Keď detox a diéta nezaberá, prichádza demotivácia. Môže byť za tým aj bezpríznaková stukovatená pečeň. Ta a postihuje aj mladšiu generáciu.
Zostať pri novoročných výzvach aj počas nasledujúcich mesiacov je oveľa náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. A tak niektorí sa síce držia svojich plánov a cieľov. Mnohí už od nich upustili a ďalšia skupina „bojuje“ sama so sebou, so svojou motiváciou a svojím telom.
V jarnom období sa čoraz viac skloňuje slovíčko detox či diéta. Niektorí sa zveria do rúk profesionálov a svoj program konzultujú nielen s trénerom, ale aj lekárom. Aby bol akýkoľvek diétny program účinný a aj detox tela mal zmysel, musíme sa pozrieť nato, ako je na tom naše telo zvnútra. A tu prichádza na rad pečeň.
Čítajte tiež: O pečeni vieme dosť, ale o jej chorobách málo
Nepodceňte to, čo vás nebolí
Pred začatím diétneho programu by ste sa mali najskôr pozrieť na to, v akom stave je vaša pečeň. Prečo? „Aby naše telo fungovalo správne a aby sme sa dobre cítili, je dôležité začať na správnom konci. Teda zvnútra. Návšteva kozmetičky, ani tá najkvalitnejšia pleťová maska nedokáže vyčarovať krásnu pokožku. Pokiaľ nebudeme mať najdôležitejší očistný orgán – pečeň v poriadku,“ hovorí na začiatok všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Diana Baranová.
Čítajte tiež: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
Detox a diéta sa začína v pečeni
Pečeň by sme podľa lekárky mohli prirovnať k veľkej zložitej továrni. V nej sa na jednotlivých úsekoch intenzívne a nepretržito pracuje. “Musíme zabezpečiť čisté, zdravé a nepoškodené priestory, ich dostatočné upratovanie a udržiavanie kvalitnými prostriedkami, funkčnú čističku. Len v takom prípade sa nám investícia vráti v podobe dokonale fungujúceho systému a bezchybných výsledných produktov,“ pokračuje Baranová.
Čítajte tiež: Obezita patrí do rúk odborníkov
Pečeň je superman medzi orgánmi
Benefity pečene sú známe už dávno. Nenahraditeľná časť nášho organizmu a superman medzi jednotlivými orgánmi. Pečeni vďačíme za množstvo dôležitých funkcií. Na svojich pleciach si tak nesie veľa zodpovednosti.
„Dalo by sa tiež povedať, že pečeň je akýmsi „nadradeným“ orgánom v brušnej dutine. A to nielen anatomickým umiestnením, veľkosťou, ale aj zodpovednosťou za množstvo prebiehajúcich funkcií. Mohli by sme povedať, že má svoj tráviaci systém, imunitný systém, endokrinný systém, exokrinné a mnohé ďalšie funkcie. Ich porucha sa premietne na rôznych úrovniach fungovania celého organizmu. Preto, ak sa rozhodneme pre detox a diétu, mali by sme začať upratovať práve tu,“ hovorí ďalej všeobecná lekárka.
Čítajte tiež: Zvýšená teplota nám oznamuje problém. Kedy spozornieť?
Keď pečeň volá o pomoc
Ľudské telo nám dáva rôzne podnety, upozorňuje nás, že niečo nie je v poriadku. Často človek ani netuší, že signály, ktoré nám telo vysiela, sú volaním pečene o pomoc.
„Veľmi častým ochorením, respektíve dôvodom porúch funkcie pečene nielen v našich končinách je práve nealkoholická steatóza pečene – stukovatenie pečeňových buniek. Nahromadenie tuku môže mať za následok poruchu funkcie tohto dôležitého orgánu,“ vysvetľuje konkrétnejšie Baranová.
Čítajte tiež. Jarné alergie vedia znepríjemniť život
Detox a diéta – najprv očistite pečeň
Ako najčastejšie ľudské telo signalizuje, že pečeň potrebuje očistu a ako môže človek spozorovať, že má pečeň zanesenú tukom?
