5 tipov na detoxikáciu organizmu, ktorá vás bude baviť

1

Máte zlú náladu, pocit* plnosti a vyčerpania? S návratom do života plného zdravia a elánu vám pomôže očistná kúra. Tá pritom nemusí byť len nutným zlom. Skúste ju poňať netradične tak, aby vás bavila.

 

Tip č. 1: Zdravý jedálniček trochu inak
V mnohých návodoch, ako správne detoxikovať je na prvom mieste konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia. Zdravý jedálniček je síce nevyhnutný, ak ale nie ste veľkými fanúšikmi chrúmania kilogramov zeleniny, ide to aj zábavnejšie. Vyskúšajte napríklad smoothie, nápoj, ktorý sa v poslednej dobe teší veľkej obľube.

Receptov existuje nespočetné množstvo, zapojiť môžete aj vlastnú fantáziu a rozmixovať to, čo vám chutí najviac. Uvidíte, že netradičným spojením chutí získa zdravá strava úplne novú podobu. Okrem smoothie podporuje očistu organizmu aj kajenské korenie alebo kari, ktorými si môžete okoreniť obľúbené pokrmy.

Tip č. 2: Príjemne sa vypotiť
Je známe, že potením sa z tela vyplavujú nebezpečné toxíny a ďalšie škodliviny. Aby potenie bolo zdravé aj zábavné súčasne, zájdite si pravidelne do sauny. Tamojšia horúca klíma dodáva poteniu intenzitu, teplý vzduch rozširuje cievy, čím zlepšuje krvný obeh a tým aj prepravu odpadu do pečene, ktorá ho prefiltruje na neškodné látky. Saunovanie je okrem toho príjemná aktivita, ktorú je možné prevádzkovať spoločne s priateľmi.

Vhodná je klasická fínska sauna, ktorá poskytuje teplo 95 °C,  čím zvyšuje intenzitu potenia. V infračervenej saune preniká teplo zasa 45 mm pod kožu, čím sa proces vylučovania toxínov zrýchľuje. Pre detox sa hodí aj caldarium, kde pri vysokej vlhkosti vzduchu dochádza k prirodzenej očiste organizmu.

 

Tip č. 3: Masáže a ezoterika
Krvný obeh a lymfatický systém, ktoré odvádzajú škodliviny z tela, sú stimulované okrem iného masážnymi procedúrami. Či už si vyberiete klasickú masáž, zdravotnú lymfodrenáž alebo napríklad exotickú akupunktúru, odborník pri nich pracuje s bodmi na tele, kde sa toxíny množia a usádzajú, a za pomoci tlaku dokáže bunky na danom tele stimulovať tak, aby škodlivé látky uvoľnili. Očistiť telo od toxínov pomáha aj tradičná ajurvédska medicína, uvoľňujúca meditácia alebo kryoterapia.

Pri kryoterapii je telo na maximálne tri minúty vystavené veľmi nízkym teplotám, obvykle až −150 °C. Extrémny mráz v kombinácii s následným prehriatim prekrvuje kožu, svaly a kĺby, podporuje látkovú výmenu a detoxikuje telo od škodlivín.

Tip č. 4: Dynamický pohyb zvesela
Osvedčeným receptom, ako telo očistiť od toxínov, je aj aktívny pohyb. Ten podporuje vylučovanie potu a zároveň posilňuje imunitný systém organizmu, ktorý následne funguje ako obranný štít proti nebezpečným látkam pôsobiacim z vonkajšieho okolia. Kto nemá rád posilňovňu a ani ďalšie športové aktivity, môže vyskúšať netradičné pohybové aktivity ako tanec, jóga alebo napríklad bazén.

Kondičné plávanie je vhodné spojiť s regeneračnými masážami vodnými tryskami, chrličmi, bublinkovačmi, vodnou stenou alebo termálnou vodou, ktorá má na organizmus blahodarné účinky.

Tip č. 5: Drobnosti všedného dňa
Na detoxe môžete pracovať aj v priebehu dňa. Predtým, než ľahnete do postele, doprajte si napríklad detoxikačnú vaňu. Do horúcej vody zamiešajte soľ z Mŕtveho mora, jedlú sódu, čerstvo nastrúhaný zázvor a esenciálny olej.

K detoxikácii tela je vhodná aj kontrastná hydroterapia, kedy v sprche každých 30 minút striedate horúcu a studenú vodu. Pred kúpeľom je vhodné telo od hlavy až po päty vydrhnúť na suchou kefou, aby ste rozprúdili krvný obeh. Pri čistení zubov nezabudnite aj na jazyk, na ktorom sa hromadia baktérie a toxické pozostatky. Občas sa aj zhlboka nadýchnite, vďaka tomu zbavíte pľúca nebezpečných častíc, ktoré ste inhalovali v priebehu dňa, a zvýšite tok kyslíku, ktorý pomáha eliminovať odpad z tela.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.