Spevák Michal Varga predstavuje nový singel Komár!

0

Spevák s poetickou dušou Michal Varga spojil koncom uplynulého roka sily so známym skladateľom Gabrielom Dušíkom, s ktorým pod autorskou značkou Sandberg po prvom samostatnom singli Hore Háj s folkovým nádychom predstavujú ďalšiu novinku, energickú indie pop skladbu s názvom Komár.

Pesnička však nehovorí, ako sa na prvý pohľad môže zdať, o otravnom hmyze… Jej názov „Komár“ vzišiel z pera Michala Vargu ako metafora na muža krúžiaceho okolo svojej milej. Pieseň rozpovedá príbeh lásky, tak silnej, že by mládenec za svojou vyvolenou aj do studne skočil, keby si o nej len nesníval…

„Keď som dostal hudobný podklad od Gaba, prišlo mi to, že to môže byť o láske, ale o takej láske hravej, ľahkej, svižnej, nezáväznej… Chcel som nájsť tú hranicu, aby som nemusel ísť do vyznaní a mohol som celý ten proces, čo sa medzi tými dvomi odohráva, nejakým pekným spôsobom opísať… Krátke stretnutia dávajú priestor na chvíľkové vzplanutia, ktoré žiadnym spôsobom neohrozujú rodinný život alebo čokoľvek a doprajú priestor fantázii. V nudnom svete plnom stereotypu si na chvíľku vytvoríte ten mikropríbeh…,“ hovorí o téme skladby Michal.

Podľa Dušíka každý muž v živote už zažil veľkú lásku, niekedy dokonca viackrát… „A ako ten čas postupuje, občas neviete, ktorá bola tá pravá, ktorá bola ozajstná… Mohlo to byť malé stretnutie, ale iskra bola veľká…,“ podotýka s úsmevom skladateľ. Základ pesničky je podľa neho v myšlienke, ktorú zažíva bez výnimky každý. „Je to o tom, že stará láska nehrdzavie. A vlastne je to celé sen, lebo, povedzme si na rovinu, jedna láska spred mnohých rokov sa už potom objavuje len v snoch,“ dodáva Dušík, podľa ktorého snovosť podčiarkuje už samotný hudobný podklad pesničky. „Je to indie pop a ten vždy robí presahy. V tej piesni je zjavná zasnenosť, aj keď je rýchla, je tam určitý prídavok toho sna. A v texte je tá snovosť tiež. Michal má takú trošku rozprávkovú slovnú zásobu, jeho texty ma rajcujú, pretože má iný slovník, ktorým ich dokáže obohatiť. To je v slovenčine, ktorá má tak málo jednoslabičných slov, veľký problém,“ dopĺňa skladateľ.

O zvuk pesničky, ktorá bude v najbližších dňoch dostupná aj na streamovacích službách Spotify, Deezer či iTunes, sa postaral Ján Machút, nahrávku zabezpečili Lukáš Sadloň a Ján Hedera z bratislavského štúdia TC Lemons. „Stretli sme sa samí dobrí ľudia. Mám pocit, že v našom okolí nie je nejaká negatívna energia, čo sa stáva málokedy, takže mám na túto prácu obrovskú chuť!“ konštatuje Dušík.

Pesničku dopĺňa farebný videoklip plný slnka
Novinku Varga podporil i pútavým, farebným videoklipom plným slnka. „Nakrúcali sme ho na Píle pod Červeným kameňom. Veľmi pekne ďakujem rodine Kohútovcov, že nám poskytli priestory, výborne sme si tam oddýchli, bol to krásny natáčací deň… A druhú časť sme natočili na Sandbergu, konkrétne vo Waitovom lome, tam sme si to užili tiež. A potom sme hľadali už len miesto, kde je mláka, tú sme totiž potrebovali do príbehu, ktorý sa v klipe odvíja. Dokonca som mal aj 50-litrový sud s vodou, aby som ju mohol dopĺňať… Nakoniec sme ju našli zrovna blízko štúdia TC Lemons, kde sme urobili ešte zopár záberov na zelenom plátne,“ približuje Michal.

Foto: Monika JuškováScenár klipu od začiatku konzultoval s kameramanom Marcelom Hepnerom. „S Marcelom sme si boli spolu obhliadnuť lokácie a vyberali sme si, aké rôzne obrazy by mohli v klipe byť. O vyslovený dejový scenár sa v ňom nejednalo, išlo mi skôr o to nájsť nejaký point, ktorý by vedel poštekliť, to snívanie o láske otvára priestor na kadečo…,“ vysvetľuje Michal.

