Coco Chanel – dajte svojej móde slobodu

0
www.missorchestra.sk

„Dala som ženskému telu slobodu: toto telo sa potilo pod parádnym habitom, čipkami, korzetmi, bielizňou, vypchávkami.“ Coco Chanel

Zakladateľka fenomenálnej značky Chanel, ktorá je symbolom luxusu, udáva tón svetovému módnemu priemyslu už od polovice 20. storočia. Okrem toho, že priniesla nezabudnuteľný chanelovský kostým a malé čierne šaty, oslobodila ženskú siluetu a do dámskych šatníkov pridala prvky pánskej módy. Coco spôsobila revolúciu v módnom priemysle a právom bola nazývaná Kráľovná módy.

Coco Chanel, vlastným menom Gabrielle Chanel sa narodila v roku 1883. Bola módna tvorkyňa, návrhárka a do histórie sa zapísala niekoľkými progresívnymi prvkami dámskej módy, ktoré sú aktuálne dodnes. Známe sú najmä jednoduché kostýmy so sukňou a nohavicami a tiež malé čierne šaty. Vytvorila tiež parfumy a šperky.
Čítajte tiež: Prečo by ste mali nosiť fialovú farbu? Čo podporuje?

Jej príbeh nebol prechádzka ružovou záhradou. Jej matka bola modistka, takže talent zrejme zdedila po nej. Matka však zomrela ako 33 ročná, z dôvodu početných pôrodov a prepracovania. Otec po jej smrti odišiel do Ameriky. Keď Gabrielle dovŕšila 18 rokov, odišla do Moulins, kde sa učila šiť na stroji. V roku 1903 dostala miesto šičky vo firme na výrobu nohavičiek a detských výbavičiek.

Tu vydržala 4 roky a práca šičky ju postupne prestávala baviť. Začal ju lákať muzikál a tak spievala v zábavných podnikoch kuplety. Svoju prezývku Coco získala od dôstojníkov, ktorí boli divákmi jej produkcie. Meno Coco jej zostalo na celý život. Obdivovali ju dôstojníci aj šľachtici a zaľúbila sa do Étienna Balsana, u ktorého na zámku prežila jeden rok, počas ktorého sa naučila spôsobom vyššej spoločnosti. Začala sa však nudiť a cítila sa osamelá.

Stretla ďalšieho muža svojho života, britského diplomata Arthura Capela. Bola to dlhoročná láska, až do roku 1919, keď neprežil autonehodu. S Coco sa však neoženil, vzal si Angličanku. Cez Capela sa dostala do kontaktu s vyššou spoločnosťou a získala obchodné príležitosti. Dal jej kapitál na otvorenie módneho butiku v centre Paríža na ulici Cambon 21 v roku 1910.
Čítajte tiež: Červená podporuje vášeň a sexepíl – vyskúšajte aspoň doplnky

Tvorila podľa vlastných návrhov klobúky a doplnky. Robila modely spolu so sestrou a sesternicou Adrienne. Ďalšie butiky si otvorila v Deauville a v Biarritz. Butik v Biarritz bol zároveň jej prvým skutočným módnym domom. Predávala v ňom modely skrátených a zúžených sukní a nasledovala tak Paula Poireta, ktorý v roku 1906 zrušil korzety v ženskej móde. Pokračovala v oslobodzovaní ženskej siluety. Vytvorila šaty košeľového strihu a malé čierne. Tiež sa sústredila na plážové a športové modely. V jej salóne sa obliekali ľudia z vyššej spoločnosti, ktorí dovolenkovali na juhu počas prvej svetovej vojny. Mala zisky, ktoré jej otvorili cestu na výslnie módneho biznisu.
Čítajte tiež: Farba roka 2021 – šedá a žltá

Od roku 1915 chýbali látky, Coco používala džersej na šitie jednoduchých splývavých šiat a tričiek. Propagovala novú štíhlu siluetu, oslobodenú od hrubých vrstiev, na štíhlej dáme. Ženy začali chudnúť aby si mohli dovoliť modely značky Chanel. Nová silueta obsahovala aj krátke vlasy a športový a praktický styling. Pohrávala sa s prvkami pánskej módy vkomponovanej do lady-štýlu. K tomu patrilo aj pyžamo prevzaté z mužského šatníka. V roku 1916 angažovala krásnu sesternicu Adrienne ako modelku, aby predviedla svoj progresívny androgýnny štýl pred očami aristokratickej smotánky ešte pokrytej korzetmi a rigidnými oblekmi.

Modely jej pomáhala kreovať jej múza Vera Lombardi, ktorá mala blízke kontakty s anglickou šľachtou. Značka Chanel sa zmáhala počas I. svetovej vojny, keď bol nedostatok materiálov na šitie. Využila situáciu nedostatku na radikálnu zmenu módy, ktorú prijali široké vrstvy spoločnosti. Chanel sa nedala zastaviť v obchodnom rozvoji ani smrťou jej milenca Arthura Capela, ktorá znamenala pre ňu veľkú osobnú traumu.

