Grófov syn – recenzia

1

Milujem knihy. A úplne najradšej tie, pri ktorých sa nechám uniesť do deja na nejaké krásne miesto, zamotám sa v zápletke a s napätím čítam až do konca. Často sa mi preto stáva, že ak je nejaká kniha naozaj podľa mojich predstáv, zabudnem na to, že je noc a ráno vstávam. A že keď nespím 8 hodín, nemám rada ani sama seba. Za ten príbeh to však stojí.

A ak by som si mala vybrať najobľúbenejší žáner, nekompromisne sa nebudem hrať na chrumkavú, ktorá číta zložitosti ako Zločin a trest či Starec a more. Áno, túto Hemingwayovu slávnu knihu mám už 11 rokov rozčítanú a ani som ešte nedospela alebo nedozrela, alebo ma proste to „dlhočižné“ hojdanie na mori nebaví. No ale vrátim sa k môjmu naj žánru a sú to životopisy slávnych ľudí a historické romány. Aj keďže v histórii som celkom doma, veľmi, preveľmi oceňujem, ak autor či autorka vedia o čom a o kom píšu a čo sa v danom storočí v tej danej krajine dialo. Z tohto pohľadu oceňujem najmä Phillipu Gregory a ak poznáte jej knihy napríklad Kráľovo preklatie, Druhá Boleynová, Katarína Arangónska alebo knihy spred Tudorovcami  – Pani riek, Biela princezná či Biela kráľovná, tak sú to vlastne historické životopisy. Aj keď pri nej by som niekedy pridala nejakú fiktívnu postavu, aby som nečítala len dejepis. Lenže Phillipa je historička, takže toto by neprešlo.

Na druhej strane Mel Gibson a jeho Statočné srdce môže byť akokoľvek dobrý film, ja som z kina ušla. Lebo biela dodávka v čase koňov je ešte ok (to som predýchala, lebo to nebolo zámerné), ale je to film z 13 storočia a napríklad kilt – škótsky kroj sa začal nosiť až o 200 rokov neskôr. Aj bitka u Sterlingu sa v skutočnosti odohrala úplne inak, anglická armáda bola červená nie oranžová a takýchto hrubých faktických chýb je tam veľmi veľa – len som to naozaj nedopozerala do konca.

Aj preto, že naozaj mám rada históriu a to najmä anglickú, s trochu obavami som sa pustila do trilógie kníh od slovenskej autorky Kristíny Brestenskej. Ide o knihy Grófov syn, Ochranca a Strážca nevinnosti. Knihy na seba nadväzujú, ale pokojne si môže čitateľ prečítať ktorúkoľvek a pokojne aj v akomkoľvek poradí. Každá kniha má svoj príbeh a vývoj hlavných postáv. Napísala som, že som sa do nich pustila s obavami, nie je to však pravda. Po tom ako som si prečítala autorkinu novinku V rukách nepriateľa, ktorá sa odohráva v stredovekom Škótsku na prenádhernom aj keď drsnom ostrove Skye (recenziu čítajte tu), som si celkom cielene tieto knihy objednala. Vedela som, že idem opäť do veľmi kvalitnej literatúry, milostných zápletiek, krásnej, aj keď drsnej prírody stredovekého Anglicka (12. storočie), patriarchátu a do nezmenenej histórie. To, či hlavní hrdinovia sú reálni, je na čitateľovi, pretože v súlade s tým, ako fungovali v tom čase grófstva, dohodnuté manželstvá a vôbec hierarchia jednotlivých rodov, my prišli ako ľudia z mäsa a kostí.

V krátkosti vám poviem, aký zážitok si z týchto kníh odnesiete a vy sa už rozhodnete, či sa podobne ako ja, vrátite o niekoľko storoční späť a ponesiete sa na vlne romantických príbehov.

Grófov syn – William de Warenne je v rodinnej histórii štvrtým grófom v poradí, budúcim dedičom panstva, preto pre neho platia určité pravidlá. Svoj život nemôže žiť tak akoby chcel a aj keď ho sedem rokov vo vojnách, kedy bojoval za kráľa poznačili na tele i duši, musí sa oženiť. Navyše sa o ňom šušká, že je na mužov. Rod však nesmie vymrieť po meči, grófov syn je povinný splodiť dediča – chlapca. A tak mu jeho otec gróf Hameline de Warenne nájde nevestu a určí aj termín sobáša. Je to najkrajšie dievča, aké kedy gróf Hameline de Warenne kedy videl, aj keď pochádza z čudnej rodiny. Jej otec je jeho vazal a celé noci sa opíja a trávi čas so ženami ľahkých mravov a na svoje panstvo kašle.

