Jeme veľa potravín, ktoré sú chudobné na živiny. Prijímame veľa kalórií z jedla, ktoré je preplnené tukmi a cukrami. A súčasne majú minimum dôležitých vitamínov a minerálov. A zároveň nejeme dosť ovocia a zeleniny, ktoré sú jedným z najbohatším zdrojov vitamínov a minerálov.
Pretože veľa z nás nekonzumuje dostatok mliečnych výrobkov, chýba nám vápnik a vitamín D. Jete všetko, čo vám zabezpečí dostatočný príjem týchto piatich živín?.
5 základných živín
Kyselina listová
Prečo ju potrebujete:
Kyselina listová (folová), vo forme, v ktorej sa nachádza v potravinách. Je jeden z 8-mich B vitamínov, ktorý je potrebný pre tvorbu a údržbu buniek, najmä počas ich rýchleho rastu. Ženy by ju mali v odporúčanom množstve konzumovať aj pred aj počas tehotenstva. Kyselina listová je takisto prítomna pri tvorbe genetického materiálu ako aj červených krvinkách, vďaka ktorým prúdi kyslík do celého tela.
Kde ju nájdete:
Slovo folic pochádza z latinského slova folium, čo znamená list. Tento vitamín je bohato obsiahnutý v listovej zelenine. Môžete ju takisto nájsť aj v špargli, brokolici, avokáde či citrusovom ovocí, ako aj v orechoch a fazuli.
Vitamín A
Prečo ho potrebujete:
Kľúčovou funkciou vitamínu A je podporovať dobrý zrak. Je to kľúčovým hráčom pri prenose elektrických signálov z očí do mozgu. Vitamín A podporuje zdravú pokožku a hlienové membrány, ktoré nám slúžia ako ochrana pred infekciami. Takisto podporuje reprodukčné a imunitné funkcie nášho systému.
Kde ho nájdete:
V aktívnej forme (ktorú telo dokáže ihneď využiť) môžeme vitamín A nájsť v niektorých živočíšnych produktoch ako je pečeň, vajcia a maslo. Mnoho ľudí získava veľké množstvo vitamínu A vo forme betakaroténu, ktorý dodáva mnohému ovociu a zelenine tmavozelenú, žltú a oranžovú farbu.
Telo dokáže ľahko premieňať betakarotén na jeho aktívnu formu v podobe vitamínu A. Betakarotén môžeme nájsť v mnohých farebných potravinách ako napríklad v mrkve, tekvici, broskyni, marhuli, papáji, sladkých zemiakoch, listovej zelenine a brokolici.
Živiny
Vápnik
Prečo ho potrebujete:
Vápnik je jeden z najviac zastúpených minerálov v našom tele. Takmer všetok je uchovaný v našich kostiach a zuboch. Mnoho ľudí vie, aký je vápnik dôležitý pre udržovanie zdravých tkanív, ale je dôležitý aj inde.
Vápnik hrá podstatnú úlohu pri svalových kontrakciách, prispieva k regulácií činnosti srdca a pomáha bunkám komunikovať v našom nervovom systéme.
Kde ho nájdete:
Mnoho ľudí hľadá vápnik najmä v mliečnych produktov – ktoré síce sú najbohatším zdrojom vápnika – no môžete ho nájsť aj v listovej zelenine, tofu, fazuli či mandliach.
Vitamín D
Prečo ho potrebujete:
Vitamín D stimuluje absorpciu vápnika a fosforu z tráviaceho traktu. Je dôležitý pre telo pri tvorbe a udržiavaní zdravých zubov a kostí. Vitamín D je takisto nevyhnutný pre správne fungovanie svalov a podporuje imunitný systém.
Kde ho nájdete:
Vitamín D je označovaný ako ,,slnečný vitamín”. Telo si ho dokáže vytvoriť v pokožke, ak je dostatočne dlho vystavené slnku. Avšak, mnoho ľudí nemôže resp. nechce byť vystavených slnečnému žiareniu z rôznych dôvodov (životný štýl, používanie ochranných prostriedkov), ktoré neumožňujú jeho dostatočnú tvorbu. Je iba zopár potravín, ktoré sú prirodzeným zdrojom vitamínu D.
Ide najmä ryby s vysokým obsahom tuku, vaječné žĺtky a pečeň, čo je dôvod, prečo môže byť mlieko hodnotným zdrojom.
Živiny – Draslík
Prečo ho potrebujete:
Draslík pomáha centrálnej nervovej sústave posielať impulzy naprieč celým telom. Aj vďaka draslíku si udržujeme zdravý krvný tlak a pomáha nám efektívne získavať energiu z prijatého jedla. A všetky svaly, vrátane srdcového svalu potrebujú draslík pre správnu činnosť.
Kde ho nájdete:
Najlepším zdrojom draslíka v ovocí sú melóny, banány, avokádo, marhule, citrusové ovocie a jahody. Najvyšší obsah draslíka v zelenine obsahujú paradajky, mrkva, špenát a brokolica. Mlieko spolu s vápnikom a vitamínom D je takisto dobrý zdroj draslíka.
Susan Bowermanová, konzultantka spoločnosti Herbalife