Vážite si svoje telo a chcete si zlepšiť fyzickú kondíciu, aby ste z nej mohli ťažiť ešte dlhé roky? Na tejto dlhodobej ceste vám pomôže šport, ktorý zaradíte do svojej každodennej rutiny. Začať môžete napríklad s behom, ku ktorému vám netreba nič iné, len pevnú vôľu a kvalitné topánky.
So správnou obuvou pri behu vydržíte
Každý, kto športuje, určite zažil z času na čas obdobie, keď zo svojho tréningového plánu vypadol. Možno to spôsobila nedostatočná motivácia, možno nepríjemnosti pri športe, ktorým sa však dá vyhnúť. Pri behu sa môžete stretávať s bolesťami kolien či kĺbov. Vo väčšine prípadov však stačí kvalitná bežecká obuv, určená na konkrétny terén, a bolesť postupne vymizne.
Uvidíte, že so správnou bežeckou obuvou (veľkosťou ideálne o číslo väčšou, ako nosíte, aby ste sa vyhli čiernym nechtom), pri behu vydržíte, ak si budete udržiavať aj vnútornú motiváciu. Či už sú to výkony, túžba zúčastniť sa závodov, zhodenie prebytočných kilogramov alebo mentálna psychohygiena. Topánky na beh a iné športové vybavenie na Sportrysy.sk sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených bežcov.
Všetkého s mierou
S behom a celkovo so športom to nepreháňajte a neočakávajte od svojho tela výkony, na aké nie je pripravené. Cesta je cieľ, preto vzdialenosti a rýchlosť behu zvyšujte postupne, aby ste tempo neprepálili, čím si môžete ublížiť. Nechcete predsa odbehnúť jednu trať a na dva týždne ostať so silnou svalovou horúčkou.
Beh by vám mal spôsobovať radosť a nie bolesť. Nezabúdajte preto po každom behu na poriadny strečing a približne dvakrát do týždňa si dávajte aj oddychový deň, aby ste regenerovali. Vaše telo potrebuje dostatok energie z jedla, potrebuje si pospať, ale zároveň myslite aj na aktívny oddych. To neznamená, že preležíte celý deň na gauči pred televízorom, no znamená to, že nebudete mať tréning, ale pôjdete napríklad na prechádzku na čerstvý vzduch.
Zdroj obrázka: Bastian Weltjen / Shutterstock.com