„V úvodných fázach dokonca obvykle prebieha skryto a bez viditeľných príznakov. Postupne príznaky, ktoré upozorňujú na problém s pečeňou, môžu byť len nešpecifické a minimálne. Sú to celková únava, malátnosť, nevýkonnosť, svalová slabosť. Ale aj tráviace ťažkosti (nafukovanie, plynatosť, kŕče, bolesti brucha alebo tlak – prevažne pod pravým rebrovým oblúkom, príp. v nadbruší). Príznakmi tiež môžu byť pocit ťažoby, plnosti, nevoľnosť, poruchy vyprázdňovania,“ vymenúva problémy, ktoré signalizujú poruchy pečene, lekárka.
Čítajte tiež: Detoxikácia organizmu. Kedy sa do nej pustiť?
Kedy už bije pečeň na poplach?
„Kožné problémy, poruchy imunitného systému, hormonálna nerovnováha, opuchy. To sú symptómy toho, že je načase začať konať,“ varuje MUDr. Diana Baranová.
Najčastejšou príčinou steatózy je výsledok „blahobytného“ spôsobu života. Ten je sprevádzaný nedostatkom pohybovej aktivity. A tiež nadmerným prísunom cukru a tučných, mastných, ťažkých jedál – teda tukov a mastných kyselín. Celkovo zlá a nesprávna životospráva.
„Rizikový faktor predstavuje obezita, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov – typický pacient s metabolickým syndrómom alebo syndrómom X. Diagnostikovaný je vtedy, ak osoba spĺňa tri a viac z nasledujúcich podmienok. A teda centrálna alebo brušná obezita. Obvod pása u mužov viac ako 102cm, u žien viac ako 88 cm. Vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi. Vysoká hladina triacylglycerolov a nízka hladina HDL cholesterolu,“ vyratúva Baranová možné rizikové faktory.
Čítajte tiež: Diéta – 3 najpopulárnejšie. Ktorú si vybrať?
Kedy vznikne steatóza ako sekundárne ochorenie?
A pýtate sa, kedy môže vzniknúť steatóza ako sekundárne ochorenie? Môže ju vyvolať iné ochorenie, ale aj užívanie liekov, v neposlednom rade aj konzumácia alkoholu. Zriedkavejšie však môže byť problémom aj drastické chudnutie.
„Steatóza môže vzniknúť aj ako následok nejakej choroby alebo vplyvom vonkajšieho prostredia. Vonkajším prostredím sú napríklad lieky (analgetiká, anaboliká, nesteroidné antiflogistiká, antiepileptiká…). Takisto aj toxické látky, akými sú organické rozpúšťadlá alebo ťažké kovy a tiež alkohol.
V menšom meradle sa môže vyskytnúť aj pri náhlom a drastickom úbytku váhy. To spôsobuje masívnu mobilizáciu tukových zásob z oblasti brušného a podkožného tuku, ktorý sa následne musí spracovať v pečeni,“ hovorí MUDr. Diana Baranová.
Čítajte tiež: Je bezlepková diéta skutočne zdravšia alebo ide o výstrelok?
Detox a diéta – základom je zdravá strava
Všeobecne ľudia vedia, že bez zdravého jedálnička a dostatočného pohybu svojmu telu nepomôžu. A rovnako je to i s pečeňou. A ak hovoríme o zdraví na tanieri – treba sa pozrieť aj na to, čo na tanier v takomto prípade nepatrí. Najmä ak potrebujeme dôležitý orgán v tele zregenerovať.
“Základom zdravého organizmu je zdravá strava. Jej súčasťou je čerstvá zelenina, ovocie a tiež zdravé tuky a vlákniny. A to všetko je spojene s pravidelnou fyzickou aktivitou a redukciou telesnej hmotnosti. ,“ hovorí Baranová.
Čítajte tiež: Diéta: Akému ovociu sa vyvarovať?
Potraviny, ktoré nemajú miesto na našom tanieri – detox a diéta sa začínajú zvnútra
Potraviny, ktoré by sme mali úplne vylúčiť z jedálnička, sú tie s vysokým obsahom tuku, cukru a soli. Na našom tanieri nemajú čo robiť vyprážané jedlá, ani jedlá rýchleho občerstvenia s nedostatočnou výživovou hodnotou, či málo tepelne upravené potraviny. Alkohol obmedzte na minimum. Netreba zabúdať aj na pitný režim. „Dôležitý je aj prísun tekutín. Najideálnejšia je čistá voda, bylinkové čaje, v menšej miere aj zriedené ovocné či zeleninové šťavy,“ pokračuje ďalej MUDr. Diana Baranová.
