Z vinice až do pohára

0

Je krásne, keď si dokážete dopriať a vychutnať dobré veci. Keď však zistíte, ako vznikajú a koľko práce za dúškom lahodného sektu stojí, očarení a odzbrojení si s úctou k nápoju poviete len „Na zdravie!“

Koľkými rukami prejde fľaša sektu, kým sa dostane do tých, ktoré šesť krát zvrtnú slučkou, užijú si jemne stúpajúci dym a nechajú obsah pohára poštekliť svoje podnebie? Ako milovníkovi sektu podať dôkaz o tom, že jeho výber je viac než dobrý a že si vychutnáva naozaj výnimočný nápoj?

Tí, ktorí chcú sekt nie len piť ale aj vedieť, kde sa jeho výroba od zmätku v pivnici benediktínskeho kláštora v roku 1697 posunula, sú tu správne.

Ako to bolo a ako to je?
Roztržitý pivničný majster, mních Dom Perignon sa navždy zapísal do histórie vďaka tomu, že sa podujal výsledok svojho zlyhania opáčiť. Nezostávalo mu iné, než skonštatovať, že práve ochutnal hviezdy.

Po rozhovore s enologičkou, prvou dámou na pozícii enológa v spoločnosti na výrobu šumivého vína s  196 ročnou tradíciou – Ingrid Vajczikovou spoznáte celú cestu „slovenského šampanského“* Hubert, krok po kroku – z vinice až do vašich rúk.

*(Hubert ako prvé vinárstvo v Európe začalo vyrábať šumivé víno mimo územia Champagne.) 

Na výrobu sektu sa používajú čo najkrajšie bobule. Vyberá ich enológ, ktorý má už vo vinohrade jasnú predstavu o tom, čo má byť výsledkom celoročného snaženia. Zozbierané hrozno sa odstopkuje, a putuje do listu, ktorý z neho jemne vytlačí šťavu. Šťava – mušt prejde prvotným kvasením (fermentáciou) v nerezových tankoch pri stabilnej teplote. Na proces opäť dohliada enológ, keďže mušty sa správajú každý rok inak.

Po prvej fermentácii sa robí pre  budúci sekt  kupáž – zmes kvalitných vín a pridáva tirážny likér. To však zďaleka nie je koniec. Víno čaká druhá fermentácia, ktorá pri použití klasickej metódy, ktorou sa vyrábajú prémiové sekty prebieha priamo vo fľašiach, pri metóde Charmat, ktorou sa vyrábajú  obľúbené sekty Hubert CLUB a celý rad sektov Hubert GRAND kvasenie prebehne vo veľkoobjemových tlakových nádobách. „Slovenské šampanské“, tak, ako každé šumivé víno zreje.

Pri tradičnom spôsobe výroby aj 12 mesiacov. Po ukončení  zrenia prebieha remuáž – ručné striasanie fliaš, čo je fyzicky veľmi náročná práca. Odumreté kvasinky sa striasaním dostanú do hrdla fľaše, odkiaľ sa kal tvorený odumretými kvasinkami degoržuje – odstrelí.

Pri metóde Charmat sa celý tento proces čírenia a odfiltrovania kalov odohráva v uzavretom systéme, vďaka čomu neunikne ani jediná bublinka. Záverom sa do sektu pridáva takzvaný dozážny resp. expedičný likér tvorený tým najkrajším vínom a muštom, prípadne cukrom. Ten dodá sektom ich charakter a zaradí ich do kategórií Brut, Demi sec a Doux. Sú sekty, do ktorých sa likér nepridáva a vzniká sekt Zero Dosage resp. Brut Natur.

V minulosti sa namiesto expedičného likéru používal koňak alebo brandy. Pôvodnou receptúrou sa ešte aj dnes robí Hubert XO brandy dosage s 15 ročným Karpatským brandy v expedičnom likéri.

 Dalo by sa teda zrátať, koľkými rukami prešla fľaša sektu? Enologička Ingrid Vajcziková hovorí: „Dať by sa to určite dalo, ale podstatné je niečo iné. Prešlo rukami, ktoré práve tej vašej fľaši dodali život, lásku a možno práve preto vám chutí najlepšie…“ Pridáva aj malú radu pre všetkých milovníkov šumivého vína: „Rituál pitia šumivého vína je zmyslový zážitok – zapojte všetky zmysly. Dajte eleganciu do spôsobu, akým chytíte pohár za stopku, jemne si štrngnite, ulahoďte uchu, pozrite sa na farbu- ulahoďte oku, jemne sa nadýchnite a pustite uzdu fantázie pri ovoniavaní. Zakončte dúškom lahodného moku. Na záver len dodám – ako sa ty správaš k vínu, tak sa ti víno odvďačí svojou dobrotou.“

Celú kolekciu sektov, ktoré vznikajú vo vinárstve v Seredi nájdete vo svojich obľúbených predajniach alebo na e- shope www.najnapoje.sk.
Čítajte tiež: Pripiť s bublinkami môžete aj bez alkoholu!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.