Počnúc rokom 1921, Coco obsadila na niekoľko rokov luxusnú adresu na rue Cambon č. 27, 29 a 31. Na tejto adrese nájdete módny dom Chanel aj dnes. Vlastnila už okrem iného aj továrne na látky v Normandii a fúzovala so značkou „Bourjois“ aby spolu obchodne šírili slávne parfumy.

Jej vzťahy s mužmi jej poskytli inšpiráciu na tvorbu modelov, napríklad v slovanskom looku vďaka jej milostnému vzťahu s veľkovojvodom Dmitrijom Pavlovičom Romanovom, bratancom posledného ruského cára v exile. Tento jej milenec inšpiroval aj tvar flakónu parfumu Chanel N°5 v podobe vtedajšej fľaše ruskej vodky. Bola aj metresou francúzskeho básnika Pierra Reverdyho až do chvíle, keď sa stiahol do ústrania. Počas dvoch rokov poskytovala bývanie skladateľovi Igorovi Fiodorovičovi Stravinskému. Trochu neskôr navrhovala modely svojmu milencovi vojvodovi z Westminsteru, pre ktorého vytvorila pulóver, kožuch, námornícky baret a vestu z tweedu. Kreovala tak elegantne-športovú pánsku módu.

Paralelne s odevmi bola tvorkyňou slávnych módnych parfumov. Za pomoci parfumérskeho špecialistu Ernesta Beauxa vytvorila: „Chanel N°5“. V roku 1924 fúzovala s bratmi Wertheimerovcami – značka Bourjois, ktorým prenechala 70 percentný podiel firmy na parfumy Chanel. Ich dediči vlastnia rozhodujúci podiel dodnes.

Coco zmenila kolekcie modelov na ženskejší štýl a začala navrhovať bižutériu. Ona sama nikdy nechodila na verejnosť bez svojich periel. Na objednávku medzinárodnej diamantovej dilgy vytvorila kolekciu diamantových šperkov „Haute Joaillerie“. Boli vsadené luxusne do platiny, čo si cez krízu po krachu bánk v roku 1929 mohla dovoliť len ona.

Po začiatku druhej svetovej vojny Coco zatvorila salón Haute couture a sústredila sa na predaj parfumov. Na rozlúčku vytvorila kolekciu vo vlasteneckých farbách francúzskej trikolóry a usporiadala prehliadku. Pritiahla pozornosť verejnosti tým, že arizovala firmu bratov Wertheimerovcov, z ktorej ona sama dovtedy vlastnila 10% podiel. Coco Chanel chránila záujmy firmy Bourjois, ktorú riadila počas exilu Wertheimerovcov v USA. Bývala v hoteli Ritz spolu s milencom Hansom Gűntherom von Dincklage, dôstojníkom tajnej služby SS v rokoch 1941-1944. Ritz bol obsadený velením SS a tajnou službou Tretej ríše. Mali spolu milenecký vzťah.

V septembri 1944 išla Coco Chanel pred očistnú komisiu, no čoskoro bola prepustená bez obvinenia. Krátku dobu bola aj vo väzení. Rozhodla sa teda odísť do Švajčiarska. Zdržiavala sa pri Lausanne na brehu jazera Léman. Chodila sa udržiavať na kliniku Valmont a bolo ju možné stretnúť v čajovni „Steffen“ pri Montreux, miesta stretnutí mnohých celebrít. V tej dobe sa vlády v haute couture ujal Christian Dior, ktorý presadzoval stiahnutú siluetu opäť s korzetom. Chanel bola pohoršená. Celá jej práca pre oslobodenie ženského tela vyšla navnivoč.

Vo veku 71 rokov sa rozhodla znovu otvoriť cez bratov Wertheimerovcov salón v Paríži. Títo privítali jej návrat aj kvôli podpore predaja ich parfumov značky Chanel. Svoju činnosť obnovuje vytvorením kolekcie odevov, ktoré boli prijaté zle, pretože boli protikladom štýlu Christiana Diora. Odstránila objemné naberané časti, čím použila už raz úspešný štýl po prvej svetovej vojne. Kreovala šaty jednoduché a na telo, androgýnnu siluetu v rafinovaných oblekoch.

Tvídový kostým, ktorého vesta so štyrmi vreckami -vojenský štýl- je ozdobená bižutérnymi gombíkmi a lemovkou, doplnený hodvábnou blúzkou z toho istého materiálu ako podšívka, dvojfarebné topánky a kabelku prešívanú do formy kára so zlatou retiazkou ako držiakmi.

Táto “silueta Chanel” sa stala svetovou klasikou a vydržala podnes. Jej štýl je kopírovaný všade po svete. Obliekala herečky Romy Schneider a Jeanne Moreau pre film Milenci (1958) od Louisa Malle a Delphine Seyrig vo filme Posledný rok v Mariánskych lázňach od režiséra Alaina ResnaisaJackie Kennedy mala oblečený ružový kostým Chanel počas atentátu na jej manžela J. F. Kennedyho. Na konci roku 1954 zmenila návrhára bižutérie na Roberta Goosensa a novým nosom domu Chanel pre parfumy sa stal Henri Robert. Tento dotvoril vône zn. „Monsieur“, „1955“, „N°19“, „1970“ a „Cristalle“, 1974.

