Biela je znamením nevinnosti aj smrti

1
Shutterstock

Význam farieb. Biela. Prečo má každý z nás jedinečnú preferenciu pre konkrétnu farbu? Prečo je niečou najobľúbenejšou farbou práve zelená?

Je to preto, že naše vnímanie farieb je subjektívne a do veľkej miery ovplyvnené kultúrou, výchovou, estetikou ku ktorej sme vedení a kontextom. Čiže prostredím, v ktorom samotnú farbu vnímame.

Každý z nás si k farbám vytvára vlastné asociácie a na základe týchto asociácií si farby vyberáme. Z tohto dôvodu je takmer nemožné k nejakej farbe priradiť špecifickú emóciu.

Symbolický význam farieb

Určité farby majú symbolický význam. Červená znamená lásku, žltá závisť, modrá vernosť, zelená nádej, biela nevinnosť. Prečo to tak je? Prečo sa hovorí, že niekto ožltol od závisti? Keď totiž niekoho napĺňa závisť, tieto negatívne pocity pôsobia a pečeň a žlčník. A ak tieto orgány dlhší čas nesprávne fungujú, môže ožltnúť pokožka a očné bielky.

Farby na nás pôsobia a vyžarujú, čo cítime a ako to cítime. Farby dokážu liečiť. Ku všetkému sa postupne dostaneme, pozrime sa dnes na bielu farbu.

Shutterstock

Biela sa spája s nevinnosťou

Biela sa v našej kultúre spája s dobrom, čistotou a nevinnosťou, ale ak je jej veľa, v priestore môže pôsobiť chladne a sterilne. Psychológia farieb vyvoláva diskusiu a kolujú okolo nej rôzne mýty.

Je to farba nelámavého svetla. Je farbou vzkriesenia, ale aj mŕtvych. Farba znovuzrodenia v duši. Biela farba je jedinou dokonalou farbou, pretože obsahuje všetky ostatné. Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality.

Zohráva neutralizujúcu úlohu

Rozťahuje priestor, čo je dané jej jasnosťou. Medzi inými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania. Na druhej strane, ľudia, ktorí pokročili ďaleko na svojej ceste karmického očistenia, môžu aj najmenšiu nečistotu na bielej pociťovať rušivo.

Biela je neutrálna farba predstavujúca absolútnu čistotu, nevinnosť, dokonalosť, ale aj prázdnotu. Symbolizuje sneh, ľad, kľud a mier. V marketingu sa zvykne používať pri reklamách na rôzne pracie prášky a čistiace prostriedky. Najčastejšie sa kombinuje s modrou a čiernou. Vo východných kultúrach ju nemožno použiť, pretože symbolizuje smrť.

Shutterstock

Biela a oblečenie


Farba čistoty a elegancie – biela!
Biela farba je jedným zo základných odtieňov šatníka. Perfektne sa kombinuje, je ženská a pôsobí luxusne a elegantne. A na akých kúskoch ju nosiť?

Šaty


Biele šaty vám dodajú na ženskosti a sebavedomí. Sú obľúbeným kúskom viacerých žien, pretože pôsobia nevinne, ale za to veľmi elegantne a sofistikovane. Túto sezónu sa budú nosiť jemné materiály a zaujímavé asymetrické strihy. Môžete ostať aj pri klasike a zvoliť kombináciu bielej čipky. Stačí, ak svoj biely look oživíte rúžom alebo jemnými doplnkami.

Nohavice


Biele nohavice sú rozhodne „statement“ kúskom vášho šatníka. Dajú sa nosiť ako súčasť kostýmu, s blúzkou alebo tón v tóne s jemným topom alebo svetríkom. Takýto outfit bude pôsobiť čisto a upravene.

Doplnky


Biele doplnky sú must have letnej sezóny! Opasky, kabelky, topánky…doprajte si všetky. Nádherne doplnia váš outfit a skvele sa kombinujú aj s inými farbami. Pri kombinácii s bielou podčiarknu jej eleganciu a dodajú vášmu outfitu ten pravý, svieži, elegantný look.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.