Hýbte sa aj počas sviatkov!

2
Nezabudnite na pohyb ani počas sviatkov.
Nezabudnite na pohyb ani počas sviatkov.

Vianočné sviatky sú pre mnohých ľudí rušným časom. Keď sa snažíme zorientovať vo všetkých našich povinnostiach, cvičenie býva prvou vecou, ktorú z našich plánov škrtáme.

Hýbte sa! Vianočné obdobie je pravdepodobne najhorším časom na flákanie vášho fitness režimu. No ak celé Vianoce preleňošíte, pravdepodobne začnete nový rok 2023 s kilami navyše a zhorší sa aj vaša kondícia.

Ach tá váha

Väčší objem prijatých kalórií kombinovaný so zníženou úrovňou fyzickej aktivity môže pre vašu figúru znamenať priam katastrofu. Je samozrejmé, že si cez sviatky doprajete niekoľko pochúťok, ktoré nie sú príliš zdravé.

Väčší objem prijatých kalórií kombinovaný so zníženou úrovňou fyzickej aktivity môže pre vašu figúru znamenať priam katastrofu.
Väčší objem prijatých kalórií kombinovaný so zníženou úrovňou fyzickej aktivity môže pre vašu figúru znamenať priam katastrofu.

Všetci tiež vieme, že keď bude týchto pochúťok príliš veľa, povedie to k priberaniu. Nie je totiž neobvyklé, že ľudia cez sviatky priberú od dvoch do piatich kilogramov kvôli prejedaniu sa a potom po Novom roku bojujú o ich zhodenie.

Ak zostanete aktívny, pomôže vám to lepšie spravovať rovnicu prijaté verzus spálené kalórie.

Cvičenie nikdy nenahradí zlé stravovanie, ale počas dovolenky vám pohyb, alebo ešte lepšie – zvýšenie vašej aktuálnej fyzickej aktivity – môže pomôcť vyhnúť sa nadbytočným kilogramom, optimalizovať spaľovanie kalórií a udržiavať metabolizmus pod kontrolou.

Stres

Prázdniny môžu so sebou priniesť stresujúce situácie a tiež väčšiu zmenu oproti vašej bežnej rutine. Nie je preto prekvapením, že stres môžete pociťovať vo väčšej miere práve počas sviatkov.

Cvičenie je vhodnou voľbou na zníženie úrovne stresu, pretože sa vďaka pohybu do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré prirodzene navodzujú dobrý pocit.

Takže ak prestanete cvičiť počas veľmi stresujúceho obdobia, môže to vplývať na vašu psychiku a viesť k väčšej unavenosti.

Zostať aktívny v období, keď pociťujete stres, v kombinácii so snahou o čo najdôslednejšie dodržiavanie rutiny je skvelým spôsobom, ako nepodľahnúť zimnej depresii.

Strata kondície


Keď prestanete cvičiť na dlhšiu dobu, zníži sa vaša úroveň kondície, strácate svalovú hmotu, zníži sa kardiorespiračná kondícia a mnoho ľudí zistí, že ich svaly sú napnuté a stuhnuté.

Ak ste sa počas celého roka venovali zvýšeniu úrovne fyzickej kondície, pár týždňov voľna cez sviatky môže váš pokrok  zvrátiť.

Nenechajte preto svoju tvrdú prácu vyjsť nazmar a určite začleňte aj pohyb do svojich vianočných plánov.

Príležitostný odpočinok od cvičebnej rutiny na niekoľko dní môže byť pre vaše telo skutočne prospešný, pretože pomáha obnove svalov a regenerácii. No ani sviatky by vám nemali brániť v tom hýbať sa ďalej.

Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition
Foto: Pexels.com, http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.