Turčianske Teplice a kúpele, ktoré navštevovali cisári

0

Okázalé miesto, pokoj v duši a relax. K tomu vynikajúca gastronómia a príjemná atmosféra luxusného prostredia. Pridajte k tomu nádhernú prírodu a dokonalý zážitok. Turčianske Teplice a kúpele majú čo ponúknuť.

Určite poznáte nádherné kúpeľné mestečko Turčianske Teplice. Historické centrum Horného Turca má čo turistom ponúknuť. V jeho okolí je množstvo turistických trás, veľa možností na kúpenie alebo wellness.
Čítajte tiež: Dovolenka na chalupe, minimalizmus či samota?

A vedeli ste, že práve Turčianske Teplice sa považujú za jedno z najstarších kúpeľných miest na Slovensku? Dôkazom toho je, že prvá písomná zmienka o tomto meste – o teplých prameňoch – pochádza ešte z roku 1281 a história ich kúpeľov siaha až do 13. storočia.

Poďte objavovať Turčianske Teplice

Kam sa vybrať počas dňa? Gaderská dolina patrí medzi najznámejšie doliny Veľkej Fatry a vďaka svojej nenáročnej trase a veľkej ponuke prírodných krás je vyhľadávanou destináciou turistov. Na jej konci sa tiež nachádza zaujímavý prírodný úkaz – skalnatý portál Čertova brána a aj napriek svojmu názvu tu čakajte raj na zemi.
Čítajte tiež: Usadlosť pod Kriváňom s dokonalým výhľadom

V pohorí Veľká Fatra sa nachádza zrúcanina Blatnického hradu z druhej polovice 13. storočia, pričom sa k nej dostanete buď pešo cez spomínanú Gaderskú dolinu – od Blatnice približne dva kilometre k prvej horárni a potom asi 15 minút do kopčeka cez nevyznačený chodník. Alebo kratšou cestou popri kostolu v obci na lúku po úbočí až do mierneho sedla. Tam už sa držte vpravo a nasledujte od križovatky Gaderskej a Konskej doliny po turistickej značke.
Čítajte tiež. Historický hotel s rímskymi kúpeľmi v Trenčíne

Jaskyňa, kde žijú netopiere

Harmaneckú jaskyňu pri obci Dolný Harmanec sa oplatí navštíviť. Vstúpite priamo do Izbice. V jej vstupnej časti sú nádherné podzemné siene a chodby. Sú tvorené bielou vápencovou kvapľovou výzdobou. Zaujímavosťou jaskyne je aj to, že tu žije desať druhov netopierov. V jej blízkosti je ešte jedna, síce menej známa, ale taktiež zaujímavá so svojou sinitrovou výzdovou – Dekrétova jaskyňa. Vstup do nej je voľný. Informačná tabuľa návštevníkom prezradí o mieste viac.
Čítajte tiež: Spoznajte najstarší hotel vo Vysokých Tatrách

Geografický stred Európy

Pri návšteve tohto regiónu nevynechajte stred alebo srdce Európy. Na kopci pri Kremnických Baniach sa vyníma Kostol sv. Jána Krstiteľa. Geografickým stredom Európy je práve stred veže spomínaného kostolíka.

Máme za sebou turistiku, hrad, jaskyne a kostol, čo tak ešte spomenúť nejaké vodopády.  Necpalské vodopády nájdete v Necpalskej doline – rozdeľuje masív pohoria Veľká Fatra a ústia do Turčianskej kotliny. V časti Balcierovo sa nachádza prvý vodopád Necpalskej doliny a to Vodopád Revúcky mlyn – ide o najvýraznejší vodopád v doline.
Čítajte tiež: Tri sestry a každá je iná. Také sú aj Chaty Urbanove sestry na Horehroní

Tých miest, ktoré sa v okolí nachádza, je naozaj dosť. Ak máte dosť času, tak sa môžete vybrať do mestečka Banská Štiavnice, navštíviť Bojnický zámok či ZOO v Bojniciach alebo sa pozrieť do Malej Fatry – tu sa dozviete viac o pltníctve na Váhu – čaká tu na vás sedem kilometrov dlhá plavba pod hradom Strečno.

Turčianske Teplice majú jeden z najluxusnejších hotelov na Slovensku

Ak sa však vrátime späť k samotným Turčianskym Tepliciam, tak musíme spomenúť kráľovský Hotel ROYAL PALACE v štýle art deco, ktorý podčiarkuje svoje historické korene a zároveň odkazuje na vybranú spoločnosť, ktorá kúpele po stáročia navštevovala.

