Hygge – recept na šťastný a útulný život

3
Preneste si hygge do svojho srdca aj so domu.

Hygge je dánsky koncept, ktorý je pomerne dosť definovať slovami. Ide totiž o pocity, atmosféru a životný štýl. Napriek tomu je možné to opísať. Hygge je pocit pohodlia, útulnosti a spokojnosti, ktorý sa vytvára prostredníctvom jednoduchých a príjemných každodenných aktivít a situácií.

Hygge je dánsky koncept, ktorý znamená „pohodu“ alebo „útulnosť.“ Je to spôsob života, ktorý zameriava na príjemné a pohodlné okamihy, ktoré prispievajú k celkovému pocitu šťastia a spokojnosti.

Hygge je založené na jednoduchých radostiach života. Ako je relaxácia pri sviečkach s teplým nápojom, a vytváraní teplého, útulného domova.

Útulnosť - poznáte hygge spôsob života?

Kde má hygge korene?

Pojem „hygge“ má hlboké korene v dánskej kultúre a možno ho vysledovať do 19. storočia. Historicky bol hygge spojený s rodinnými okamihmi a tradíciami, ktoré prispievajú k pocitu pohody a blízkosti.

Po druhej svetovej vojne sa stalo hygge súčasťou dánskeho spôsobu života, pričom sa zdôrazňovalo zdieľanie príjemných chvíľ s blízkymi.

Je to životný štýl

Dnes je hygge a útulnosť stále dôležitá súčasť dánskeho života a kultúry. Zároveň sa stále populárnejší aj vo svete. Ľudia stále hľadajú spôsoby, ako znížiť stres a nájsť viac pohodlia vo svojom každodennom živote.

Hygge je aj súčasťou dánskeho sociálneho štýlu, ktorý vyžaduje spoločenskú rovnosť a zdieľanie príjemných chvíľ s ostatnými.

Ako vniesť hygge do svojho života?

Každodenné prejavy hygge

Ako môžeme integrovať hygge do svojho každodenného Života?

Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

  1. Pozdravte ráno hygge spôsobom: Začnite deň s pokojným rituálom, ako je pomalé raňajkovanie obľúbených jedál a nápojov.
  2. Oslavujte malé radosti: Venujte pozornosť drobným veciam, ktoré vám prinášajú radosť, ako je vôňa kvetov, hudba alebo dobrá kniha.
  3. Trávte spoločné chvíle s rodinou a priateľmi: Trávte kvalitný čas so svojimi blízkymi, či už pri spoločných večeriach, hrách alebo jednoduchých rozhovoroch.
  4. Relaxujte pri sviečkach: Večerný relax pri sviečkach je jedným z kľúčových prejavov hygge. Zapáľte sviečky a vytvorte si príjemnú atmosféru.
  5. Choďte na výlet do prírody: Hygge zahŕňa aj spojenie s prírodou. Vyrazte na prechádzku alebo piknik a nadýchajte sa čerstvého vzduchu.
  6. Kvalitne spite: Investujte do pohodlnej postele a kvalitnej spálne pre vysoký komfort a dobrý spánok.

Útulnosť a aktivity, ktoré reprezentujú hygge

Hygge je plný jednoduchých a príjemných situácií. Zahŕňajú napríklad:

  1. Kávu s priateľmi: Zdieľanie času s priateľmi v kaviarni pri šálke kávy a kúskoch domáceho koláča je typickým prejavom hygge.
  2. Večerné svetlo so sviečkami: Sviečky a vytváranie vnútornej atmosféry pridáva na útulnosti.
  3. Párty s grilovaním: Jesenné grilovanie v záhrade so západom slnka a blízkymi priateľmi je ideálnou príležitosťou pre hygge.
  4. Čítanie kníh: Popoludnia strávené čítaním kníh s hrnčekom čaju, sú hygge v najčistejšom zmysle.
  5. Domáce kúpele: Organizujte si pravidelné „spa dni“ s relaxačnými kúpeľmi a starostlivosťou o pleť.

Interiérový dizajn. Ako vytvoriť útulné domáce prostredie podľa hygge?

Pri vytváraní útulného domovského prostredia podľa hygge sa zamerajte na nasledujúce telo:

  1. Používajte prírodné materiály: Vyberte si nábytok a dekorácie z prírodných materiálov ako drevo, bavlna.
  2. Vyberajte neutrálne farby: Zvoľte neutrálnu farebnú paletu so zemitými tónmi, ktoré pôsobia upokojujúco.
  3. Kúpte si mäkké textílie: Kúpte si mäkké deky, vankúše a koberce a dotvorte tak svoje pohodlie.
  4. Sviečky a osvetlenie: Sviečky a jemné osvetlenie vytvárajú príjemnú atmosféru.
  5. Personalizujte si svoj priestor: Pridajte do svojho domova osobné veci, ako sú rodinné fotografie alebo umelecké diela.

Tieto tipy vám pomôžu vytvoriť prostredie, ktoré je v súlade s hygge a podporuje pohodu a útulnosť v pocite domova.

Ako hygge prispieva k pocitu šťastia a ako sa líši od minimalizmu? Čítajte tu:
Foto: http://www.pexels.com

  • Dojímavý životný príbeh Pippi Dlhej Pančuchy
    Viete, kto povedal túto nádhernú vetu? „Ak sa mi podarilo rozjasniť aspoň jedno ponuré detstvo, som spokojná.“ Určite poznáte minimálne jej postavy ako Pippi Dlhá pančucha, Emil z Lönnebergy, či zbojníkovu dcéru Ronju. Práve vyšiel krásny beletrizovaný životopis o výnimočnej švédskej spisovateľke s jednoduchým názvom Astrid Lindgrenová.
  • Špargľa a recepty z nej
    Nemusíte byť zarytým vegetariánom, ani uvedomelým zástancom zdravej stravy, aby si vás svojou chuťou získala špargľa. Zelená, biela, či dokonca fialová špargľa je zdravá a chutná zelenina, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Podáva sa ako hlavné jedlo, ale aj ako príloha k mäsitým jedlám, cestovinám či šalátu. Jej sezóna sa práve začala, a tak si ju môžete… Čítať viac: Špargľa a recepty z nej
  • Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
    Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
  • Mrkvový pohárový cheescake – Recept
    Sviatky Veľkej noci sú tu a k nim patria aj maškrty. Nech sa páči recept na jednoduchý mrkvový cheescake v pohári. Do jednoduchých krokov pečenia zapojte aj vašich pomocníkov a potom si spoločne vychutnajte maškrty, ktoré ste pripravili. Skvelým tipom je napríklad tento Mrkvový cheesecake, ktorého lahodnú chuť si okamžite zamilujete!  Čítajte tiež: Veľkonočný mazanec – Recept… Čítať viac: Mrkvový pohárový cheescake – Recept
  • Veľkonočné nátierky – Recept
    Už sú u vás prípravy na Veľkú noc v plnom prúde? Prinášame pár tipov, s ktorými si môžete oživiť sviatočný stôl. Veľkonočné nátierky.  Šunkovo-karfiolová veľkonočná nátierka 4 porcie Ingrediencie:Šunka – 200 g Uvarený karfiol – 200 g Červená cibuľa – 1 malá Majonéza – 3 lyžice Nakladaný zelený koreň – 2 lyžice soľ Postup:Šunku a karfiol… Čítať viac: Veľkonočné nátierky – Recept

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.