Coco nemala byt ani dom a ubyrtovala sa preto v hoteli Ritz, v ktorom zotrvala ďalších 15 rokov do konca života.

V máji 1968 vlna hippie zmenila módu. Chanel vyhlásila, že je dobre, iba ak móda zostupuje do ulice a nie, keď z nej vystupuje. Stala sa tyranskou, zatvorila sa do svojho súkromia. Robila prehliadky kolekcií, skúšky. Zostala osamelá, spoločníčku jej robila už dlhšie Lilou Marquandová. Trpela duševnými zraneniami z minulosti, ktoré iba zle maskovala jej profesionálna povesť železnej lady neukazujúcej beznádej. 10. januára 1971 vo veku 87 rokov skonala vo svojom apartmáne v hoteli Ritz. Bola pochovaná na cintoríne Bois-de Vaux v Lausanne.

Čo ste o Coco Chanel možno nevedeli

– Uviedla módu opálenej pokožky po nechcenom opálení počas pobytu pri Severnom mori, v období, keď bola v móde biela pokožka. Na konci kariéry sa však vrátila k pôvodnému štýlu. Prestala chodiť na slnko.

– Od roku 1955 až do konca života chodila každodenne do práce oblečená do pršiplášťa stiahnutého v páse a volala ho môj kaučuk.

– Na jednej recepcii povedala jednej dáme: „Ak sa povie Aké krásne šaty! to znamená, že šaty sú výborné. Ale ak sa povie ‘Aká krásna žena’, to značí, že šaty boli úspešné.“

– Nerobím módu, ja som móda.

– Keď sa ma pýtajú na môj vek, odpovedám: Po päťdesiatke to závisí od dní.

– Móda odchádza, štýl nikdy.

– Čo sa týka doplnkov, najdôležitejšie je dať si dole posledný, ktorý bol pridaný.

Oblečte sa podľa Coco Chanel
Nie veľa módnych kúskov prežilo skúšku časom tak dokonale, ako klasický tvídový kostým Chanel. Kultová dvojdielna súprava, ktorú návrhárka Coco  Chanel predstavila v 20. rokoch 20. storočia sa stala symbolom módy a aj reprezentáciou štýlovej a elegantnej ženy. Tvíd je výrazný, štrukturovaný materiál, ktorý vyzerá skvele aj v podobe samostatného kabátika, saka či svetríka. Chic chanel look dosiahnete najmä kratším sakom alebo naopak dlhším kabátikom, ktoré sú tiež horúcim trendom tejto sezóny.

mClasse, Marc-Cain-sako2
cellbes.sk, NOHAVICE HANNA Od 35,95 €
cellbes.sk, DŽERSEJOVÁ SUKŇA Od 21,95 €

Pánske prvky
Jedným zo základných kúskov, ktorý bude klenotom vo vašom šatníku je sako v pánskom štýle. Košele či nohavice, ktoré sú naoko totožné s klasickými  pánskymi strihmi, krásne dotvoria zvyšok outfitu. Ak si chcete, ako Coco, zachovať jemnú ženskosť, môžete outfit skombinovať s jemnejšími materiálmi akými sú napríklad hodváb alebo čipka a pridať detail v podobe krásnych perál. K nohavicovému kostýmu sú ideálne lodičky, poprípade mokasíny, ktoré takisto veľmi štýlovo dotvoria tento, inak veľmi ženský, pánsky look.

mClasse, Marc-Cain-sako3
VERO MODA, tom s golierom

Ikonické šaty
V roku 1926 Coco Chanel prvýkrát predstavila svetu módu malé čierne šaty. Boli úzke, bez prestrihaného pása s dĺžkou kúsok pod kolená. Malé čierne šaty sa stali nesmrteľnými a rovnako tak urobili nesmrteľnú značku Chanel, pretože boli prejavom zdržanlivosti a elegancie. Až neskôr, v roku 1961 sa svet  zamiloval do malých čiernych šiat, ktoré svetu predstavila krásna a štýlová Audrey Hepburn ako Holly vo filme Raňajky u Tiffanyho. Tieto šaty navrhol Hubert Givenchy a Audrey ich zdôraznila perlami, slnečnými okuliarmi, vlasmi vyčesanými do drdolu a vlastnou eleganciou a šarmom. Givenchy tak udal v móde smer rovnako tak, ako ho Coco Chanel  v rokoch dvadsiatych. Dnes sú malé čierne šaty stále rovnako populárne, pretože ich vždy môžete prispôsobiť súčasným trendom. Sú rôznorodé a multifunkčné, sú vyjadrením osobného prejavu a individuality. Môžu ich nosiť ženy každého veku a každej veľkosti. Či už idete do práce alebo na prvé rande, sú jednoznačne ideálnou voľbou.

mClasse, Airfield, šaty
Twinset, Crêpe de Chine dress with plumetis tulle


Zdroj: Wikipedia, Nina Murárová, šaty na ilustračnej foto: www.missorcherstra.eu

mClasse, Marc-Cain-kabátik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.