Ako sa vysporiadať s jojo efektom pri chudnutí?

2
Pexels

Jojo efekt je až príliš dobre známym pojmom pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Držíte diétu, schudnete, prestane držať diétu, priberiete. A tak to ide dokola a dokola a dokola.

Možno sa pri opakovanom chudnutí a priberaní pýtate: „Nepriberám takto stále viac a viac?“ Je to bežná obava, ktorá trápi mnohých ľudí.

Obávajú sa, že cyklické chudnutie a priberanie nakoniec vedie k vyššej a vyššej hmotnosti. Ďalšou bežnou obavou je, že jojo efekt môže naozaj významne spomaliť váš metabolizmus.  

Foto: http://www.pexels.com

Jojo efekt pri držaní diéty


Opakované diéty môžu časom sťažiť schudnutie, avšak z iných dôvodov, než ktoré máte na mysli.

Logika za presvedčením, že jojo efekt pri držaní opakovaných diét spôsobuje postupné zvyšovanie hmotnosti, je formulovaná asi takto.

Ak chudnutie spôsobuje stratu tukov a svalov, no to, čo potom priberáme, je iba tuk, tak pri jojo efekte sme vlastne stále tučnejší a tučnejší. Neexistuje však žiadny dôkaz, že je to pravda.

Pri diéte metabolizmus mierne klesá

Aj pri opakovaných diétach sa štruktúra tela u ľudí s nadváhou alebo obezitou naozaj nemení. Inými slovami, nestávajú sa tučnejšími. Neexistujú tiež presvedčivé dôkazy o tom, že jojo efekt diéty spôsobuje, že sa váš metabolizmus spomalí.

Keď začnete s diétou, rýchlosť metabolizmu mierne klesá. Keď prijímate menej kalórií, prirodzenou reakciou vášho tela je mierne spomaliť, aby sa šetrila energia.

Pridajte pohybovú aktivitu

Tento pokles metabolizmu pri začatí diéty je relatívne malý. A tiež nie je trvalý, najmä ak sa vyvíja úsilie na udržanie svalovej hmoty.

Pridaním cvičenia do vášho plánu redukcie váhy, ako aj zahrnutím primeraného objemu proteínov do diéty, vám môže pomôcť.

Toto všetko znamená, že chudnutie by nemalo byť ťažšie pre niekoho, kto to robí pätnásty krát, v porovnaní s niekým, kto sa snaží chudnúť prvýkrát.

Nevýhody „jojo diétovania“


Je pre vaše telo dobré nechať svoju váhu lietať hore-dole s každou novou diétou?

Schudnúť pätnásty krát nemalo byť zložitejšie, než ako keď ste sa pokúšali schudnúť prvýkrát. Z čisto metabolického hľadiska je to pravda.

Ak nepriberiete viac oproti východiskovému stavu a ak sa nezmení vaša pokojová úroveň metabolizmu zakaždým, keď vaša váha ide opäť hore, potom je tu dobrý predpoklad, že každý pokus o chudnutie by mal mať rovnakú šancu na dobrý výsledok.

Veľký vplyv na výsledok pätnástej diéty v poradí môže mať aj fakt, že aj vy k nej pristupujete úplne inak ako k tej prvej.  

Nastavte si ciele

Pre mnohých ľudí môže byť prvé chudnutie niečo vzrušujúce. So stanovenými cieľmi je človek pripravený, motivovaný a nakopnutý pozitívnym prístupom.

Očakávania sú vysoké a úspech očakávate s veľkou istotou. Koniec koncov, bez predchádzajúcich skúseností neexistuje dôvod predpokladať, že nedosiahnete svoje ciele.

Ovládnite svoje emócie


Keď však pokus o schudnutie zlyhá, tieto opojné emócie sú nahradené pocitmi porážky. Ak nedokážete úspešne zvládnuť svoju vlastnú váhu, môžete to vnímať ako zlyhanie a byť pre to demotivovaní a depresívni.

Vaše budúce pokusy o chudnutie nie sú také vzrušujúce ako ten prvý pokus, keď bolo všetko nové. Nevložíte do toho svoje srdce, najmä ak ste presvedčený o tom, že opäť zlyháte – a to už pred tým ako vôbec začnete.

Prečo teda váha skáče hore a dole? Jojo efekt


Ak je pre vás ťažšie a ťažšie schudnúť s každým novým pokusom, možno je to preto, že si to robíte ťažším práve vy.

Pexels

Ako?

  • Možno sa snažíte riešiť príliš veľa zmien naraz.
  • Možno sa snažíte dodržiavať príliš striktnú diétu.
  • Možno jete to, čo vám nechutí.
  • Možno utrpel váš spoločenský život, pretože neviete, ako sa držať plánu, keď jete vonku.

Úprimne? Pri takýchto obmedzeniach niet divu, že nie je ľahké dosiahnuť svoj cieľ a vytúženú váhu. Susan Bowermanová dodáva:

„Vystúpiť z kruhu jojo efektu je možné tým, že si stanovíte plán, ktorý vám vyhovuje. A nie len na niekoľko dní, týždňov, či mesiacov, ale na celý život.

Ak aj budete chudnúť pomalšie, tak to naozaj vôbec nevadí. Keď dokážete schudnúť a udržať si to, znamená to, že ste si vytvorili zdravé stravovacie a športové návyky, ktoré vám vyhovujú, fungujú a viete si ich celoživotne udržať.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.