Termálna voda prilákala aj cisárov

V prvej historicky doloženej zmienke o darovacej listine uhorského kráľa Ladislava IV sa spomína, že na území Turca sa vyskytujú prírodné termálne pramene. Na vlastnej koži tu v roku 1423 vyskúšal účinky termálnej liečivej vody aj uhorský cisár Žigmund Luxemburský (v dnešnom prameni Royal Bath). Cisár Maximilián Habsburský navštívil kúpele v roku 1573.

Nad jedným z prameňov Zelený kúpeľ bola pristavená časť s piatimi izbami v roku 1728. O storočie neskôr, v roku 1848 sa začalo s výstavbou kúpeľného parku, ktorý mal byť zelenou plochou, miestom oddychu a prechádzkou hostí kúpeľov.  Zelený kúpeľ sa stal minulosťou v roku 1881. Vyrástla tu nová dominanta kúpeľov a mesta Modrý kúpeľ.

Turčianske Teplice ponúkajú luxus na najvyššej úrovni

V roku 1927 sa zasa postavil Grand Hotel, ktorý sa neskôr premenoval na Liečebný dom Malá Fatra. Po druhej svetovej vojne v roku 1949 sa miestne kúpele stali súčasťou štátneho kúpeľného programu, a tak vznikajú i nové liečebné domy.

A v roku 2013 sa začala rozsiahla rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Kollárov dom, rekonštrukciou a prepojením s liečebným domom Malá Fatra a Modrým Kúpeľom vzniká luxusný Hotel ROYAL PALACE***** a dominanta kúpeľného mesta Royal Bath. V dnešnej podobe je hotel otvorený od roku 2018.

Naspäť do súčasnosti

Amazing Places potvrdzuje, že toto miesto je jednoducho dokonalé. „Máte náročnú prácu, ste stále v strese? Alebo vás trápia zdravotné problémy, či si len jednoducho chcete oddýchnuť a načerpať nové sily? Tu vám doprajú potrebnú zdravotnú starostlivosť od A po Z! Užijete si luxusné ubytovanie, špičkovú gastronómiu a z hotela budete odchádzať úplne vymenení – v tom najlepšom,“ zaručuje obľúbený český projekt, ktorý vyhľadáva tie najkrajšie a najzaujímavejšie ubytovacie zariadenia v ČR a na Slovensku.

Široká ponuka liečebných procedúr

Nájdete tu tak širokú ponuku liečebných  procedúr navyše za prítomnosti prírodných zdrojov minerálnych termálnych prameňov. Hotel je prepojený chodbou so Spa & Aquaparkom, v ktorom nájdete bazény a vodné atrakcie. Vďaka zloženiu minerálnej vody je Spa & Aquapark jediný aquapark so Zlatým prameňom na Slovensku. Dva bazény (Ľudový a Červený kúpeľ) stoja priamo na minerálnych žriadlach.

Turčianske Teplice – liečivé termálne pramene

Turčianske liečivé pramene sú vyhlásené za liečivé termálne minerálne vody. Termálna liečivá minerálna voda napomáha zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy. Voda pôsobením tlaku pôsobí ako bandáž, to vlastne uľahčuje cvičenie a pohyb vo vode.

Termálna liečivá minerálna voda sa používa k čiastočným i celkovým kúpeľom a k pitným kúram pri určitých druhoch ochorení. Z urologického hľadiska pre obsah síranu vápenatého – CaSO4, ktorý znižuje pH moču, je veľmi vhodná pri fosfátových a karbonátových kameňoch a piesku v močových cestách.

Royal Palace je tak luxusnou voľbou nielen kvôli ponuke wellness, ale ponúka nekonečne veľa liečebných procedúr v spojitosti s rôznymi druhmi masáží a skrášľovacích kúr.

Počuli ste už o CO2 zábaloch, ktoré zlepšujú prekrvenie? Ďalej tu máte možnosť vyskúšať kúry, ktoré pomáhajú s urologickými problémami, ale aj kúry pre ženy. Bodyforming zas vyformuje vašu postavu a odbúra nejaký ten tuk navyše a po gold procedúre, kde vám aplikujú na tvár sérum z termálneho prameňa za použitia 24-karátového zlata, nebudete veriť vlastným očiam, čo to urobí s vašou pleťou.

Tomu sa povie dokonalé hýčkanie tela, mysle a potešenie ducha.

Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.