Využite leto na zmenu vášho životného štýlu

4

Leto je ideálnym časom na zavedenie nových zvykov. Alebo aspoň nato začať sa hýbať a urobiť tak niečo pre seba. Ak ste pred letom nabehli na rýchlu diétu s cieľom rýchlo schudnúť do plaviek, a pridali k tomu aj pohyb, uchovajte si tieto zvyky aj po lete, a vytvorte si nový životný štýl. Nie, že vás jesenné kačacie hody vrátia zase späť a pred ďalším letom sa bude celá situácia opakovať.

Ak ste sa rozhodli pred letom pre akúkoľvek diétu, filozofiou každej by malo byť, nevrátiť sa späť. Ich hlavnou ideou je zmeniť váš životný štýl. Môže to byť smer k vášmu novému, lepšiemu a zdravšiemu životu.

Zároveň platí, že každé chudnutie sa začína v hlave. Mali by ste si teda ujasniť, čo od toho očakávate a prečo ste sa rozhodli pre zmenu. Schudnúť do plaviek je taký prvoplánový a nie celkom správny cieľ. Teda, ak počas cesty k nemu nenájdete benefity vedúce k zdravšiemu životnému štýlu.
Čítajte tiež: Cviky na chudnutie – ako sa dostať do letnej formy?

Foto: http://www.pexels.com

Pohyb a strava sú najlepší kamaráti

Súčasťou každej diéty je pohyb. Strava a pohyb sú ako dve ruky na jednom tele. Jedno bez druhého nebude fungovať a zároveň sa výborne dopĺňajú. A ak si medzi nimi nájdete to optimálne a pre vás vyhovujúce, určite pritom zostanete aj po lete.

Prečo optimálne? Ak napríklad pôjdete do fitness centra a po niekoľkých návštevách zistíte, že vás to nebaví, nebude to to pravé. Možno nájdete to svoje pravé orechové v rannom behu, bicyklovaní, či na korčuliach.

Prečistíte si hlavu a ešte aj urobíte niečo pre svoje telo. Leto je navyše ideálne obdobie na plávanie, ktoré výborne prospieva aj našej chrbtici a ešte aj kalórie idú spolu s odľahčeným letným jedálničkom dole samé. Dôležité je teda nájsť si to, čo nám chutí a čo nás baví a urobiť z toho príjemnú rutinu.
Čítajte tiež: Športujte pravidelne a budete šťastní

woman with red top and black shorts on purple yoga mat
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Nastavte si myseľ, neprežeňte to s kondíciou

V prípade, že neviete, akým smerom sa v pohybovej aktivite vydať, alebo vás „dobehla“ nevytrénovaná kondička a teraz ochkáte pri natiahnutom svale, alebo silnej svalovici, obráťte sa na profesionálneho trénera. Ten vám tréning nastaví presne podľa vašich časových, mentálnych aj fyzických síl. A pamätajte aj nato, že pri každom športe príde v určitom momente k stagnácií a vtedy musí ešte viac zapracovať vaša myseľ. Toto je totiž často presne tá časť, kedy to veľa ľudí vzdá.

Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy hovorí o tom že psychický tréning je dôležitejší ako ten fyzický. Mentálne tréningové nastavenie totiž často rozhoduje o tom, či fyzický tréning uskutočníte a aké nasadenie do neho vložíte.

V tejto súvislosti spomína TOP 5 mentálnych nastavení na fyzický tréning. Sú to pravidelnosť, vystupovanie zo zóny komfortu, sústredený tréningový výkon, bojovnosť a v konečnom dôsledku aj radosť.

Ľuboš Gsch. Zo známych osobností trénuje napríklad Zuzku Vačkovú alebo Andreja Bičana.

Nemáte čas? Poznáme riešenie!

Ľuboš Gsch je profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy. Vo svojom portfóliu má viacero programov, pre viac typov ľudí, vrátane unikátneho Mobilného fitka, kedy príde fitness centrum aj s trénerom až k vám domov. Novinkou je Program P13, ktorého hlavným mottom je „Nie je čas, strácať čas.“ Je teda pre všetkých, ktorí nemajú čas alebo mali to známe „nemám čas“, ako výhovorku.

