5 vecí, ktorými vás očarí Namíbia

0

O Namíbii sa hovorí ako o poslednej neobjavenej exotike. Kultúrna krajina, v ktorej cítiť vplyv Nemecka aj Juhoafrickej republiky, je považovaná za najsuchšiu krajinu Afriky.

Aj v najluxusnejších hoteloch vás požiadajú, aby ste pri sprchovaní šetrili vodou, no na oplátku zažijete nepoznané chute a nekonečný pokoj. Ostáva ešte rok-dva, kým túto juhoafrickú krajinu objavia masy turistov, takže sa poponáhľajtre.

Slovenské leto je ideálnym obdobím, kedy sa vydať na opačnú poľogulu. V Namíbi je práve príjemná slnečná zima, ktorá vás privíta teplotami okolo 23 stupňov. Opálite sa, no zároveň máte dostatočné pohodlie na dlhé cesty červenou savanou.

Dohovoríte sa
Najdôležitejšia vec v ďalekej kultúre, ktorá vám poskytne bezpečie, je jazyková vybavenosť. Dohovoríte sa bez problémov po anglicky, musíte si len trochu zvyknúť na zvláštny prízvuk podobný Afrikánčine. Skúsiť to môžete aj s nemčinou, ktorá bola donedávna oficiálnym jazykom.

Kultivovaná exotika
S pravými európskymi predsudkami sme očakávali hrozivých černochov s krvou podliatymi očami a utláčané zahalené ženy. Narazili sme na krajinu, kde je premiérkou žena a v namíbijskom parlamente vládne prísna genderová politika, ktorá prideľuje polovicu kresiel bez pardónu nežnejšiemu pohlaviu. Obyvatelia sú krásni a usmievaví ľudia, ktorí sa do Európy veľmi nehrnú. Nie je tu preto rozšírený ani sexturizmus a len ťažko by ste hľadali bielučkých Európanov, ktorí motajú hlavy mladým černoškám. Ak sa niekto do miestnej ženy zamiluje, je pravdepodobnejšie, že v krajine aj so svojou kráskou ostane. Tak, ako sa to stalo nášmu poľskému sprievodcovi Jerzymu.


Oáza meditácie
Ako sa nám zdôveril Jerzy, v Poľsku už žiť nevie. Chýba mu modrá obloha od horizontu po horizont a nekonečný priestor. Pri veľmi riedkom osídlení má človek neraz pocit, že je pánom Namíbie.

Ak hľadáte únik z preplneného mesta, stresov z práce a neustáleho „musím“, nie je lepšie miesto na zvnútornenie sa, než prírodná rezervácia Erindi. Z tieňa drevenej terasy prírodného hotela môžete celé popoludnie pozorovať safari. Z myšlienok vás občas vytrhnú slony alebo antilopy, ktore sa prišli napiť k riečke.

Objavte v sebe umelca
Najkrajší suvenír, ktorý si z Afriky môžete priniesť, vás nebude stáť ani cent, pokiaľ máte kvalitný fotosmartfón. Stačí fotiť a fotiť a najlepšiu fotku nakoniec vytlačiť na plátno a zavesiť na stenu. Nemusíte byť skúseným fotografom. Namíbia je tak fotogenická, že si prinesiete niekoľko umeleckých diel a ušetríte tisíce eur. Dôkazom nech sú moje amatérske fotografie v galérii so smartfónom Huawei P30 Pro.

Toto ste ešte nejedli
Črevné problémy, ktoré nás postretli v Katare, okamžite zmizli po príchode do Windhoek – hlavného mesta Namíbie. Poskúšali sme všetko od steakov z antilopy, žirafy až po zeleninu a nápoje. A naša črevná mikroflóra ostala zachovaná. No nielen to. Miesta kuchyňa je niečo neopísateľné. Nepodobá sa to na Áziu, na Mexiko, na arabské chute. Jedlá sú prekvapivo dômyselné, korenené a zároveň akosi ľahké.

Na Namíbiu budete vždy spomínať s láskou, ktorá prechádza cez žalúdok, s úsmevom na perách, keď si predstavíte žiarivé tváre miestnych, ale aj s ťažkým povzdychom, že sa musíte vzdať prívetivého ticha a pokoja a vrátiť sa späť k svojim denným povinnostiam.

Ela Dekánková
Foto: Ela Dekánková s Huawei P30 Pro

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.