Farba roka 2021 – šedá a žltá

1

Zvláštna kombinácia, možno nečakaná. Žltá a šedá alebo Ultimate Grey a Iluminating Yellow. Dve farby boli naposledy zvolené v roku 2016 a tento rok zrejme experti z Pantone Color Institute vychádzali pri voľbe z aktuálnej situácie vo svete.

 Ultimate Grey alebo sivá, šedá – zrejme reaguje na aktuálnu situáciu vo svete, ktorý je zahalený do šedej farby, v ktorej sa svet zastavil a hľadá svetlo v boji s pandémiou.

Je to neutrálna farba, veľmi obľúbená či v móde alebo v interiérovom dizajne. Jedna teória psychológie farieb hovorí, že ju majú radi ľudia rozvážni, ktorí nemajú strach postaviť sa kritike a neúspechu. Sivá nie je upokojujúca ani podnecujúca, je teda málo ak vôbec emočná. Druhá psychológia farieb hovorí, že emočne prináša skôr smútok, pokoru a chudobu. K tejto druhej poučke sa prikláňam aj ja, ale je to naozaj len môj subjektívny názor, nakoľko šedá nie je medzi mojimi obľúbenými farbami.
Farby vyžarujú emócie

V každom prípade, som ju vyskúšala skombinovať s druhou farbou roka – žltou, a aj keď ide o spojenie studenej (neutrálnej) a teplej farby, vyšiel z toho celkom zaujímavý outfit, aj keď ja som mala silné nutkanie preraziť šedú žltou.

Čítajte tiež: Farbou roka 2020 je modrá
Pastelové farby rozžiaria aj vašu dušu

Keď už hovorím o kombinácií, pri nej platí percento 80 percent neutrálna a 20 percent farba. Čiže prevažovať má šedá.  

Illuminating Yellow – radosť a optimizmus – tým svetlom na konci šedého tunela je radosť a návrat do normálneho života.

Žltá symbolizuje radosť, túžbu a základnú ľudskú potrebu sa rozvíjať. Je to základná farba, povzbudzuje, oslobodzuje, pôsobí veselo a predstavuje oslobodzujúce uvoľnenie napätia. Žltá sa spája so závisťou, avšak reprezentuje aj človeka, ktorý je duchovne čulý, vnútorne bdelý a ochotný sa niečomu učiť. Hovorí sa, že kto túto farbu preferuje, dúfa a verí, a kto ju odmieta, je sklamaný a poznačený pocitom krivdy. Potláča vnútorné túžby, city a priania.

Žltá nie je z psychologického hľadiska jednoduchá farba. Človek na ňu musí dozrieť alebo dospieť. Navyše tá svetlá, krásna žltá je vhodná najmä pre teplé osobnostné typy. Potešujúce je, že má veľa odtieňov, takže ak nie ste fanúšik slniečkovej žltej, môžete siahnuť po horčicovej, alebo banánovej, zeleno žltej či červeno žltej.
Čítajte tiež: Nadčasová a elegantná. Taká je farba roka 2020!
Upokojujúca, jemná a mierumilovná – také sú farby roka 2016!
Farbám bude v roku 2015 kraľovať zemitá vínovočervená Marsala

Žltá je farba tretej čakry Solar PLexus. Táto čakra je o sebavyjadrení. Spája sa tiež so strachom a zlosťou. Viac čítajte tu: Čakry môžu blokovať vašu harmóniu

A ešte si pozrite interiérové inšpirácie spojenia týchto dvoch farieb z pohľadu expertov z Westwing

 

Andrea Hinková – Tarová
http://samanskesviecky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.