Ženy a proteíny

1

Snáď každá žena niekedy zatúžila mať dokonale vyrysovanú postavu. Ak na tom chcete zapracovať aj vy, doprajte telu dostatok pohybu a kvalitných bielkovín. Bielkoviny, alebo inak povedané proteíny, sú základnou stavebnou jednotkou živých organizmov. Pomáhajú odbúravať tuky, podporujú rast svalovej hmoty, a zároveň sú nevyhnutnou súčasťou jedálnička počas redukčnej diéty.

Kým pre doplnenie energie potrebuje vaše telo dostatok zdravých tukov a sacharidov, bielkoviny (proteíny) sú základnou živinou pre svalový rast a regeneráciu.

Ak vo fitku tvrdo driete a nebojíte sa prepoteného trička, určite by ste mali bielkoviny adekvátne zaradiť do vášho jedálnička. Ich nedostatok môže mať totiž vplyv na kvalitu regenerácie, nízky výkon alebo spomalený rast svalov.

www.pexels.com

5 dôvodov, prečo zaradiť zaradiť bielkoviny(proteíny) do jedálnička

Držia hlad na uzde

Ak denne skonzumujete porciu kvalitných bielkovín, budete mať hlad pod kontrolou, výrazne tým znížite neodolateľnú chuť na sladké a zaženiete neustálu potrebu sa „dotlačiť“.

Nepriberiete po nich


Ak dodržíte konzumáciu 1-1,5 gramu bielkovín na 1 kilogram vašej telesnej váhy, nemusíte sa báť, že tým ohrozíte svoje zdravie alebo obvod pása. Bielkoviny obsahujú 4 kcal na 1 gram, ale za to vás udržia dlhšie sýtych ako sacharidy.

Sú hneď poruke


Namiesto natretého plátku slnečnicového chleba s lučinou a paradajkou, si na desiatu radšej pripravte napríklad nízkotučný tvaroh, proteínovú tyčinku alebo si namiešajte proteín a k tomu zjedzte hrsť orechov. Takáto desiata vám zabezpečí dostatočnú porciu bielkovín, a zároveň podporíte svoje chudnutie.

Viac svaloviny, väčší príjem


Príjem kvalitných bielkovín v priebehu celého dňa je základom pre budovanie pevnej a štíhlej postavy. Ak máte viac aktívnej telesnej hmoty, teda svaloviny, môžete si dovoliť jesť viac.

Bielkoviny ako pomocníci v kuchyni


Ak radi experimentujete v kuchyni, rozhodne by vám nemal chýbať proteínový prášok. Môžete ho využiť pri pečení alebo ho pridať do raňajkovej kaše. Na trhu existuje množstvo druhov a príchutí. Od klasickej čokolády a vanilky, až po odvážnejšie príchute, ako je napríklad rumová zmrzlina. Ak uprednostňujete tekuté šejky a smoothie, kúpte si do nich napríklad srvátkový proteín alebo bezlaktózový izolát.

DÔLEŽITÉ RADY:

  • Neprekračujte dennú dávku: 2 g bielkovín na 1 kg vašej hmotnosti.
  • Dbajte na pravidelný pohyb.
  • Dodržiavajte dostatočný pitný režim.
  • Dopĺňajte vitamíny a minerálne látky.

Bielkoviny sú pre zdravé fungovanie organizmu nenahraditeľné, o tom niet pochýb. Avšak aj tu platí staré známe – všetko s mierou. Ich nadmerný príjem zaťažuje tráviaci trakt, vďaka čomu môže dôjsť k problémom so zažívaním a nafukovaniu. Pri dlhodobom extrémnom príjme bielkovín môže prísť až k problémom s obličkami.


Čítajte tiež: Ketomix Kolagén nedá vráskam šancu!

Ilustračné foto: http://www.pexels.com

1 komentár

  1. […] Určenie konkrétnej športovej alebo pohybovej aktivity je bod alebo fáza, ktorú je trochu zložitejšie definovať. Ide skôr o proces. „Akonáhle dieťa prejaví záujem o konkrétnu športovú aktivitu, je dobré mu to umožniť. Dieťa sa bude profilovať samé. Prístup rodiča, že jeho dieťa bude hokejista, nepovažujem za ideálny. „ hovorí Ľuboš Gsch. „Alebo ak sa budeme baviť o tenise, vždy budú deti, ktoré budú v tomto športe dobré a tie, ktorým to nepôjde. V prípade, že sú pohybové krúžky rôznorodé, tak môže vždy vyhrať niekto iný. A deti samé pochopia, ktorá aktivita im ide lepšie a v ktorej sa chcú ďalej zdokonaľovať.“Čítajte tiež: Ženy a proteíny […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.