Migréna nie je bolesť hlavy

1

Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy. Migréna však nie je len bolesť hlavy. Je to choroba. A tá je v spoločnosti málo akceptovaná a tolerovaná.

Celosvetovo sa migréna vyskytuje u približne 12 percent populácie a trikrát viac postihuje ženy ako mužov. Nevyhýba sa však ani deťom. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho. Medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť zvyčajne na jednej strane hlavy, nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuky.
Čítajte tiež: Čakry môžu blokovať vašu harmóniu

Čo je to migréna


Migréna je chronické záchvatovité ochorenie. Prejavuje sa strednou až ťažkou bolesťou hlavy. Tá môže trvať niekoľko hodín až dní.

„Niektorí pacienti si často zamieňajú migrénu za klasickú bolesť hlavy. Na správne rozpoznanie migrény si stačí urobiť krátky test,“ hovorí neurológ Martin Kucharík a dodáva: „Ak pacient pociťuje jednostrannú bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca a zhoršuje sa pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná a k tomu zvracia, alebo je citlivý na svetlo a zvuky, je vysoko pravdepodobné, že môže trpieť migrénou. Pacient nemusí vykazovať všetky tieto príznaky, v každom prípade by však mal navštíviť neurológa.“
Čítajte tiež: Cítite sa unavene? Tvorí sa vám akné?

Migréna s aurou či bez?


Až 80 percent pacientov má migrénu bez tzv. aury. Približne 20 percent pacientov udáva migrénu s aurou. Tá sa vyskytuje pred samotným spustením intenzívnej bolesti hlavy a pacient ju pociťuje vo forme zábleskov svetla, alebo tzv. cikcakovitým videním. Trvá maximálne 60 minút a po nej nasleduje nástup intenzívnej bolesti hlavy.
Čítajte tiež: Jarné alergie vedia znepríjemniť život

Neakceptovaná migréna


Migrénu dnes mnohí ľudia nepovažujú za chorobu, skôr za výhovorku. „Všeobecne je v spoločnosti málo akceptovaná a tomuto ochoreniu nie je prikladaná náležitá pozornosť. Aj preto sme sa rozhodli založiť pacientsku organizáciu Migréna je choroba. Jej cieľom je hovoriť o migréne ako o vážnom neurologickom ochorení, ktoré si vyžaduje liečbu. Rovnako chceme vplývať na verejnosť, a zvyšovať povedomie o prejavoch migrény, jej liečbe a spúšťačoch. Veríme, že aj týmto spôsobom dosiahneme vyššiu mieru akceptácie ochorenia v spoločnosti,“ hovorí Gabriela Hurbanová, zakladateľka pacientskej organizácie Migréna je choroba.
Čítajte tiež: Alergie – prečo vznikajú a ako s nimi žiť?

Migréna nie je bolesť hlavy.

Známi migrenici


Migrénou trpeli aj v minulosti mnohé známe osobnosti. Van Gogh, Caesar či Čajkovskij sa netajili tým, že im život znepríjemňovala migréna. Známe osobnosti, ktoré majú skúsenosti s migrénou, nájdeme aj na Slovensku.

Pacientsku organizáciu Migréna je choroba podporila herečka Táňa Pauhofová a pripojila sa aj známa speváčka Celeste Buckingham. „Je dôležité hovoriť o tejto téme a zvyšovať povedomie verejnosti o migréne ako chorobe. Myslím si, že mnohí ľudia trpia migrénou a ani o tom nevedia. Svojim príbehom migreničky sa chcem pripojiť k tejto kampani a vyjadriť jej podporu. Verím, že spoločne sa nám podarí hovoriť o tejto téme nahlas a odtabuizovať ju,“ hovorí Celeste Buckingham.

Migréna je tretie najčastejšie ochorenie na svete


Migréna je 3. najčastejšie ochorenie vo svete. Trpí ňou približne 12 percent populácie. Približne 90 percent ľudí mi migrénu ako dedičné ochorenie. V 70 percentách postihuje migréna ženy. Až 15 percent detí trpí migrénou.


Symptómy migrény

K najčastejším syndrómom migrény patria pulzujúca bolesť hlavy prevažne na jednej strane hlavy. Bolesť má strednú až ťažkú intenzitu a trvá od 4 do 72 hodín. Pohybom sa bolesť zhoršuje. Migréna je citlivá na svetlo a zvuk, sprevádzajú ju aj nevoľnosť a zvracanie.

Liečba migrény

Najdôležitejšia aj pri migréne, je diagnostika. Bolesti mierneho charakteru sa dajú liečiť analgetikami. Ak sú záchvaty časté, alebo neúčinkuje liečba analgetikami, prichádza preventívna (profylaktická) terapia. Tá je indikovaná aj vtedy, keď migréna prichádza viackrát do mesiaca, alebo toto ochorenie ovplyvňuje každodenné aktivity človeka. Prípadne sa u neho záchvaty predlžujú a liečba analgetikami je neefektívna alebo má nežiaduce účinky.

Profylaktická liečba sa nasadzuje aj v prípadoch, v ktorých hrozí transformácia takzvanej epizodickej formy migrény do chronickej a v prípade prevencie vzácnych typov migrén. Najnovším trendom v profylaktickej liečbe migrény, je využitie modernej biologickej liečby takzvanými monoklonálnymi protilátkami zo skupiny anti CGRP (peptid podobný kalcitonínovému génu).

Vyskúšajte Migrax

Migrax je komplexný výživový doplnok. Obsahuje prírodné látky, ktoré podporujú uvoľnenie a relaxáciu hlavy. Migrax je úplne unikátny svojím komplexným zložením. Základom je extrakt z Rimbaby obyčajnej s obsahujúcou vysokou koncentráciou aktívnych látok zvaných partenolidy. Ďalej obsahuje horčík, koenzým Q10 a vitamín B2, ktoré podporujú priaznivé pôsobenie extraktu z rimbaby. Kúpite tu




ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.