Cítite sa unavene? Tvorí sa vám akné?

2

Chce to jarný detox. Jar je ideálnym časom pre detox tela. Počas zimy sme svoju postavu veľmi neriešili a tým pádom sme nemysleli ani nato, ako sa má naše telo. Až pričasto sa nám stávalo, že sme mu dávali nekvalitnú stravu plnú chémie. To sa však mohlo odraziť na našom zdraví, nálade i kráse.

Obsah článku

Ako vplýva črevná mikroflóra na našu pokožku?
Prečo máme akné aj vo vyššom veku?
Aké vonkajšie faktory ovplyvňujú kvalitu našej pleti
Ako na nás vplýva zmena ročných oddobí?
Prečo by sme pri jarnom detoxe mali začať s pečeňou
Čo by sme mali z jedálnička vyhodiť a čo naopak do neho zaradiť?

Ako vplýva črevná mikroflóra na našu pokožku?


V našich črevách je kľúč k telesnému zdraviu, psychickej pohode a krásnej pokožke. Viete o tom, že v hrubom čreve sídli 80 percent imunitného systému? Vďaka črevám a koži, má náš organizmus najintenzívnejší kontakt s vonkajším svetom. Vyrovnaná črevná flóra spolu s imunitným systémom, tvoria črevnú sliznicu zdravú. Nad črevami je ešte jeden orgán a ten je nadradený všetkým ostatným. Čítajte ďalej.
Čítajte tiež. 7 rád, ako na jarný detox – podporte chudnutie

Jarný detox – máte akné aj vo vyššom veku?

Črevná mikroflóra a jej zmeny majú výrazný vplyv na kožu. Akné je dôsledok rozkolísaných hormónov aj prejavom zápalu. Základom zachovania zdravia je protizápalová strava vylučujúca alebo aspoň obmedzujúca potraviny, ktoré by mohli spôsobovať zápal – pšenica, mliečne výrobky, sója, polotovary a ďalšie. Nielen strava, kvalitu našej pleti ovplyvňujú aj vonkajšie faktory, ako sú stres a veľmi dôležitý je spánok. Krása, harmónia a pohoda vychádzajú z princípov holistiky.
Čítajte tiež: Detoxikácia organizmu. Kedy sa do nej pustiť?

Jarný detox – ako na nás vplýva zmena ročných období?

Žijeme v klimatickom pásme, ktoré má štyri ročné obdobia. Klimatické zmeny však spôsobujú, že planéta sa otepľuje a zima najmä v nižších oblastiach už  nie je rozprávkovo zasneženou krajinou. Aj tento rok sa už od začiatku roka striedali chladné dni s tými takmer jarnými.

V prípade, že by klimatické obdobia prichádzali pozvoľne, organizmus by sa im prispôsobil a zrejme by sme hovorili len o jarnej únave. Tá bola vždy spájaná so subjektívnymi pocitmi fyzickej a psychickej vyčerpanosti u niektorých ľudí. Jarná únava nie je ochorenie, je to skôr vyčerpanosť organizmu.
Čítajte tiež: Filozofiou detoxu je nevrátiť sa späť

V zime naša čistička trpí

Zatiaľ čo v teplých mesiacoch trávime veľa času vonku, športujeme a hýbeme sa a prijímame ľahkú potravu, v zimných mesiacoch nás to ťahá dnu, a nechce sa nám obliecť a ísť aspoň na prechádzku. Tak ležíme pri televízore a nudu zajedáme chipsami a nezdravými energeticky výdatnejšími, mastnejšími jedlami. Do toho príde jeseň s ňou lokše, kačice a husi, no a na Vianoce si zase doprajeme zemiakový šalát a celú kopu koláčov.

Nič z toho nášmu organizmu neprospieva a naša „čistička“ a hlavný detoxikačný orgán – pečeň – , ktorý má za úlohu bojovať a vylučovať toxíny a iné škodlivé látky, dostáva poriadne zabrať. A práve tento nesprávny „zimný“ prístup k nášmu telu, môže na jar spôsobiť to, čomu hovoríme jarná únava.