” Ide o minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky. Je založený na Paretovom pravidle, že 20% činností nám prináša 80% výsledkov. V programe P13 toto pravidlo platí doslovne. Program P13 prebuduje akúkoľvek postavu na skvelú, je jednoduchý, ľahko uskutočniteľný doma a prináša mnoho, mnoho radosti pretože je aj veľmi časovo dostupný.,“ dodáva Ľuboš Gsch.
Čítajte tiež: Ako si správne vybrať osobného trénera?

Stimul, ktorý buduje aktívnu hmotu a ničí tú pasívnu

Tréning P13 sa väčšinovo využíva pre spálenie prebytočnej energie (kalórií). Spaľovanie kalórií však nie je hlavným benefitom tréningu. Je ním stimul. Konkrétne odovzdanie svalového stimulu tak, aby bola narušená hormonálna rovnováha a telo bolo donútené budovať aktívnu hmotu (svaly) a ničiť tú pasívnu (tuk). Aby sa účinok svalového stimulu mohol na tele prejaviť, musíte tento stimul odovzdávať telu pravidelne. Správne pochopenie účinku tréningu a jeho bezproblémová realizácia (13 minút podľa pevnej skladby cvičení) je kľúčové pre zmenu tvarov tela.“ hovorí Ľuboš Gsch.
Čítajte tiež: Pravidelný pohyb? 5 ľahkých krokov ako ho dosiahnuť

Ciest, ktoré vedú k zlepšeniu postavy, kondície a zdravia, je niekoľko. Rozdiel je v tom, či túto “cestu” budete absolvovať štvornožky alebo pošprintujete. Program P13 je šprint. Jeho pravidelné vykonávanie však berte skôr ako maratón. Nie vo význame, že na neho potrebujete veľké množstvo času a energie. Skôr v tom, že potrebujete určitý čas a väčšiu sériu opakovaných šprintov. Viac o Programe P13 sa dozviete TU

V lete sa vyberte objavovať krásy našich hôr. Možno sa to nezdá, no aj tu je potrebná kondícia. A pracujú iné svaly, ako tie, ktoré bežne používate.

Ako šport nerobiť?

Ako šport nerobiť? Nárazovo. Šport si vyžaduje pravidelnosť. Ako príklad si môžeme uviesť leto. A s ním spojené športy. Vyberie sa napríklad partia kamarátov na bicyklovú túru. Sú medzi nimi pravidelne cvičiaci aj necvičiaci. Tí, ktorí cvičia majú po túre za sebou ďalší príjemný zážitok, ostatní vstávajú na druhý deň s nepríjemnou svalovicou alebo nebodaj so svalovou horúčkou. A nechuťou do akéhokoľvek ďalšieho športovania.

Nezabúdajte na doplnky výživy

A v lete rozhodne nezabudnite na doplnky výživy. Pre kosti je ideálny kolagén. Prečo? Nielen pre krásne vlasy a nechty, ako je často prezentovaný. Kolagén je najhojnejšia bielkovina v našom tele. Nachádza sa v koži, šľachách, kostiach, chrupavkách. Suma sumárum, tvorí až 75 % našej kože a približne v 25 roku života sa začína ubúdať. Respektíve naše telo ho tvorí stále menej. Aj preto nám pribúdajú vrásky a prehlbujú sa, pleť už nie je tak hydratovaná a vlasy strácajú lesk.

Možno si to okolo 30 ani nevšimnete, no verte mi, že po 40 už určite áno. Toto je navyše ten vek, kedy najmä na nás ženy, začína číhať osteoporóza. K tomu, aby sme si chránili zdravie, je dôležité kolagén dopĺňať. Aby mal kolagén maximálny účinok a blahodarné účinky na zdravie, je dôležité vytvoriť si každodennú rutinu.

Myšlienka na záver

Sval je struna natiahnutá na kosti. Keď si zoberiete ako je na gitare natiahnutá struna, tak rovnako je sval natiahnutý na kosti. Je to svojim spôsobom hudobný nástroj, pretože, keď sa hýbeme, vzniká harmónia viacerých typov pohybu, ktoré vytvárajú muzikálny efekt, ale aj efekt, ktorý je nevyhnutný pre život.

Autorka článku: Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.