Po spevákovom boku sa v klipe objaví herečka a tanečnica Michaela Patáková. „Naschvál som si do klipu vybral Mišku, ktorá je nie len členkou Red Cat Cabaretu, ale aj akrobatického ohňového súboru Anta Agni. Je mnohotvárna, poznám ju z divadla, vie sa nalíčiť do rôznych typov, a tak mi v tej snovosti našej pesničky prišlo ako výborný nápad využiť jej potenciál a aj jej tanečné schopnosti,“ uvádza Michal, ktorému s klipom napokon pomohla aj manželka. „V poslednej scéne sme nasadili manželke parochňu, vymenili si s Miškou tričká a spravila za ňu záber na motorke,“ prezrádza pikošku.

Foto: Vlado Citriak

Víziou autorskej dvojice Sandberg je hrať naživo
Víziou dvojice umelcov, ktorí už pred zverejnením videoklipu k skladbe Komár začali pracovať na ďalšej novinke, je pokračovať cestou singlov. Tie by však časom radi ponúkli aj na albume a odprezentovali ich naživo na turné. „Ja mám veľkú túžbu, aby to išlo až tam, že keď budú všetky single, tak bude aj veľké turné, kde Mišo každému live povie to, čo hovorí na tých nahrávkach… Preto robíme tie skladby elektro-akusticky, aby sa rovno dali hrať aj naživo. A album rozhodne chceme tiež,“ ozrejmuje Dušík.

„Tvorba bez zdieľania je len forma arteterapie. Kontakt s obecenstvom a výmena energií na koncertoch je ten skutočný zážitok, ktorý je pre mňa najväčšou odmenou a som presvedčený, že energia, ktorú prináša spolupráca s Gabom, dokáže zasiahnuť širokú škálu poslucháčov. Už teraz sa na to teším,“
uzatvára Michal.

Foto: Monika Jušková

Varga o Dušíkovi: Gabo je pre mňa učiteľ. Cez neho vidím, ako sa dá realizovať perfekcionizmus. Ja sa priznám, že až taký perfekcionista nie som, aspoň nie v hudbe. Keď som videl Gaba pri práci, uvedomil som si, že áno, presne niečo takéto som hľadal! On je človek, pri ktorom nemusíte riešiť problémy ako s kapelou a dokážete sa okamžite dopracovať k výsledku. Je medzi nami nejaký zvláštny súzvuk, ktorý nám ako partnerom vyhovuje.

Foto: Vlado Citriak


Dušík o Vargovi: Ja som už dlhú dobu túžil robiť so spevákom, lebo prevažne som pracoval so speváčkami. Predtým, ako sme sa s Michalom stretli, som si ho čekol a veľmi sa mi páčil jeho mužský hlas. Je identifikovateľný, čo, myslím si, v pop music nie je na škodu. Chcel som si skúsiť spoluprácu s takým typom, ako je on. Je to chlap ako hora, ale je aj citlivý. A je pre mňa zaujímavý nielen ako spevák, ale aj ako textár, lebo má inú slovnú zásobu ako naši starí textári, ktorých poznáme a s ktorými som tak veľa spolupracoval. V Mišových textoch sa objavujú trošku iné, netradičné myšlienky, čo ma teší. Toľko som toho už zažil, že toto viem veľmi oceniť.

Backgroundy:
Michal Varga
je slovenský hudobník, spevák a textár. Od roku 2010 pôsobil pod umeleckým menom Mora Tonali v hudobnej skupine In Vivo, ktorej bol spoluzakladateľom. Po vydaní albumu In Vivo 2011 sa ocitá na sólovej dráhe. V súčasnosti vystupuje so svojou one man šou v Red Cat Cabarete známej herečky a speváčky Lucie Siposovej a aktívne tvorí so skladateľom Gabrielom Dušíkom, s ktorým len pred pár dňami založili kreatívnu hudobnú platformu Sandberg.

Gabriel Dušík
je slovenský hudobný skladateľ, hudobník, hudobný producent, aranžér, textár a spevák. V roku 1979 stál pri založení skupiny Gravis, ktorá na hudobnej scéne pôsobila desať rokov a do povedomia širokej verejnosti sa zapísala hitmi Skúšky z lásky (1988) či Daruj mi svoj najkrajší deň (1989). Po rozpade skupiny sa ako sólový skladateľ spájal s viacerými známymi spevákmi a umelcami. S Marcelom Palonderom vytvoril nezabudnuteľný hit Láska (1991), skladal pre Mira Nogu a Štefana Skrúcaného a úzko spolupracoval so speváčkami Marikou Gombitovou, Katarínou Hasprovou či Soniou. Na konte má tiež hudbu k muzikálom František z Assisi (2007), Mária Antoinetta (2009), Quo Vadis (2011) a Povolanie pápež (2016).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.