Tekvica ako ju (možno) nepoznáte – recept

3
pexels-karolina-grabowska-5706426

Plodina známa tisícky rokov, u nás nielen na jeseň jedna z najobľúbenejších. Aj tak by sme mohli jednou vetou charakterizovať tekvicu. Predpokladá sa, že k jej domestifikácii z divých druhov tekvíc došlo v Mexiku už pred vyše 10 000 rokmi. Tekvica.

Tekvica a jej druhy

Do sveta sa dostala z Ameriky a dnes sa vo veľkom pestuje aj v našich končinách. Ako potravina, ako nástroj zábavy aj ako symbol jesene.

Ak by sme vám položili otázku, aké tekvice poznáte, medzi odpoveďami by pravdepodobne nechýbala tekvica obyčajná, tekvica Hokkaido, maslová tekvica či tekvica obrovská.

Vedeli ste však, že napríklad aj patizón patrí medzi tekvice?
čítajte tiež: Tekvica – Svetlonos plný zdravia

Pomenovanie získala tekvica z gréckeho slova „pepon“, čo by sa voľne dalo preložiť ako veľký melón. Keď si však predstavíme tú našu obyčajnú tekvicu, podobá sa skôr na uhorku ako na melón, však?

Nech už je pôvod jej názvu akýkoľvek, faktom je, že ako potravina neteší len naše chuťové poháriky, ale aj naše zdravie.

Akú energetickú hodnotu má tekvica?

Až 90 % jej objemu pripadá na vodu, vďaka čomu má nízku energickú hodnotu. Vyznačuje sa tiež nízkym obsahom tukov a cukrov, čo ju priam predurčuje do redukčných diét.

Naopak, 100 gramov tekvice dokáže zabezpečiť až takmer 30 % dennej potreby betakaroténu.

Obsahuje tiež vitamíny a antioxidanty eliminujúce voľné radikály, pomáha bojovať proti vysokému krvnému tlaku, cholesterolu aj obezite, má priaznivý vplyv na zrak aj na srdce.
Čítajte tiež: Tekvica patrí do jedálnička

woman in gray sweater carving orange pumpkin
Photo by Monstera on Pexels.com

Stovky druhov tekvíc

Veľkou výhodou tekvíc je, že sa relatívne ľahko krížia a tak je dnes známych viac než jej 800 rôznych druhov. Kým z tekvice obrovskej majú radosť najmä naše deti počas jesenného vyrezávania, väčšina ostatných druhov je súčasťou našich jedálničkov.

Receptov na prípravu tekvice je neúrekom a ako huby po daždi pribúdajú každoročne nové. Aj to je jasný znak toho, že tekvice sú stále populárnejšie.

Nech zdvihne ruku ten, kto ešte v živote nejedol napríklad tekvicový prívarok alebo kto ešte nevyskúšal lahodnú krémovú tekvicovú polievku.

shallow focus photography of squash soup
Photo by Valeria Boltneva on Pexels.com

Tekvica hokkaido je každým rokom populárnejšia

Ak by sme mali zadefinovať najpopulárnejšie druhy tekvíc u nás, na samom vrchole by nepochybne bola tekvica obyčajná a posledné roky aj tekvica Hokkaido.

Uhádnuť jej pôvod nie je náročné, pomenovaná je podľa japonského ostrova rovnakého mena.

Vyznačuje sa sladkou chuťou, má nezameniteľnú farbu dužiny a recepty z tekvice Hokkaido majú svoje pevné miesto v modernej gastronómii. Okrem polievok sa výborne hodí aj na prípravu omáčok a dezertov.

fruit shake pouring on fruit
Photo by Pietro Jeng on Pexels.com

Tekvice o hmotnosti stoviek kilogramov? Existujú aj také, u nás sú však mimoriadnou raritou


Poznáte tekvicu veľkoplodú?

Za ňu by pravdepodobne väčšina z nás považovala tekvice, ktoré používame na vyrezávanie počas jesene či na Halloween. Pravdou však je, že tekvica veľkoplodá sa u nás vyskytuje len zriedka, nakoľko bežne dosahuje váhu niekoľkých stoviek kilogramov.

Tipli by ste si, že doteraz najťažšia tekvica zapísaná v Guinessovej knihe rekordov vážila viac než 1 190 kilogramov? Niečo nepredstaviteľné, však?

Takýto kúsok sa podarilo pred piatimi rokmi vypestovať Belgičanovi Mathiasovi Willemijnsovi.

flatlay photography of vegetables
Photo by Lovefood Art on Pexels.com

Naše príbytky, záhrady či školské dvory počas jesene zdobia skôr príbuzné druhy tekvice veľkoplodej. Na vyrezávanie sa hodia odrody Yellowboys, Yellowgirls, Baby Boo či Jack Be Little, ale aj už spomínaná tekvica Hokkaido.
Čítajte tiež: V hlavnej úlohe tekvica – recepty

Krémová tekvicová polievka


Potrebujeme:

Tekvicu Hokkaido
Mrkvu kus
1 cibuľu
2 strúčiky cesnaku
2 lyžice olivového oleja
3 poháre kuracieho vývaru
morskú soľ v mlynčeku
čierne korenie v mlynčeku
4 lyžice kyslej smotany (18%)

Postup:
Tekvicu ošúpeme, odstránime semienka, nakrájame na kúsky. Mrkvu, cibuľu a cesnak ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky.

Všetky prísady restujeme v hrnci na troche olivového oleja asi 3 minúty. Potom zeleninu zalejeme vývarom a varíme pod pokrievkou domäkka.

Na záver polievku rozmixujeme dohladka a ochutíme soľou a mletým čiernym korením.

Pred podávaním ozdobíme lyžicou kyslej smotany.

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.