Ak už aj vieme, čo na tanier patrí, nepodceňte prípravu jedál. Najideálnejšie pripravovať pokrmy len varením alebo dusením v pare. Prípadne s pridaním malého množstva tuku.
Esenciálne fosfolipidy pôsobia na niekoľkých úrovniach
Fosfolipidy sú malí pomocníci namáhanej pečene. A ako konkrétne môžu pri regenerácií pečene pomôcť? Funkcia pečene je podľa všeobecnej lekárky priamo naviazaná na vonkajší obal, tzv. membránu jej buniek (hepatocytov). Je zložená z dvojvrstvy fosfolipidov. Z nich má najvyššie zastúpenie fosfatidylcholín.
„Práve membrána pečeňovej bunky je miestom prvotného pôsobenia esenciálnych fosfolipidov (EPL). Ich hlavnou zložkou je vysoko purifikovaný extrakt molekúl polyenyl-fosfatidylcholínu zo sóje,“ vysvetľuje Baranová.
Esenciálne fosfolipidy podľa nej pôsobia v pečeni viacerými mechanizmami a na viacerých úrovniach. „Jednými z najdôležitejších mechanizmov sú obnova fyziologickej (pôvodnej) stavby bunkových membrán. A to tým, že sa do nich v nezmenenej forme zabudujú a tým priamo spôsobia zmeny v ich lipidovom zložení a následné zvýšenie fluidity, t.j. uvoľnenie hustoty týchto membrán,“ opisuje prvú úroveň MUDr. Baranová.
Detox a diéta – ako pôsobia esenciálne fosfolipidy
V dôsledku toho nastáva urýchlenie látkovej výmeny, ktorá na nich prebieha a je základným predpokladom správneho fungovania pečeňovej bunky. Vďaka náprave stavby membrán „esenciálne fosfolipdy pôsobia proti negatívnym účinkom zvýšenej hladiny vnútrobunkového cholesterolu. Tá je pre pacientov so steatózou typická.
V pečeni postihnutej steatózou býva utlmená tzv. beta oxidácia mastných kyselín. U chorých prispieva k poškodzovaniu pečeňových buniek,“ hovorí lekárka a zároveň dodáva, že esenciálne fosfolipidy sú schopné betaoxidáciu znovu zvýšiť.
Banner Ketomix.sk
Taktiež potvrdzuje, že efekt podávania tzv. esenciálnych fosfolipidov u pacientov s chorobami pečene je predmetom niekoľkých desiatok štúdií už takmer 35 rokov. „Za túto dobu sa podarilo spoľahlivo preukázať ich účinnosť a zároveň neboli pozorované žiadne nežiaduce toxické účinky ich podávania.
U pacientov pri pravidelnom užívaní došlo nielen k ústupu klinických prejavov. Zlepšenie bolo pozorovateľné aj pri ultrazvukovom a CT vyšetrení. Došlo aj k pozitívnym zmenám v pečeňových testoch a histologických nálezoch. Odporúčané je užívanie 1800 mg denne počas aspoň jedného až troch mesiacov,“ uzatvára všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Diana Baranová.
Kde môžeme nájsť fosfolipidy?
Voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú takmer identické ako fosfolipidy membrán pečeňových buniek. Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche látkovej premeny pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány. Tým prispievajú k obnove štruktúry a funkcií pečeňových buniek.
Vďaka tomu následne dochádza k urýchľovaniu regenerácie pečeňových buniek, úprave rovnováhy krvných tukov a stabilizácii žlče. Liek môžu užívať deti od 12 rokov (cca 43 kg), doba liečby nie je časovo obmedzená.
[…] chcete len krátkodobú očistu alebo plánujete počas detoxu schudnúť, pustite sa do toho […]
[…] To je možno ešte horšie, telo má rado pravidelnosť. Keď už chcete detox, pridajte si väčšiu porciu zeleniny a dodržiavajte pitný […]