Vajcia – viac ako raňajkoví hrdinovia

0
Vajcia obsahujú veľa bielkovín a vitamínov.

Vajcia dodajú telu dôležité bielkoviny, minerály, vitamíny aj zdravé tuky. Vajíčka sú nielen chutnou, ale z výživového hľadiska aj veľmi dôležitou súčasťou našich jedálničkov. Dajú sa pripraviť na toľko rôznych spôsobov, že sa s nimi nebudete nudiť.  

Stačí objaviť nové metódy prípravy a vajíčka budú vašou obľúbenou raňajkovou voľbou, rýchlou výživnou záchranou v prípade prázdnej chladničky, ale aj pomocníkom pri problémoch s hlasivkami.

Vajcia dodajú telu dôležité bielkoviny, minerály, vitamíny aj zdravé tuky.

Vajcia a ich história a rituály

Vajcia majú okrem rôznorodého využitia aj bohatú históriu. Historička a etnologička Katarína Nádaská približuje ich symbolický charakter a spätosť s rituálmi:

Vajíčka sú pre staré národy posvätný symbol jari, nového života. Preto sa na jar pri vyoraní prvej brázdy do zeme dávalo jedno surové vajíčko. Tento zvyk poznali staroveké poľnohospodárske národy Egypt, India, Čína, ale i Kelti a Slovania.

Vajíčko v zemi symbolizovalo dobrú úrodu a plodnosť zeme.

Symbolom jari bolo aj darované vajíčko, ktoré na Veľkonočný pondelok po šibačke a polievačke očakávali od dievčat mládenci. Vajíčka (výdušky), nazývané aj kraslice a pisanky, boli zdobené dievčatami, prípadne na nich boli napísané vyznania mládencom.

Vajíčka sú pre staré národy posvätný symbol jari, nového života. Preto sa na jar pri vyoraní prvej brázdy do zeme dávalo jedno surové vajíčko.

Vajce symbolizuje zrod nového života

Vajíčko symbolizovalo zrodenie nového života, plodnosť mužov i žien pri zakladaní nových rodín. Na jar bola väčšina jedál, ktoré mali silný magický i afrodiziakálny charakter práve z vajec – praženica, plnina, baba z vajec a pod.

Jedlá lásky tiež využívali silu vajec – verilo sa, že keď si chce dievčina pričarovať ženícha treba mu navariť počarované jedlo a mládenec sa bezhlavo zamiluje do dievčiny.

K ľúbostným jedlám sa práve radili jedlá z vajec. Na jar si rodina sadla k Veľkonočnému stolu a jedno na tvrdo uvarené vajce si spoločne rozdelili a každý z neho zjedol jeden kúsok, aby bola rodina po celý rok súdržná.“

Vajcia obsahujú vitamíny B12, B2, B5, A i selén, ale aj menšie množstvo vápnika, železa, draslíka, zinku, mangánu, vitamínu E a kyseliny listovej.

Magický produkt našich predkov je stále v kurze

Niektorí odborníci radia vajíčka medzi najzdravšie potraviny sveta. Obsahujú vitamíny B12, B2, B5, A i selén, ale aj menšie množstvo vápnika, železa, draslíka, zinku, mangánu, vitamínu E a kyseliny listovej.

Pod tenkou, no napriek tomu odolnou škrupinou, je okrem týchto potrebných živín skrytých približne 77 kalórií, 6 gramov bielkovín, 5 gramov tuku a stopové množstvo sacharidov.

Takmer všetky živiny sú v žĺtku

Zaujímavým faktom je, že takmer všetky živiny sú obsiahnuté v žĺtku. Bielok obsahuje bielkoviny. Tie však majú dokonalý profil aminokyselín a sú pre naše telo obzvlášť prospešné.

„Kulturisti, speváci a všetci, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu, ich bežne pijú každý deň, väčšinou preto, že majú vysoký obsah bielkovín. Surové vajce má vysoký obsah vitamínov.

Podľa niektorých výskumov môže každodenné pitie surových vajec pomôcť aj samotným spermiám pohybovať sa rýchlejšie a s väčšou silou, čím sa zvýšia šance na počatie.

Možno práve aj z týchto dôvodov považovali naši predkovia vajce za akýsi magický produkt,“ dopĺňa Nádaská.

Vajíčkam sa teda rozhodne nevyhýbajte.

Kulturisti, speváci a všetci, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu, ich bežne pijú každý deň, väčšinou preto, že majú vysoký obsah bielkovín. Surové vajce má vysoký obsah vitamínov.

Filozofická hádanka potrápila nejedného filozofa

Určite ste už počuli otázku, či bolo skôr vajce a či sliepka. Potrápilo sa s ňou už naprieč storočiami niekoľko starovekých filozofov, odborníkov i laikov. Historička a etnologička Katarína Nádaská v tom má však jasno:

„Mne osobne stačí, že keby nebolo šťastných sliepok z voľného výbehu, nemali by sme ani voňavé vajíčka, ktoré nemôžu chýbať v mojej chladničke. Mám veľmi rada vajíčko, ktoré je uvarené domäkka.

Vychutnávam si jeho neopakovateľnú chuť – chuť diaľok, kde sa prechádzali na lúkach sliepky, ktoré denné s radostným kotkodákaním znášajú magické slovenské vajíčka.“

Zdroj: Lidl

Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.