Jeho dcéra lady Amelia de Romille, je krásna a ešte aj múdra a milá. Poslúchne otca a vyberie sa na svoju svadbu s grófom Williamom de Warenne. Ženy v tom čase ešte neodvrávali, vládol tvrdý patriarchát a medzi vyššou šľachtou a v kráľovských rodinách sa dcéry vydávali pre spojenectvo. Láska v tom bola málokedy. Aj tu na začiatku nebola vôbec. William sa na Ameliu odmieta čo len pozrieť, aj keď si dobre uvedomuje jej krásu, lenže mu bola vnútená, tak ju nechce.

Na krásnom hrade sú teda dvaja ľudia, ktorí pre seba nemajú pohľad ani lásku. Je tu však aj Wiliamova sestra Elisabeth, ktorá sa veľmi rýchlo skamaráti so svojou švagrinou. Tú Wiliam zbožňuje, chráni ju a povolí jej aj sobáš z lásky. Ona je zaľúbená do Jamesa, ktorý s nimi vyrastal na dvore a je synom jedného z vazalov grófa Hameline de Warenne. 

Ide o ľúbostný román. Čo prelomí Wiliamovu neznášanlivosť k manželke? Ako dopadne láska medzi Elisabeth a Jamesom? To si už prečítajte sami ?

Kniha Ochranca nás zavedie priamo na kráľovský dvor. Potom, ako James odišiel, Elisabethino srdce zamrzlo a vydala sa za grófa zo susedstva. Toto manželstvo nedopadlo dobre a Elisabeth sa ocitá na kráľovskom dvore, kde ju drží kráľ (jej bratranec) ako svoju milenku. James sa vracia z ciest naspäť do Anglicka, pričom počas jeho putovania sa zúčastnil na výprave za oslobodenie Svätej zeme a kráľ Richard Levie srdce mu podaroval titul a pozemky. Tie si ide teraz uplatniť na kráľovský dvor, kde počas Richardovej neprítomnosti vládne jeho tyranský brat Ján. Keď na slávnosti v kráľovskom paláci stretáva tajomnú ženu v maske, ale s nádherným úsmevom, začína sa príbeh plný prekvapení, zvratov a keď už už všetko vyzerá, že sa na dobre obráti, príde ešte jedno prekvapenie.

Dovolí osud Jamesovi, aby sa znovu stretol s Elisabeth, ktorej pred rokmi tak veľmi ublížil? To je hlavná otázka tohto príbehu a Kristína Brestenská vás povedie od kráľovského dvora, cez nádhernú no drsnú anglickú krajinu, až po jej rozuzlenie.

Voľné pokračovanie kníh Grófov syn a Ochranca s názvom Strážca nevinnosti prináša ďalšiu ľúbostnú romancu dvoch ľudí. Otec Amelie de Romille zomiera a jeho dedičom sa stáva George Ameliin brat. Lenže ich otec bol zhýralec a zanechá po sebe spustnuté panstvo, dlhy. George sa tak vyberie za svojim švagrom Wiliamom de Warenne, ktorý je najmocnejším grófom v celom Anglicku, so žiadosťou o pomoc. Ten však žiada na oplátku, aby George odišiel do Francúzska, kde prebýva v kláštore jeho vzdialená sesternica Annabelle de Angers. Má ju priviesť bezpečne do Anglicka. Na spiatočnej ceste domov sa však niečo prihodí a potulný spevák o tom zloží pesničku. To zmení všetky plány.

Akú cestu si pripravil osud pre Georga de Romille?   

Viac vám neprezradím, čo je však isté, týmto knihám dávam 10 bodov z desiatich.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ

Andrea Hinková – Tarová

Čítajte tiež: Sedem manželov Evelyn Hugovej – Recenzia + Súťaž!
V rukách nepriateľa – recenzia a súťaž
Pani riek – recenzia – veľa histórie a trošku mágie
Kým sme boli vaši – recenzia
Včelár z Aleppa – Recenzia
999 je varovaním, aby sa minulosť neopakovala – Recenzia
Z Lovkyne lovená – recenzia a súťaž
Rodinná sága 7 sestier – recenzia

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.