Pripravte záhradu na jeseň

0
Ako pripraviť záhradu na jeseň?

Záhrada na jeseň. Skôr ako ju začnete pripravovať na zimu, nezabudnite ju upratať. Posledné teplé dni sú ako stvorené na prácu v záhrade. Prinášame vám tipy, ako s ľahkosťou zvládnuť jesenné upratovanie záhrady.

Záhrada na jeseň – zhrabte popadané lístie

Záhrada na jeseň. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest.

Použiť môžete hrable, vysávače alebo fukáre.
Čítajte tiež: Záhrada na balkóne či terase? Vyskúšajte

Möbelix

Ostrihajte živý plot

Táto práca je vhodná na koniec októbra. Ideálne je ho poriadne poliať a prikryť korene stromov kôrou. Tá ochráni pôdu pred mrazom a zároveň zabráni rastu buriny.
Čítajte tiež: Jesenné poklady: jablká a hrušky

Záhrada na jeseň – pokoste trávnik

Nepodceňujte prípravu trávnika na jeseň a zimu. Koncom októbra alebo začiatkom novembra trávnik naposledy pokoste, ale tentokrát nechajte trávu o trochu vyššiu.

Pred zimou by ste mali trávniku venovať špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ je preliaty, čo sa môže stať v prípade automatického zavlažovania, pokoste ho do výšky maximálne 5 cm.

Prevzdušnite ho vertikulátorom s drôtikmi, ktorý trávu prečeše a zbaví húb.
Čítajte tiež: Mabon prináša temnejšiu časť roka

Naopak vysušený trávnik pokoste do výšky maximálne 6 cm a na prevzdušnenie použite vertikulačné hrable s drôtikmi, ktoré vyčešú uschnutú trávu.

V rámci jesennej starostlivosti môžete trávnik postriekať proti zimným plesniam a na prilepšenie ho môžete poprášiť trochou kompostu. Vždy to robte cez sito, nech nemáte na záhrade nevzhľadné veľké kusy.

Ostrihajte ruže

Predtým, ako príde zima, nezabudnite ruže a ich výhonky zastrihnúť. Kríkové ruže skráťte pomocou špeciálnych nožníc. Odstráňte všetky výhonky, ktoré sú choré, zlomené alebo inak poškodené.

Na jeseň ostrihajte ruže

Zimu neprežijú a rastlinu iba oslabia. Po zastrihnutí zakryte výhonky zeminou až do výšky 15 – 20 cm. Nepoužívajte pôdu z okolia ružového kra, aby ste náhodou nepoškodili korene. Na prikrytie je ideálna čečina alebo kompost.

Na povrch pôdy poukladajte vetvičky zo smreka alebo jedle. Zabránite tak zamrznutiu kríkov. Pri stromčekových ružiach dbajte na ich zabalenie.

Korunu stromčeka zabaľte do netkanej textílie alebo vrecoviny, a pevne ju priviažte, aby sa počas zimy neodhrnula. V žiadnom prípade nepoužívajte čiernu textíliu alebo fóliu.

Rastlina sa pod vplyvom slnečného žiarenia pod čiernou textíliou zaparí a splesnivie.

Záhrada na jeseň – zrušte a porýľujte záhony

Záhony, o ktoré ste počas roka s láskou starali, sa budú pomaly ukladať na zimný spánok. Ako prvé zrušte záhony koreňovej zeleniny ako je zeler a petržlen. V zemi ešte môže zostať mrkva, kel, pór, červená repa alebo čierny koreň.

Mierne mrazy zvládne ružičkový kel, čínska kapusta, poľníček a špenát. Všetky rastliny ale chráňte vrstvou lístia.

Pred zimou všetky záhony porýľujte a zbavte buriny. Na jar vám to ušetrí prácu. Hlinu môžete tiež jemne pohnojiť, aby mala z čoho čerpať živiny.

Postarajte sa o bylinky a trvalky

Listy byliniek môžete otrhať a vysušiť. V zime sa vám budú hodiť do jedál alebo do čaju. Oregano, mätu, tymián alebo šalviu môžete nechať cez zimu vonku, len ich starostlivo zahrabte do lístia, aby cez zimu neomrzli.

Trvalky zahrňte zeminou, na jar vám opäť vykvitnú.

Spracujte opadané konáre

V rámci jesenného upratovania nezabudnite spracovať v drviči opadané konáre a odštiepky. Tie môžete použiť ako základ kompostu. Nepokúšajte sa vkladať materiál do drviča násilím, mohli by ste ho poškodiť.

Väčšie odrezky odporúčame zmenšiť pomocou silnejších nožníc na konáre s veľkou pákou. Ak je materiál po prvom drvení príliš hrubý, môžete proces zopakovať.

Kompostujte

Pre dosiahnutie dobrého výsledku pri kompostovaní dbajte na to, aby bol materiál pri plnení kompostéra čo najpestrejší a suchý sa dobre premiešal s mokrým.

Tým sa vytvorí vyrovnané prostredie, ktoré kompost potrebuje k tomu, aby sa stal dobrým hnojivom.

Do kompostu môžete pridať biologický kuchynský odpad, posekanú trávu, suché lístie, odrezky zo živého plota a kríkov, zbytky kvetov aj odrezky zo stromov.

Hodnotný humus, ktorý vznikne kompostovaním, sa hodí ku skvalitneniu namáhanej záhradnej pôdy a obnoveniu jej života.  

Vysádzajte

Najskôr vám radíme záhony zrušiť a teraz máte vysádzať? Áno, naozaj je to tak. Na jeseň sa mnoho rastlín vyžína, ale sadia sa cibuľoviny a ovocné stromy.

September je ideálny čas pre tulipány, krókusy, narcis a hyacint.

Od polovice októbra tiež môžete začať vysádzať jablone, hrušky, višne, čučoriedky alebo exotické kiwi a figovník.
Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.