Ide o naše prsia a náš život

0

Niektoré choroby nemožno vyliečiť. Iné áno a aj napriek tomu, na ne ľudia umierajú. Konkrétne ženy. Ide o naše prsia a náš život.Pri rakovine prsníkov platí viac ako niekoľkonásobne slovo PREVENCIA.
Vo včasnom štádiu je toto ochorenie dobre liečiteľné a tých 300 žien, ktoré na ňu ročne umierajú, sa zrejme vykašlalo na prevenciu a k lekárovi prišli neskoro.
Na Slovensku novo vošiel do platnosti povinný celoplošne štátom garantovaný skríning?
Čítajte tiež: Melanóm je zákerný a mnohotvárny

Prevencia rakoviny prsníka


Začnime otázkou, prečo ženy prevenciu podceňujú? Podľa prieskumov si jednoducho nepripúšťajú, že by rakovinou prsníka mohli ochorieť práve ony, tak na vyšetrenie nechodia. Prevencia je ale dôležitá, pretože toto je ochorenie na ktoré ženy umierajú zbytočne. Ak naozaj nechcete o vyšetrení mamografom či ultrazvukom ani počuť, urobte si raz do mesiaca samovyšetrenie. To platí aj pre ženy, ktoré prevenciu nezanedbávajú. Pri chorobe, ako je rakovina, sa počíta každý deň. Samovyšetrenie trvá len niekoľko minút a môže vám zachrániť život.

Ak “nemáte čas” urobte si aspoň raz do mesiaca samovyšetrenie.
Presný postup nájdete tu:
Lebo na nás ženách záleží❤️❤️❤
Čítajte tiež: Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca aj infarkt

Vyzlečte sa po pás a postavte sa pred zrkadlo. Obe ruky voľne pripažte a na intenzívnom svetle skúmajte, či nepozorujete zmeny tvaru prsníkov a ich okolia, prípadne zdureniny, či pokožka nie je ako pomarančová kôra, alebo niektorá prsná bradavka nie je vtiahnutá dovnútra. Ak nemáte oba prsníky rovnako veľké, je to prirodzený jav.
Obidve ramená zdvihnite a pokračujte v predchádzajúcom pozorovaní tak, že sa pred zrkadlom pomaly otáčate sprava doľava a zľava doprava.
Uchopte prsníky jeden po druhom medzi svoje dlane a najprv vodorovným, potom zvislým kĺzavým pohybom ich prehmatajte. Pozorujte, či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku

Ľavé rameno spustite dolu, pravou rukou dookola prehmatajte ľavú prsnú bradavku vo vnútri dvorca, potom ju jemne stlačte, či z nej nepresakuje srvátkový alebo krvavý výtok. Tým istým spôsobom vyšetrite aj pravý prsník.
Ľahnite si na chrbát, podložte si pod hlavu malý vankúšik, pod ľavú lopatku si položte poskladaný uterák tak, aby ste mali prsník vo vyvýšenej polohe. Pravou rukou si prehmatajte prsník a jeho okolie. Takisto si vyšetrite aj pravý prsník.
Ľavý prsník si prehmatajte jemným hladiacim tlakom vnútornou stranou troch stredných prstov – nie ich končekmi! Začnite zvonka zospodu, krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie k strednej bradavke. Toto urobte dvakrát. Raz majte ruku založenú pod hlavou a raz voľne pripaženú. Takisto postupujte pri prehmatávaní pravého prsníka.
Ľavú ruku si založte pod hlavu a pravou rukou podobnými pohybmi ako v predchádzajúcom prípade si prehmatajte podpazušie, či v ňom nie je hrčka. Takisto si vyšetrite aj pravé podpazušie.
Ľavú ruku voľne pripažte. Pravou rukou si prehmatajte jamku nad kľúčovou kosťou. Takisto si vyšetrite aj pravú stranu.


Kampaň #prsakoule učí, ako správne a pravidelne jedenkrát mesačne vyšetrovať prsia a odhaliť tak rakovinu v časnom štádiu.
Podľa výskumov spoločnosti GSK vystačí zubná pasta Sensodyne svojím užívateľom približne na mesiac, a tak okrem čistých zubov a úľavy od bolesti citlivých zubov môže postrážiť aj správny interval pre vyšetrenie prsníkov. Stačí si preto zapamätať jednoduché pravidlo a heslo kampane = Došiel Sensodyne? Siahni si na prsia.


.
.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.