy narúšajú prietok krvi
Zrejme aj vy viete, že mať nohy v tejto polohe ozaj nie je dobré. Keď si nohy prekrížite, alebo ak sa len prsty nôh dotýkajú podlahy, namáhate veľké podporné svaly chrbta, panvy a bedier, pričom narušujete aj správny prietok krvi. Pri sede so skríženými nohami sa tiež vytvára zvýšený tlak na spodnú časť chrbta, čo vás núti oprieť sa viac o jednu stranu panvy. Sedieť alebo ležať by sme mali vzpriamene a nekriviť sa ako paragraf.

Ako sedieť správne?
Aj sedieť treba vedieť. Ako? Vyvážene na oboch bokoch, chodidlá položené celými šľapajami rovnomerne na podlahe. Opäť platí, že akékoľvek nakláňanie nabok je zlozvyk, ktorý môže byť zodpovedný za vykrivenie chrbtice, výrony a prílišnú námahu nôh. Na druhej strane platí, že sedíte správne, podvedome vás to núti držať chrbát v správnej polohe, bez ovísania hlavy vpred alebo zhrbenia, kedy trpí najmä krížová oblasť chrbta.

Dlho stojíte (napríklad pri sporáku)?
Ak dlhšie stojíte, máte tendenciu zaujať polohu na bociana? To je, keď stojíte jednou nohou pevne na zemi a druhou pokrčenou v kolene sa len tak letmo dotýkate podlahy. Mnoho ľudí má tento zlozvyk a ani si neuvedomujú, že robia niečo zlé. Nerobte to viac. Opäť ide o nesprávne vyváženie váhy tela neprimerane len na jednu končatinu, čo sa môže prejaviť únavou v lýtkovej oblasti a celkovým nepohodlím nôh.

Nekrčte palce na nohách
Tento zlozvyk úzko súvisí so spomínaným „bocianom“, kedy svoju úlohu zohrávajú aj pokrčené palce na nohách nohy, o ktorú sa letmo opierame, častokrát priamo v papuči. Lepšie spravíte, keď budete stáť pevne na zemi obidvomi chodidlami a ak vám je dlho, spravte pár krokov. Dobrým tipom je, aby ste dali papuče na chvíľu bokom a v stoji skúšali zmeny zo státia na špičkách a na pätách.

Strnulé nohy
Aj krátky odpočinok je skvelý na to, aby ste uvoľnili svalové napätie. Skúste sa na pár minút prejsť, prípadne ak dlhšie sedíte, tak zostaňte pre zmenu chvíľku stáť. Malú prestávku si doprajte ideálne každých 20 – 30 minút aspoň na 1 – 2 minúty. Najlepšie spravíte, ak sa trochu ponaťahujete – dobrý strečing nie je nikdy zlý.

Koľko výživy majú vaše nohy?
Ak nie, dodať im ju môžete pomocou výživových doplnkov s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, medzi ktoré patria aj  MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg aescínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Aescín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.

Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.