Naše telo navyše počas zimných mesiacov produkuje viac melatonínu – hormónu spánku a ako sa začínajú predlžovať dni a otepľovať sa, do popredia sa dostáva hormón serotonín (podieľa sa na prenose medzi nervovými bunkami).

Aké sú príznaky tzv. jarnej únavy?

Pri prvých príznakov tzv. jarnej únavy – bolesti hlavy, ospalosť, zlá nálada a ďalšie – spozornieme a keďže sme nemysleli na prevenciu, hľadáme spôsoby, ako si pomôcť. Začnime tento rok správne a to očistou pečene. Málokto vie, že nie črevá, ale pečeň sú nadradeným orgánom tráviacej sústavy.

Je to pečeň, ktorá sa stará o správny chod metabolizmu, očisťuje organizmus od toxínov, kontroluje strávenú potravu a premieňa živiny na energiu. Prvým krokom odstránenia jarnej únavy je teda očista pečene.

 Prečo pečeň? Lebo je to náš hlavný detoxikačný orgán, laicky povedané je to čistička a teda nadradený orgán tráviacej sústavy. Naše orgány každý deň bojujú s množstvom toxických látok, a naše vylučovacie orgány sa ich snažia spolu so škodlivými usadeninami zbaviť. Funkcionalita pečene má „v popise práce“ aj ovplyvňovanie metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín, ktoré produkujú žlč, ukladajú železo a prispieva aj k tvorbe hormónov.

Je to teda pečeň, ktorá sa stará o správny chod metabolizmu, očisťuje organizmus od toxínov, kontroluje strávenú potravu a premieňa živiny na energiu, podieľa sa na zrážaní krvi, hospodárení s vodou a soľou, je zásobárňou krvi, železa a živín.

Priberáte? Cítite únavu?

Ak pečeň nie je v dobrej kondícií a nestaráme sa o ňu správne, dá nám to najavo niekoľkými príznakmi. Môže to byť zvýšené priberanie telesného tuku, ďalej poškodenie imunitného systému, kožné problémy, hromadenie toxínov v organizme, tvorba žlčových a pečeňových kameňov a tiež nadmerná únava. A samozrejme tráviace problémy a nepravidelné vylučovanie.

Ako si udržať pečeň a črevá v správnej kondícií? Čo im prospieva?

Ak si chceme udržať zdravú pečeň a teda aj celý organizmus, zrejme sa budeme opakovať a neustále pripomínať dôležitosť pestrej stravy. Naše stravovanie sa začína v obchode, takže už tam hľadajte zdravé a farebné potraviny vhodné na prípravu varením, dusením alebo na varenie v pare.

Do jedálnička pridajte probiotiká, ideálne jogurty gréckeho typu, acidofilné mlieko, zrejúce syry, prírodne kvasenú zeleninu a podobne.

Prebiotiká – nestráviteľnú zložku potravín najčastejšie tvorenú vlákninou podporujúcu rast črevnej mikrobioty, nájdete v koreňovej zelenine, cibuli alebo cesnaku.

Antioxidanty z korenia, byliniek a bobulovitého ovocia bojujú s voľnými radikálmi.

Črevám prospieva pohyb, najlepšie chôdza.
Čítajte tiež: Najlepším parametrom pohybu, je radosť!

Dôležitý je aj prísun tekutín- avšak tých správnych, najideálnejšia je čistá voda, bylinkové čaje, v menšej miere aj zriedené ovocné či zeleninové šťavy.

Čo im naopak neprospieva?


Vyvarujte sa jojo efektom, teda drastickým zmenám v jedálničku.

Snažte sa postupne obmedzovať prísun mäsa, rafinovaného oleja, najmä slnečnicového, lepku z geneticky modifikovanej pšenice, vyprážaných jedál, fast foodu a alkoholu..

Takže, ešte predtým, ako sa pustíte do diétneho programu, naordinujte si detox pečene.

A mám pre vás aj tip aj s 30 percentnou zľavou. Je ním komplexný výživový doplnok Liverax Obsahuje prírodné aktívne látky na podporu zdravia pečene.

Prírodné látky, voľne predajný.
Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.